stat
Impreza już się odbyła

Początek i Koniec | The Beginning and The End - wernisaż

Wydarzenie w ramach

24 maja o godz. 18.00 zapraszamy na wernisaż międzynarodowej wystawy zbiorowej "Początek i koniec" do Gdańskiej Galerii Miejskiej 2 przy ul. Powroźniczej 13/15. Wystawa będzie czynna do 10 sierpnia, od wtorku do niedzieli w godzinach 12.00 - 18.00.

14 czerwca - 28 sierpnia 2021, godz. 13:00

Wstęp wolny

3 - 17 września 2021, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Miejsce: Gdańska Galeria Miejska 2, ul. Powroźnicza 13/15
Wernisaż: 24.05 godz. 18.00
Wystawa: 24.05-10.08.2019
Artyści: Paweł Althamer, Alberto Baraya, Jarosław Fliciński, Barbora Kleinhamplová, Diana Lelonek, Honorata Martin, The Otolith Group, Ewa Partum, Slavs and Tatars, Tran Tuan and Hoang Ngoc Tu, Piotr Urbaniec
Kuratorka: Patrycja Ryłko
Awers: Ewa Partum, New Horizon is a Wave, 1972/2019

"Jesteśmy wszyscy ciałami (z) wody. Myślenie poprzez wodniste ucieleśnienie powoduje, że wszystkie dotychczasowe dominujące zachodnie kategorie metafizyczne zostają podważone. Myśląc poprzez wodnistość doświadczamy siebie nie jako wyizolowane całości, ale jako oceaniczne fale: jestem pojedynczym, dynamicznym wirem, który rozprzestrzenia się w złożonej płynnej cyrkulacji. Przestrzeń między nami i naszymi innymi jest jednocześnie odległa jak prastary ocean i bliska jak nasza własna skóra - ślady wspólnych oceanicznych początków wciąż krążą w nas, krystalizując się w cielesnym obiekcie, który nazywamy 'swoim' ciałem. Deiktyczne zawieszenie. Nasze wygodne kategorie myślowe zaczynają się roztapiać. Woda wikła ciała w procesy dawania, zadłużania, kradzieży, współudziału, rozróżnienia i relacji".
(Astrida Neimanis)

Można zaryzykować stwierdzenie, że woda nie tylko jest stanem fizycznym, ale również pewnego rodzaju mentalnym. Wystawa 'Początek i Koniec' w bardzo otwarty sposób nawiązuje do aktualnych dyskusji dotyczących płynnych stanów świadomości i przesunięć w czasie bezpośrednio nawiązując do relacyjnej etyki wody, którą proponuje hydrofeminizm. Jak mawiała Lucy Irigaray 'we mnie wszystko już płynie'. Woda oznacza przede wszystkim życie, zarówno początek jak i koniec. Podkreśla kategorię płynności, która jest bardzo charakterystyczna dla otaczającej nas obecnie rzeczywistości. Wszelkie relacje i narracje może nie tyle zlewają się w jedną całość, ale to co najbardziej istotne - są między sobą wzajemne. Zwracają uwagę na określoną dynamikę - wielowątkowość i wielogatunkowość otaczającego nas ekosystemu, specyficzną teksturę wszelkiej kosmicznej bioróżnorodności, gdzie aktywują się niehierarchiczne, odmienne formy komunikacji i poruszania się.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Pierwszą sceną zawodową w Gdyni, wystawiającą spektakle jeszcze przed II wojną światową był: