• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pociąg do miasta. II Letni Festiwal Teatru Gdynia Główna

 • Kalendarz
  25 - 31 lipca 2016
 • Lokalizacja
  Gdynia, plac przed Klubem Muzycznym Ucho, taras czytelni naukowej Miejskiej Biblioteki Publicznej, plac Automobil Morski, plac przy kawiarni FABUŁA/Gdyńskie Centrum Filmowe, schody Muzeum Miasta Gdyni, Dziedziniec Urzędu Miasta Gdynia - Wydział Kultury,
  Organizator: Teatr Gdynia Główna
 • Bilety
  wstęp wolny

Teatr Gdynia Główna i Miasto Gdynia zapraszają na POCIĄG DO MIASTA, drugą edycję Letniego Festiwalu Teatru Gdynia Główna.

gru 5

wtorek, godz. 17:30

Wstęp wolny
gru 17

niedziela, godz. 18:00

Gdańsk,
Wstęp wolny
Teatr Gdynia Główna ponownie czuje pociąg do miasta i poszerza przestrzeń teatralnej wolności!
Także i tego lata Teatr Gdynia Główna zaprasza na niebiletowane, otwarte spektakle grane w przestrzeni Gdyni! Czternaście spektakli w siedem dni, dwa tytuły grane jednocześnie w nietypowych okolicznościach. To festiwal, którego sceną będą przywrócone do życia stare gdyńskie budynki, zapomniane podwórka i nowoczesne obiekty.

W dniach 25-31 lipca, zawsze o godz. 21:00, widzowie będą mogli zobaczyć popularne spektakle, które od lat gromadzą setki widzów, takie jak "Mateczka", "Pomiędzy", "Lady M", "Epitafium dla władzy" a także tegoroczne premiery: "Emigrantka", "Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku", "Produkt", "Without Music I Am Nothing".

Jest to teatr uliczny, lecz nie ten z efektami, inscenizacją, pomysłami widowiskowymi, a teatr oferujący przechodniom słowo, historię, bezpośredni dialog. W podróży po nietypowych zakątkach miasta towarzyszyć nam będą nietuzinkowi, wyraziści, niekiedy dziwni bohaterowie spektakli. Wspólnie poszukamy nowych kontekstów, stworzymy nowe miejsca spotkań z widzami i ożywimy miasto!

Wstęp na wszystkie spektakle plenerowe jest, jak zawsze, bezpłatny. W ubiegłorocznej edycji udowodniliście Państwo, że wtargnięcie w powszednie życie miasta umożliwia osobiste spotkanie z widzem, oddarte z anonimowej konwencji i zimnej obserwacji z ciemności, z teatralnego fotela. I tym razem pozwólcie się wytrącić z codzienności!

PROGRAM FESTIWALU:

25 oraz 26 lipca (poniedziałek, wtorek) godz. 21
POMIĘDZY wg Ślubu Witolda Gombrowicza
PLAC / Klub Muzyczny UCHO
ul. Świętego Piotra 2

25 oraz 26 lipca (poniedziałek, wtorek) godz. 21
EMIGRANTKA
TARAS/ czytelnia naukowa Miejskiej Biblioteki Publicznej
ul. Biskupa Dominika 17

27 lipca (środa) godz. 21
MATECZKA wg Matki Stanisława Ignacego Witkiewicza
PLAC/ Automobilklub Morski
ul. I Armii Wojska Polskiego 28

27 lipca (środa) godz. 21
WITHOUT MUSIC I AM NOTHING
PLAC przy kawiarni FABUŁA/ Gdyńskie Centrum Filmowe
Plac Grunwaldzki 2

28 oraz 29 lipca ( czwartek, piątek) godz. 21
EPITAFIUM DLA WŁADZY inspirowane myślą Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego
SCHODY/ MUZEUM MIASTA GDYNIA
ul. Zawiszy Czarnego 1

28 oraz 29 lipca ( czwartek, piątek) godz. 21
LADY M. na podstawie Makbeta Williama Szekspira
PODWÓRKO/ BRAMA
przy ul. 3 maja 27/31

30 oraz 31 lipca (sobota, niedziela) godz. 21
BAJKA O KSIĘCIU PIPO I JEGO CZERWONYM KONIKU wg Pierre'a Gripariego
PLAC/ Gimnazjum nr 1 w Gdyni
ul. 10 Lutego 26

30 oraz 31 lipca (sobota, niedziela) godz. 21
Produkt Mark Ravenhill
DZIEDZINIEC/ Urząd Miasta Gdynia- Wydział Kultury
ul. 10 lutego 24 (wejście od ul. 3 maja)

NA WSZYSTKIE WYDARZENIA WSTĘP BEZPŁATNY


Teatr Gdynia Główna to nietypowe miejsce rozwoju twórczego mieszczące się w podziemiach Dworca Głównego PKP w Gdyni. Jest to interdyscyplinarny przystanek artystyczny, łączący działania artystyczne związane z teatrem i sztukami wizualnymi. W ciągu nieco ponad dwóch lat funkcjonowania Teatru, wystawiono w nim 18 premier, a działania teatru w siedzibie i poza nią zaangażowały ponad 40 000 odbiorców. Teatr Gdynia Główna był nominowany do Sztormów Roku za rok 2014, a jego założycielki do Pomorskiej Nagrody Artystycznej za rok 2014. W 2016 roku zostały nagrodzone Nagrodą Artystyczną Prezydenta Miasta Gdyni "Galionem Gdyńskim" w kategorii "animacja kultury".

Opisy spektakli:
Pomiędzy
wg Ślubu Witolda Gombrowicza
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian; Łukasz Dobrowolski; Marek Sadowski; Bartłomiej Sudak.

Łydka, Gęba, Ucho! Gombrowicz na klubowej scenie. Tym razem będzie wodzirejem na ślubie Henryka. Motywem przewodnim jest sen, który przenosi Henryka w rodzime strony, do karczmy prowadzonej przez jego rodziców. Zastany tam porządek jest jednak zgoła inny od tego, jaki Henryk zapamiętał. Narażonym na deformację, wypaczenie i wykoślawienie, na przyprawienie gęby, Henryk podejmuje walkę ze stereotypami i cechami typowymi dla naszego narodu, toczy samotną bitwę o swoje JA. To spektakl, w którym po raz pierwszy kojarzymy w związki tekst i przestrzeń tak, aby ciągle pozostawać poza przestrzenią.

25 oraz 26 lipca 2016 r godz. 21 PLAC / Klub Muzyczny UCHO ul. Świętego Piotra 2

Emigrantka
Reżyseria: Tomasz Valldal-Czarnecki
Scenariusz: Szymon Jachimek
Obsada: Vilde Valldal-Johannessen, Jeremiasz Gzyl

Współczesna biblioteka nie jest jedynie miejscem składowania książek. Bywa scenerią emocjonujących wydarzeń, niesamowitych spotkań i odkryć. Tego dnia stanie się także miejscem początku podróży z Norwegii do Polski. W taką podróż zaprosi Was "Emigrantka" - norweska artystka, która wbrew rozsądkowi i ekonomii przylatuje do Polski, mijając w hali odlotów Polaków wybierających zupełnie odwrotny kierunek...

25 oraz 26 lipca godz. 21 TARAS/ czytelnia naukowa Miejskiej Biblioteki Publicznej ul. Biskupa Dominika 17

Mateczka
wg Matki Stanisława Ignacego Witkiewicza
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian

Mateczka to opatrzona zgryźliwym humorem  i szczyptą kokainy parodia psychologicznego dramatu rodzinnego opisującego relację matki i syna, w której przewija się miłość, nienawiść, troska i wyrzuty. Ona - podstarzała i zrujnowana wdowa - arystokratka zarabiająca na życie ręcznymi robótkami. On - filozof, myśliciel wieszczący koniec cywilizacji. Oboje toksyczni, ciągle usiłują trwać przy swojej indywidualności w obliczu postępującej mechanizacji i przyspieszenia życia.

27 lipca 2016 r. godz. 21 PLAC/ Automobilklub Morski ul. I Armii Wojska Polskiego 28

Without music i am nothing
Reżyseria i choreografia: Josué Joseph La Época oraz Przemysław Wereszczyński
Obsada: Josué Joseph  La Época, Przemysław Wereszczyński, Vilde Valldal-Johannessen

Jedno miejsce, wiele kultur - argentyńskie tango, kubańskie mambo, słowiańskie przepowiednie, amerykański film. Ufundowana na wieloletnim doświadczeniu technika i mariaż polskich (Wereszczyński) norweskich (Valldal-Johannessen) oraz nowojorskich (La Época) kolorytów, czyli solidne i ciekawe fundamenty dla dzikiego, teatralnego karnawału, pełnego tańca, zabawy i pozytywnej energii. WITHOUT MUSIC I'M NOTHING to taneczny manifest pełen pełnokrwistego, ekstatycznego, energetycznego tańca! Ma inspirować do odważnego przekraczania sztywnych granic i spełniania marzeń.

27 lipca 2016 godz. 21 PLAC przy kawiarni FABUŁA/ Gdyńskie Centrum Filmowe Plac Grunwaldzki 2

Epitafium dla władzy
inspirowane myślą Cesarza Ryszarda Kapuścińskiego
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Łukasz Dobrowolski, Wojciech Jaworski, Piotr Srebrowski

Stosując się do nowej polityki muzealnej, nawołujemy do aktywnego udziału w kształtowaniu świata. Doboru eksponatów dokonano w myśl odwiecznej prawdy, że teatr może zaistnieć wszędzie, nawet w rządzie. Inspirowana Cesarzem - najbardziej znanym dziełem mistrza reportażu Ryszarda Kapuścińskiego - uniwersalna opowieść o mechanizmach władzy niezwykle rzadko przenoszona na scenę zadaje pytania, na które odpowiedzi udzielają nieliczni, a uchyla się od niej zbyt wielu.

28 oraz 29 lipca 2016 godz. 21 SCHODY/ MUZEUM MIASTA GDYNIA ul. Zawiszy Czarnego 1

Lady M.
na podstawie Makbeta Williama Szekspira, w tłum. Leona Ulricha
reżyseria: Ida Bocian
obsada: Agnieszka Skawińska

Spokojne na co dzień podwórko, stanie się polem zażartej walki. Walki z samą sobą, z własnymi pragnieniami. A wszystko z powodu Szekspira, który uczynił z Lady Makbet archetyp kobiety-zbrodniarki. Monodram ukazuje nam Lady Makbet we współczesnym otoczeniu, jako jedną z nas. To nie tylko portret kobiety bezwzględnie dążącej do celu, ale również próba przyjrzeniu się mechanizmom władzy.

28 oraz 29 lipca 2016 godz. 21 PODWÓRKO/ BRAMA przy ul. 3 maja 27/31

Bajka o księciu Pipo i jego czerwonym koniku
wg Pierre'a Gripariego
autor przekładu: Grażyna Szadkowska
scenariusz i reżyseria: Ewa Ignaczak
obsada: Ida Bocian, Łukasz Dobrowolski, Bartłomiej Sudak

Gimnazjum to nie tylko nowe wyzwania edukacyjne ale też czas kształtowania się osobowości, tożsamości. Ten barwny czas obfituje w liczne zmiany - od fizycznych poczynając na emocjonalnych zaś kończąc. Wzorem tego jak żyć i jak budować sobie relacje z dorosłymi stają się rówieśnicy. Dlatego też piętnastoletni książę Pipo stanie się naszym prywatnym przewodnikiem po sztuce dojrzewania. Spektakl, w którym nie brakuje żywego tempa, urokliwej scenografii, a przede wszystkim dobrej zabawy, może być wspaniałą rozrywką dla całej rodziny.

30 oraz 31 lipca 2016 godz. 21 PLAC/ Gimnazjum nr 1 w Gdyni ul. 10 Lutego 26

Produkt
Mark Ravenhill,
przekład: Małgorzata Semil
Reżyseria: Michał Rzepka
Obsada: Wojciech Jaworski; Zofia Nather

Spektakl PRODUKT, najodważniejsze przedsięwzięcie Teatru Gdynia Główna. Sztuka, która nie wstydzi się być produktem, w czasach kiedy wszystko stało się produktem. Prosta historia relacji kobiety z mężczyzną, która nie mieści się w klasycznej formie. Uwiera, denerwuje, drażni, fascynuje. Opowieść o naszych czasach, o tym co dzieje się wokół nas.

30 oraz 31 lipca 2016 godz. 21 DZIEDZINIEC/ Urząd Miasta Gdynia- Wydział Kultury ul. 10 lutego 24 (wejście od ul. 3 maja)

Projekt finansowany przez miasto Gdynia.
Projekt objęty patronatem honorowym Prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka.
Organizatorzy: Teatr Gdynia Główna, Fundacja "Klinika Kultury"
Partnerzy: C.H. Batory, Klub Muzyczny Ucho, Muzeum Miasta Gdyni, Gimnazjum nr 1 w Gdyni, Gdyńskie Centrum Filmowe, Zarząd Wspólnoty Mieszkaniowej "Bankowiec", Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni, Atomobilklub Morski, PKP S.A., Fundacja Fly
Patronat medialny: Trojmiasto.pl, Radio Gdańsk, Dziennik Bałtycki, Together Magazyn, Gdyński Iks

Opinie

Sprawdź się

Ile lat istniała Sopocka Scena Off de BICZ?