Wiadomości

stat

Pobiegnij z całą rodziną. V Bieg do Źródeł już w weekend

IV Bieg do źródeł.
IV Bieg do źródeł. mat.prasowe/GIWK

Już w najbliższą sobotę, 9 czerwca, gdański pas nadmorski po raz piąty stanie się miejscem aktywnego i kreatywnego wypoczynku oraz rekreacji dla całych rodzin - przed nami V Bieg do Źródeł, którego centrum organizacyjne zlokalizowane będzie w Parku Jelitkowskim (w okolicy wejścia na plażę nr 71). Czekają nas dwa biegi, piknikowa atmosfera, cztery strefy relaksu i kreatywności, warsztaty, spektakl, foodtrucki, rzeżucha, tort oraz wiele innych atrakcji i świetna zabawa.Organizatorzy, czyli Miasto Gdańsk i Gdańska Infrastruktura Wodociągowo-Kanalizacyjna Sp. z o.o., przygotowali mnóstwo atrakcji w formie zawodów sportowych (dwa biegi - jeden dla profesjonalistów, drugi dla amatorów) oraz pikniku dla biegaczy, ich rodzin i przyjaciół, a także wszystkich zainteresowanych spędzeniem atrakcyjnie soboty na świeżym powietrzu i w otoczeniu pięknej przyrody.

Dlaczego biegniemy do źródeł?Nazwa imprezy ma swoje uzasadnienie w trasie biegu.

- Na terenie pasa nadmorskiego, po którym poprowadzone są trasy Biegu Głównego i Rodzinnego, znajdują się studnie podziemnego ujęcia wody Czarny Dwór. To właśnie z tych studni zasilane są 4 zdroje w Pasie Nadmorskim (więcej o zdrojach), a samo ujęcie zaopatruje w wodę mieszkańców Przymorza oraz część mieszkańców Żabianki i Zaspy. Woda pochodząca z ujęć podziemnych to woda najlepszej jakości, o czym świadczy m.in. stopień zmineralizowania, gdyż zawartość składników mineralnych może sięgać nawet do ponad 600mg/l. Ujęcia głębinowe zasilane są przez wodę, która gdy przenika do gruntu (na dużą głębokość), ulega procesowi samooczyszczania. Uzdatnianie, którego celem jest uzyskanie wody pitnej najlepszej jakości, nie wymaga więc w tym wypadku stosowania skomplikowanych metod (proces składa się z 3 głównych etapów: napowietrzania, filtrowania na złożu filtracyjnym oraz dezynfekcji promieniami UV). W Gdańsku w wodę z ujęć podziemnych zaopatrywanych jest prawie 90 proc. mieszkańców (woda czerpana ze źródeł powierzchniowych - ujęcie wody Straszyn - jest natomiast zawsze mieszana z wodą głębinową) - wyjaśnia Monika Piotrowska-Szypryt, rzecznik prasowy Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o.

Bieg Główny dla profesjonalnych biegaczyPod kątem sportowym impreza składa się z dwóch części. Profesjonalni biegacze mogą się sprawdzić w 10-kilometrowym Biegu Głównym. Start zaplanowano w samo południe. Rywalizować będzie 600 osób - taki był limit zapisów i organizatorzy odnotowali komplet uczestników. Podczas biegu będzie prowadzona klasyfikacja generalna i wiekowa. Na każdego uczestnika czeka pakiet startowy, a w nim pamiątkowe gadżety. Wszyscy również będą mogli wziąć udział w losowaniu nagród. Trasę można podejrzeć TU.

Bieg Rodzinny - "run for fun"W Biegu Rodzinnym może wziąć udział każdy. Trasa będzie miała długość 3 km. Start zaplanowano na godz. 11, a udział w biegu jest bezpłatny. Wystarczyło zarejestrować się na stronie biegdozrodel.pl. Wszyscy uczestnicy będą mogli wziąć udział w losowaniu nagród.

- Z każdą kolejną edycją Bieg Rodzinny cieszy się coraz większym zainteresowaniem. W tym roku 800 dostępnych miejsc zostało zarezerwowanych przed zakończeniem zapisów. Biegną całe rodziny, od niespełna rocznych dzieci (w wózkach prowadzonych przez rodziców) do 71-latków. W formule run for fun nie chodzi o wynik, nie mamy pomiaru czasu, chodzi o zabawę, rodzinną integrację i spróbowanie swoich sił jako biegacz - mówi Monika Piotrowska-Szypryt.

Piknikowa atmosfera, mnóstwo atrakcji i świetna zabawaTo wszystko czeka na piknikowiczów w Parku Jelitkowskim, gdzie przestrzeń podzielona zostanie na 4 strefy: Miasto na detoksie, Kreatywne Miasto, Zdrowe Miasto i Aktywne Miasto. W każdej z nich organizatorzy przygotowali różnorodne aktywności.

Plan sytuacyjny V Biegu do źródeł.
Plan sytuacyjny V Biegu do źródeł. mat.prasowe/GIWK
- W Strefie na detoksie dominować będą atrakcje związane z kampanią "Miasto na detoksie" realizowaną przez GIWK w ramach uczestnictwa w międzynarodowym projekcie NonHazCity. Zaproponowane warsztaty mają na celu m.in. zwiększenie świadomości na temat substancji niebezpiecznych i namawianie do zmiany dotychczasowych nawyków stosowania ich w domach poprzez wskazanie ekologicznych produktów alternatywnych. Oprócz warsztatów tworzenia naturalnych kosmetyków i ekologicznych środków czystości zaproponowaliśmy również warsztaty tworzenia lasów w szkle i sprawdzające poziom świadomości "detoksowe koło wiedzy", które będzie prowadzone na scenie - informuje Małgorzata Kowal, Specjalista ds. edukacji ekologicznej Gdańskiej Infrastruktury Wodociągowo-Kanalizacyjnej Sp. z o.o.

Strefa "Kreatywne Miasto"- Kreatywność staje się dziś jednym z najistotniejszych czynników rozwoju współczesnego miasta. W tej strefie chcemy pokazać, że w dużym mieście istnieje wiele możliwości, aby obudzić w sobie kreatywny zmysł - wystarczy tylko się rozejrzeć. Atrakcje, które przygotowaliśmy pozwolą uwolnić kreatywność dzieci i dorosłych podczas warsztatów np. pod hasłem "znaczek przypominaczek" - robienie kolorowych kamyczków przypominających o konieczności oszczędzania wody, warsztatów cyjanotypii czy tworzenia pieczątek do samodzielnego ozdabiania bawełnianych toreb. Przez cały czas trwania pikniku razem z uczestnikami tworzyć będziemy wielkoformatowy obraz peletonu biegaczy - jubileuszową pamiątkę z wydarzenia. Na uczestników czekać będzie również mobilna fotobudka na czterech kółkach, w której oprócz zrobienia zdjęć, będzie można nagrać pamiątkową wypowiedź - zachęca Małgorzata Kowal.

Strefa "Zdrowe Miasto"- Znajdzie się tu m.in. miejsce odpoczynku z odżywczymi przekąskami i napojami, ale nie zabraknie również miejsca dedykowanego biegaczom, by po biegu mogli się odprężyć "w rękach" profesjonalnych masażystów. W zdrowym mieście, zdrowy duch!, więc dla chętnych zaplanowano relaksujące warsztaty tai-chi - mówi Małgorzata Kowal.
W Zdrowym Mieście nie może zabraknąć smacznych i zdrowych przekąsek, dlatego w tej strefie znajdziemy foodtrucki i sokobusy, m.in. Muka, Garden Truck, Pesca Fresca i inne. Ponadto w trakcie pikniku hostessy będą rozdawały uczestnikom saszetki z nasionami rzeżuchy do zasiania w domu. Każda saszetka będzie miała dedykowaną etykietę z logo imprezy oraz wskazówki dotyczące uprawy.

Strefa "Aktywne Miasto"- Proponujemy zabawy, które sprawią, że nie tylko jednostki, ale całe rodziny będą dobrze się bawić i zdrowo, rodzinnie rywalizować w konkurencjach szybkościowych, zwinnościowych i zręcznościowych. Tu liczy się integracja i dobra zabawa. Na uczestników czeka 6 trampolin, boisko do badmintona, gry rodzinne, kącik maluszka i jubileuszowe puzzle wielkoformatowe - zaprasza Małgorzata Kowal.

A ponadto... woda z saturatora, spektakl, tort i fotobusAle na tym nie koniec atrakcji i udogodnień dla uczestników. Podczas V Biegu do źródeł na rowerzystów czeka parking rowerowy. Pragnienie będzie można ugasić wodą z mobilnego saturatora serwującego wodę pitną prosto z miejskiej sieci. W menu saturatora woda z bąbelkami, bez bąbelków oraz ze smacznymi i zdrowymi dodatkami. Urządzenie stanie na końcu jednej z alejek Parku, od strony Restauracji "Parkowa".

Z kolei po południu, w godzinach od 15:00 do 16:00 aktorzy z Teatru Miniatura zagrają spektakl pt. "Z pamiętnika chomika". Dzięki ich opowieściom mali widzowie dowiedzą się, jak opiekować się swoimi pupilami.

Z racji jubileuszu 5-lecia pojawią się również dodatkowe atrakcje: tort, dedykowane puzzle wielkoformatowe, tworzenie wspólnego pamiątkowego obrazu biegaczy o wielkości 25x1,60m, fotobus (odrestaurowany Volkswagen T2 przekształcony w mobilną budkę fotograficzną) oraz liczne warsztaty detoksowe, w których każdy może wziąć udział.

- Ideą naszej imprezy jest promowanie aktywnego i rodzinnego spędzania czasu, a także nadmorskiego klimatu, gdańskiej wody oraz terenu, na którym znajdują się ujęcia wody głębinowej, z której korzystamy na co dzień. To święto sportu, ale i gdańskiej wody, która przecież sama w sobie jest także niezbędnym źródłem dobrej formy każdej osoby aktywnej - tłumaczy Małgorzata Kowal.
Ambasadorką V Biegu do źródeł jest Katarzyna Bosacka - znana dziennikarką telewizyjna i prasowa, autorka kultowych już programów "Wiem, co jem" i "Wiem, co kupuję". Impreza potrwa od godz. 9 do 16.

Więcej informacji, program pikniku, regulaminy biegów na: www.biegdozrodel.pl.

Opinie (16)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

24

marca

Marcin Daniec Gdańsk, Scena Teatralna NOT

30

marca

Stanisława Celińska - Malin... Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

06

kwietnia

Rozrywka

Tanie bilety do kin w Trójmieście
Tanie bilety do kin w Trójmieście
Piwo jopejskie wróciło do Gdańska
Piwo jopejskie wróciło do Gdańska

Kulinaria

Nowe lokale: burgery, pizza i piwo
Nowe lokale: burgery, pizza i piwo

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: wiosenne poruszenie
Planuj tydzień: wiosenne poruszenie

Czy wiesz...

Co to jest antresola?