Planuj Tydzień: trwa warunkowe otwarcie kultury

Spektakl "Akademia Pana Kleksa" w Teatrze Miniatura przygotowany został przez aktorów teatru, ale także dzieci, które przeszły cykl warsztatów z zakresu śpiewu, ruchu scenicznego i aktorstwa.
Spektakl "Akademia Pana Kleksa" w Teatrze Miniatura przygotowany został przez aktorów teatru, ale także dzieci, które przeszły cykl warsztatów z zakresu śpiewu, ruchu scenicznego i aktorstwa. Fot. Piotr Pędziszewski/mat. prasowe

Za nami pierwsze dni po zniesieniu obostrzeń w kulturze. Dla widzów otworzyły się teatry, kina, filharmonie i opery. Pojawiły się też pierwsze koncerty, a wszystko przy 50-procentowym udziale publiczności. Jeszcze przez następny tydzień kultura będzie otwarta. Co dalej? Rząd ma zdecydować już niedługo na podstawie przestrzegania zasad bezpieczeństwa przez widzów.
Czy kultura powinna zostać otwarta na stałe?

Zobacz wyniki (170)

TeatrTeatry korzystają z możliwości pokazania efektów swojej pracy z ostatnich miesięcy. Mimo pandemii próby cały czas się odbywały, dzięki czemu teraz można oglądać kolejne premiery. Za nami premiera spektaklu "Sztuka"Teatrze Wybrzeże oraz "Arszenik i stare koronki"Teatrze Miejskim, a ich recenzje można przeczytać w naszym portalu. Co przed nami?

Teatr Wybrzeże zaprasza na prapremierę "Emigrantek". W najbliższych dniach odbędą się także pokazy przedpremierowe spektaklu "Lilla Weneda". Będzie można też zobaczyć przedstawienie tego teatru w wersji online i będzie to tytuł "Ruscy". Teatr Miejski w Gdyni wraca z pełnym humoru spektaklem "Trzej muszkieterowie".

Teatr Muzyczny w Gdyni zaprasza na "Szalone nożyczki". Z kolei Opera Bałtycka wystawia "Sen nocy letniej", udostępnia też transmisję online "Opera? Si!". Muzycznie będzie też w Teatrze Miniatura, gdzie zobaczyć można "Akademię pana Kleksa".

W Gdyni sceniczną gotowość ogłasza Konsulat Kultury. W najbliższy weekend wystawiana jest tam "Stara baba. Tragedia antyczna". Teatr Gdynia Główna zaprezentuje z kolei "Bajkę o księżniczce Popi i smoku Tarabistraku" oraz na "i... jakoś to będzie!".

Sopocki Teatr Tańca zaprasza na premierę metafizycznego spektaklu inspirowanego filmem Ingmara Bergmana "7. pieczęć", natomiast Klub ŻAK też stawia na taniec i kusi widzów spektaklami w ramach Gdańskiego Festiwalu Tańca. Jeśli jednak wolicie zostać w domu i delektować się sztuką przez internet, polecamy spektakl "Co pan na to, panie Freud?" przygotowany przez Klub Plama.

"Sen nocy letniej" w Operze Bałtyckiej:


Koncerty, kinoChociaż będzie ich jeszcze niewiele, w nadchodzącym tygodniu odbędą się także koncerty. Filharmonia Bałtycka zaprasza na Koncert symfoniczny - Pietro de Maria. Orkiestrę poprowadzi dyrektor artystyczny, maestro George Tchitchinadze. Natomiast Oliwski Ratusz Kultury szykuje Wieczór na Broadwayu vol. 3. Wystąpią Agata Walczak, Karolina Merda i Krzysztof Wojciechowski. Przez cały najbliższy miesiąc w każdy piątek o godzinie 11 usłyszeć też można carillony gdańskie. W sobotę wysłuchać będzie można także koncertu Muzyka na fali Pawła Domagały, który odbędzie się na statku.

Na możliwość obejrzenia filmu w dużym kinie będziemy musieli jeszcze poczekać. Multipleksy zapowiedziały, że nie otwierają się w tym miesiącu. Działają za to mniejsze kina, takie jak np. Klub Filmowy, w którym obejrzymy "Palm Springs", Kino Kameralne Cafe, które zaprasza na pokaz specjalny filmu "Kapitan. Film o Krzysztofie Baranowskim" i spotkanie z reżyserem po projekcji. Na seanse zaprasza także Klub ŻAK, w tym również na te prezentowane wirtualnie jako cykl Kino Żak w waszym domu.

Podczas koncertów należy mieć zasłonięte usta i nos, a zapełnienie widowni nie może przekraczać 50 procent.
Podczas koncertów należy mieć zasłonięte usta i nos, a zapełnienie widowni nie może przekraczać 50 procent. Fot. materiały prasowe/Filharmonia Bałtycka

Wystawy, spotkaniaW najbliższych dniach nie zabraknie także spotkań i wystaw. W środę w Hevelianum kolejne spotkanie z serii Nauka Mówi: Solaris i Pirx. Jego gościem będzie prof. Andrzej Niedzielski, astronom specjalizujący się w astrofizyce, kierujący Katedrą Astronomii i Astrofizyki UMK w Toruniu. W tym samym miejscu obchodzony będzie Dzień Nauki Polskiej. To święto ma upamiętniać dokonania polskich naukowców, a Hevelianum postanowiło uczcić je, prezentując przede wszystkim dokonania młodych polskich naukowców. Również Experyment świętuje Dzień Nauki Polskiej. Z tej okazji przygotowane będą efektowne pokazy naukowe i wywiady z naukowcami, wydarzenia online i na wystawach w Gdyni.

Przed nami także spotkania autorskie. W niedzielę IV Dyktando Sopockie i spotkanie z prof. Bralczykiem. Z kolei w poniedziałek szykują się warsztaty krytyki literackiej z Juliuszem Kurkiewiczem. Online odbędzie się spotkanie autorskie z Katarzyną Tubylewicz i Danielem Tubylewiczem, którzy opowiedzą o podróży przez Szwecję w poszukiwaniu krajobrazów samotności.

Miejska Biblioteka Publiczna w Gdyni zaprasza na spotkanie z Dorotą Ozą Karecką i Dianą Lenart oraz na Pogadanki popkulturowe. Natomiast Muzeum Miasta Gdyni ma cykl spotkań Muzealne zmysły dla najmłodszych odwiedzających wraz z opiekunami. W planach także Dzień Rodzinny warsztaty z animacji dla dzieci oraz warsztaty architektury dla dzieci.

W Gdańsku jest okazja, by zwiedzić Gdański Teatr Szekspirowski z przewodnikiem. Zapowiada się też wystawa licencjatów Akademii Sztuk Pięknych. CSW Łaźnia prezentuje wystawę Marianka Grabska / CENA PUSTKI / Windows 2021, a Klub ŻAK Figury Pierwsze Przemysława Garczyńskiego. W Instytucie Kultury Miejskiej będzie rozmowa z Moniką Kaźmierczak i Emilem Miszkiem o gdańskiej muzyce dawnej i współczesnej. Na koniec proponujemy wydarzenie online: Po taniec, czyli o mojej podróży do Gwinei - spotkanie z Mają Kurant.

Opinie (13) 1 zablokowana

 • Nic nie planujcie bo Anrzej się naszusował i można zamykać (1)

  • 25 4

  • Ale warun był ponoc słaby.

   • 6 1

 • tresura narodu trwa dalej..

  • 10 5

 • ludzie sie na kasyna rzucili (1)

  i jest jak jest.

  • 8 3

  • Bo tam lepsze atrakcje

   Niż w teatrze

   • 1 2

 • To tylko dwa tygodnie by przygotować służbę zdrowia

  ale ludziom tak się spodobało bycie bydłem zaganianym dekretem za pięć dwunasta, że mamy tą głupotę na dłużej a pretekst się otwiera i zamyka jak klapa od śmietnika się zawsze znajdzie.
  Już profeszur Korba zapowiedział nowy reżim maskowy, bo nowe mutacje wymagają coraz większych restrykcji - pamiętajcie o tym, nowa mutacja to kolejna maska nakładana razem z poprzednią haha

  • 8 2

 • Nie zamierzam tam isc bo (1)

  Tam covid szaleje, ale pozostałym nie zabraniam. Powodzenia przy chorowaniu

  • 5 12

  • Dzlękuję za twoją dobroduszność że nam nie zabraniasz

   • 0 1

 • Nie. Nie pójdę póki nie wróci normalność. To siedzenie w maskach na widowni czy w kinach to musi być trauma. Niby normalnie a jednak całkowicie nienormalnie.

  • 9 1

 • Część wydarzeń, wymienionych w artykule, odbyła się przed jego publikacją ://

  • 2 1

 • Cierpliwości..... do lata

  • 1 0

 • Rozleniwione gwiazdki praktycznie nic nie grają w tygodniu (1)

  Można próbować w weekend ale praktycznie wszystkie bilety wyprzedane.

  • 0 0

  • Moja skromnosc

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Rozrywka

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki jest najstarszy przykład tkania, który można obejrzeć w Trójmieście?