• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Patronat

Plac bohaterów

spektakl dramatyczny
Bilety
Kup bilet 60 - 80
wystawia:
Teatr Wybrzeże
data premiery:
20 listopada 2022
czas trwania:
3 godziny (dwie przerwy)
8.7
3 oceny
 • Bilety
  Cena normalna: 80 zł
  Cena ulgowa: 60 zł
  Kup bilet
  lut 24-26
  Piątek - Niedziela, 24 lutego - 26 lutego
  godz. 19:00
  Lokalizacja
  Malarnia
  Gdańsk, Teatralna 2
 • Bilety
  Cena normalna: 80 zł
  Cena ulgowa: 60 zł
  Kup bilet
  lut 28
  Wtorek, 28 lutego
  godz. 19:00
  Lokalizacja
  Malarnia
  Gdańsk, Teatralna 2

Informacja o biletach

Bilety: 80/60 zł. Teatralny czwartek: 30 zł.
Thomas Bernhard
"PLAC BOHATERÓW"


Tytułowy Plac Bohaterów (Heldenplatz), to miejsce, na którym w roku 1938 przemawiał do tłumów Adolf Hitler po aneksji Austrii przez Niemcy. Miejsce ważne, obarczone znaczeniami i wyrzutami sumienia znacznej części społeczeństwa. To także miejsce, przy którym w tamtym historycznym czasie mieszkała rodzina profesora Schustera. Ryk tysięcy gardeł, koszmarne głosy z przeszłości bohaterowie Bernharda słyszą nieustannie, mimo upływu lat. Czy ich obawy i resentyment z przeszłości są jedynie ich lękami? Czy za owym lękiem kryje się jakieś mordercze w skutkach przeczucie?

W swoim ostatnim dramacie Thomas Bernhard wdziera się w nieuświadomione lub wyparte traumy narodowe, prowokuje i z właściwą sobie zjadliwością i przenikliwością atakuje zakłamaną rzeczywistość, a także bada kondycję ludzi wykluczonych, kondycję rodziny Schusterów, której życie w sposób tragiczny i nierozerwalny splotło się z polityką i historią.

Franciszek Szumiński o spektaklu: "Trwa Rosyjska napaść na Ukrainę, populizm i głupota wlewają się w nasze życie każdą możliwą szczeliną. Sprawy polityczne i społeczne infekują tkankę codziennego życia, wielu żyjącym niedaleko nas po prostu rozrywają życie. PLAC BOHATERÓW jest próbą przeniknięcia w to miejsce, gdzie to co polityczne, społeczne, narodowe czy zbiorowe, przecina się z tym co osobiste, intymne, prywatne. Nieświadoma mitologia narodowa trwa, jest głęboko obecna, im mocniej jest wypierana tym silniej wpływa na nasze postawy dzisiaj, na życie rodzinne, na kontakty z bliskimi, na życiowe decyzje. Rodzina Schusterów jest jak pryzmat przez który możemy spojrzeć na świat dzisiaj i na samych siebie."

Twórcy:
Przekład: Grzegorz Matysik
Reżyseria i dramaturgia: Franciszek Szumiński
Scenografia i kostiumy: Natalia Kozłowska
Muzyka: Marcin Nenko
Projekcje video: Natan Berkowicz
Reżyseria świateł: Daniel Sanjuan Ciepielewski

W spektaklu występują: Małgorzata Brajner, Monika Chomicka-Szymaniak, Dorota Kolak, Karolina Kowalska, Katarzyna Z. Michalska, Marzena Nieczuja Urbańska, Piotr Chys, Robert Ciszewski, Grzegorz Otrębski, Jarosław Tyrański.

Asystent reżysera: Katarzyna Z. Michalska
Inspicjent-sufler, Agnieszka Szczepaniak

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery