Spektakl

Piwnica na Piętrze: Nadeszła era błaznów - spektakl gościnny

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Gdyńskie Centrum Kultury

adres:
Gdynia, Jana z kolna 25
kasy:
667-022-652
data premiery:
19 marca 2018
czas trwania:
1 godz. 30 min. (bez przerwy)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

3.5 / 5 (8 głosów)

Trójmiejski Kabaret Literacki "Piwnica na Piętrze" (dawniej Dom Zarazy)
w programie pt. "Nadeszła era błaznów"
na podstawie tekstów: Jerzego Łukaszewskiego, Ernesta Bryla, Krzysztofa Buszmana, Pawła Himela, Jacka Westera, Szymona Jachimka, Andrzeja Śledzia i Marka Sadowskiego

Premiera: 19 marca 2018 w Domu Zarazy
Premiera gdyńska: 5 listopada 2018 w Gdyńskim Centrum Kultury

Kabaret Literacki "Piwnica na Piętrze" (dawniej "Dom Zarazy") to pierwsza odsłona kabaretu w scenariuszu i reżyserii Marka Richtera oraz w wykonaniu artystów trójmiejskich scen. W niewielkiej salce Domu Zarazy w Gdańsku Oliwie kabaret zainaugurował swoją działalność, gdzie odbyła się jego pierwsza premiera (19.03.2018). W programie bierze udział kilkunastu artystów scen trójmiejskich, którzy sięgają do tradycji kabaretów spod znaku Teatrzyku Bim-Bom czy Piwnicy pod Baranami.

Marek Richter zaprosił do współpracy artystów sceny jazzowej pod wodzą Macieja Łyszkiewicza. Teksty śpiewane i odgrywane na scenie przez artystów są nowe, napisane specjalnie dla Kabaretu, nierzadko autorstwa samych wykonawców. Oprócz utworów w konwencji piosenki aktorskiej, jest też miejsce na wiersze. Nie zabrakło również skeczy, w tym klasycznego szmoncesu "Futro" w stylu Kabaretu Starszych Panów napisanego przez autora większości tekstów - Jerzego Łukaszewskiego. Wśród autorów tekstów znaleźli się również Ernest Bryl, Krzysztof Buszman, Paweł Himel, Jacek Wester, Szymon Jachimek, Andrzej Śledź i Marek Sadowski.

Całość niepozbawiona jest aluzji do bieżącej sytuacji politycznej, ale więcej tu ironii, sarkazmu i gorzkiej refleksji niż krytyki. To zresztą charakteryzuje cały wieczór Kabaretu Literackiego "Piwnica na Piętrze" - nostalgia i refleksja przeplatają się z dowcipem czasem nieco złośliwym, ale wyrafinowanym.

Scenariusz i reżyseria: Marek Richter
Muzyka: Maciej Łyszkiewicz, Marek Richter, Piotr Ulatowski

Występują:
Anna Wicka, Magdalena Smuk, Jerzy Łukaszewski, Grzegorz Miller, Marek Richter, Marek Sadowski, Andrzej Śledź

Muzycy:
Maciej Łyszkiewicz (piano), Darek Herbasz (saksofon), Grzegorz Aleksander Sycz (perkusja), Janusz Mackiewicz (kontrabas), Grzegorz Miller (akordeon)

Gość specjalny (4 lutego): Wojciech Tremiszewski
Gość specjalny (4 marca): Krzysztof Skiba
Gość specjalny (1 kwietnia): Jacek Fedorowicz

-----

Producentem kabaretu jest Stowarzyszenie Baduszkowcy. Mamy na swoim koncie liczne realizacje autorskich projektów oraz produkcję spektakli dyplomowych Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni, działającego przy Teatrze Muzycznym. Prezentujemy je nie tylko na scenach Teatru Muzycznego, gdzie są w repertuarze teatru, ale finansujemy też wyjazdy studentów na festiwale, konkursy i warsztaty teatralne. Tworzymy Teatr Off Junior przy Teatrze Muzycznym (drama, warsztaty teatralne, spektakle), organizujemy warsztaty przygotowujące do egzaminów w szkołach aktorskich. Angażujemy się w życie kulturalne Trójmiasta przygotowując różnego rodzaju eventy. Tworzymy Kabaret Literacki Dom Zarazy.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Gdzie odbył się pierwszy powojenny festiwal jazzowy?