Spektakl

Piwnica na Piętrze: Nadeszła era błaznów - spektakl gościnny

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Gdyńskie Centrum Kultury

adres:
Gdynia, Jana z kolna 25
kasy:
667-022-652
data premiery:
19 marca 2018
czas trwania:
1 godz. 30 min. (bez przerwy)
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

3.5 / 5 (8 głosów)

Trójmiejski Kabaret Literacki "Piwnica na Piętrze" (dawniej Dom Zarazy)
w programie pt. "Nadeszła era błaznów"
na podstawie tekstów: Jerzego Łukaszewskiego, Ernesta Bryla, Krzysztofa Buszmana, Pawła Himela, Jacka Westera, Szymona Jachimka, Andrzeja Śledzia i Marka Sadowskiego

Premiera: 19 marca 2018 w Domu Zarazy
Premiera gdyńska: 5 listopada 2018 w Gdyńskim Centrum Kultury

Kabaret Literacki "Piwnica na Piętrze" (dawniej "Dom Zarazy") to pierwsza odsłona kabaretu w scenariuszu i reżyserii Marka Richtera oraz w wykonaniu artystów trójmiejskich scen. W niewielkiej salce Domu Zarazy w Gdańsku Oliwie kabaret zainaugurował swoją działalność, gdzie odbyła się jego pierwsza premiera (19.03.2018). W programie bierze udział kilkunastu artystów scen trójmiejskich, którzy sięgają do tradycji kabaretów spod znaku Teatrzyku Bim-Bom czy Piwnicy pod Baranami.

Marek Richter zaprosił do współpracy artystów sceny jazzowej pod wodzą Macieja Łyszkiewicza. Teksty śpiewane i odgrywane na scenie przez artystów są nowe, napisane specjalnie dla Kabaretu, nierzadko autorstwa samych wykonawców. Oprócz utworów w konwencji piosenki aktorskiej, jest też miejsce na wiersze. Nie zabrakło również skeczy, w tym klasycznego szmoncesu "Futro" w stylu Kabaretu Starszych Panów napisanego przez autora większości tekstów - Jerzego Łukaszewskiego. Wśród autorów tekstów znaleźli się również Ernest Bryl, Krzysztof Buszman, Paweł Himel, Jacek Wester, Szymon Jachimek, Andrzej Śledź i Marek Sadowski.

Całość niepozbawiona jest aluzji do bieżącej sytuacji politycznej, ale więcej tu ironii, sarkazmu i gorzkiej refleksji niż krytyki. To zresztą charakteryzuje cały wieczór Kabaretu Literackiego "Piwnica na Piętrze" - nostalgia i refleksja przeplatają się z dowcipem czasem nieco złośliwym, ale wyrafinowanym.

Scenariusz i reżyseria: Marek Richter
Muzyka: Maciej Łyszkiewicz, Marek Richter, Piotr Ulatowski

Występują:
Anna Wicka, Magdalena Smuk, Jerzy Łukaszewski, Grzegorz Miller, Marek Richter, Marek Sadowski, Andrzej Śledź

Muzycy:
Maciej Łyszkiewicz (piano), Darek Herbasz (saksofon), Grzegorz Aleksander Sycz (perkusja), Janusz Mackiewicz (kontrabas), Grzegorz Miller (akordeon)

Gość specjalny (4 lutego): Wojciech Tremiszewski
Gość specjalny (4 marca): Krzysztof Skiba
Gość specjalny (1 kwietnia): Jacek Fedorowicz

-----

Producentem kabaretu jest Stowarzyszenie Baduszkowcy. Mamy na swoim koncie liczne realizacje autorskich projektów oraz produkcję spektakli dyplomowych Państwowego Policealnego Studium Wokalno-Aktorskiego w Gdyni, działającego przy Teatrze Muzycznym. Prezentujemy je nie tylko na scenach Teatru Muzycznego, gdzie są w repertuarze teatru, ale finansujemy też wyjazdy studentów na festiwale, konkursy i warsztaty teatralne. Tworzymy Teatr Off Junior przy Teatrze Muzycznym (drama, warsztaty teatralne, spektakle), organizujemy warsztaty przygotowujące do egzaminów w szkołach aktorskich. Angażujemy się w życie kulturalne Trójmiasta przygotowując różnego rodzaju eventy. Tworzymy Kabaret Literacki Dom Zarazy.

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Która z inicjatyw nie jest Miejskim Znakiem Kultury Szymona Wróblewskiego?