stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Pionierzy gdańskiej fotografii - wystawa (16 opinii)

Gdańska fotografia początkowo dostępna była nielicznym mieszkańcom. Jednak nie wszyscy zdajemy sobie sprawę, że recepcja tego niezwykłego jak na owe czasy wynalazku nastąpiła niezwykle szybko, bo już po kilku miesiącach od zaprezentowania go w Paryżu. Pierwszy dostępny dla gdańszczan pokaz dagerotypów odbył się na początku września 1839 r., jednak na upowszechnienie usługi trzeba było trochę poczekać, głównie ze względów finansowych.

Na przedstawionych podczas wystawy fotografiach zobaczymy nie tylko obraz dawnego Gdańska i jego niezwykłej architektury, miejsc, które wówczas fascynowały fotografów,
ale także pierwsze portrety gdańszczan wykonane w gdańskich atelier. Charakterystyczne elementy scenografii budowały nastrój i prestiż osoby portretowanej.

W pierwszych zakładach fotograficznych istniał cały system podpórek, pozwalających osobom fotografowanym ustać bez ruchu. Na wczesnych zdjęciach niemal wszystkie postacie opierają o coś dłonie: o kolana, poręcze krzeseł, balustrady. Wszystko po to, by drżenie ręki nie utrudniało uzyskania ostrości. Postaramy się zaaranżować podobne atelier, by choć trochę przybliżyć klimat dawnego zakładu fotograficznego.

Nie lada gratką będą prezentowane najstarsze gdańskie dagerotypy, portrety wizytowe oraz XIX-wieczny sprzęt fotograficzny. Ekspozycję oglądać będzie można do 2 października 2016 r. w Sali Morskiej Ratusza Głównego Miasta Gdańska.
Na wernisaż wystawy zapraszamy 28 kwietnia 2016 r. o godzinie 17:00.

Chcącym zgłębić wiedzę o początkach fotografii w mieście zaprezentujemy książki autorstwa Ireneusza Dunajskiego: "Fotografia w Gdańsku 1839-1862" oraz "Fotografia w Gdańsku 1863-1867".

Serdecznie zapraszamy!

Przeczytaj także

Opinie (16) 4 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jak często wręczana jest wymyślona w Gdańsku nagroda Europejski Poeta Wolności?