stat
Impreza już się odbyła

Pierwszy rok pod Niebem Polskim

  • niedziela, 28 kwietnia 2019, godz. 11:00, 12:30, 14:00
  • Lokalizacja
    Gdańsk, Gimnazjum Polskie, Jana Augustyńskiego 1
  • Bilety
    wstęp wolny

Rok temu, z końcem kwietnia zakończyły się prace związane z odtworzeniem "Nieba polskiego". Z tej okazji w niedzielę, 28 kwietnia 2019 r. zapraszamy po raz kolejny na bezpłatne zwiedzanie auli dawnego Gimnazjum Polskiego w Gdańsku, w której znajduje się to wyjątkowe malowidło. Podczas zwiedzania zostaną rozlosowane drobne upominki.

"Niebo polskie" to patriotyczne malowidło, które od 1938 r. zdobiło sufit auli Gimnazjum Polskiego w Gdańsku. Dzieło namalowali dwaj polscy artyści: Bolesław Cybis i Jan Zamoyski. Niestety, zostało ono zniszczone przez Niemców tuż po wybuchu II wojny światowej. Jego odtworzenie stało się możliwe dopiero współcześnie, a podjął się tego zespół pracowników i studentów Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku pod kierownictwem prof. Jacka Zdybla. Uroczyste odsłonięcie monumentalnego dzieła stanowiło jeden z elementów pomorskich obchodów 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Odtworzenie historycznego malowidła zostało sfinansowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Antoni Suchanek, polski malarz marynista, ma swój pomnik w Trójmieście. Gdzie dokładnie się znajduje?