• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Piękno nagości. Akt w sztuce polskiej (3 opinie)

Jedna z prezentowanych prac - "Nad jeziorem".
Jedna z prezentowanych prac - "Nad jeziorem". mat. prasowe
Piękno nagości. Akt w sztuce polskiej.

Wernisaż - 15 maja 2009, g. 15.00
Wystawa czynna od 16 maja 2009 do 16 sierpnia 2009

Tematem jest akt, przede wszystkim kobiecy, mniej lub bardziej odziany, niezależny lub przedstawiony w określonym kontekście - sceny mitologicznej, historycznej, biblijnej, alegorii, podporządkowany określonym normom artystycznym i estetycznym.

Wystawa prezentuje dzieła polskich malarzy od końca XIX wieku, czyli od czasu kiedy w sztuce polskiej pojawił się akt samodzielny, będący przedstawieniem nagiej postaci ludzkiej opartym na studium pozującego modelu. Wybrane obrazy ukazują przemiany stylistyczne i ikonograficzne, zachodzące w jego przedstawianiu, zarówno pod względem formy jak i treści.

Autorzy prac, związani z różnymi kierunkami i ugrupowaniami (secesją, kubizmem, koloryzmem, surrealizmem, modernizmem), należą do klasyki polskiego malarstwa. Są to m.in.: Leon Wyczółkowski, Alfons Karpiński, Władysław Podkowiński, Józef Pankiewicz, Vlastimil Hofman, Franciszek Żmurko, Ludomir Sleńdziński, Zbigniew Pronaszko, Leon Chwistek, Wojciech Weiss, Tymon Niesiołowski, Jerzy Nowosielski, Kazimierz Mikulski. Niektórzy z nich malowali wielokrotnie postać nagiej kobiety w różnych ujęciach, za pomocą różnorodnej formy i środków wyrazu, więc zaprezentowanych zostanie kilka ich prac.

Gdańska wystawa jest kolejną wersją projektu Małgorzaty Laurentowicz-Granas z Muzeum Historii Miasta Łodzi. Celowo wybrane zostały takie prace, które emanują radością, urokiem modela, zmysłowością, wyzwalają w odbiorcy pozytywne emocje, przywołują wspomnienia, wzbudzają refleksję nad młodością i starością. Ta wystawa ma dawać przyjemność obcowania z pięknem kobiecego ciała, które działa na zmysły i wyobraźnię, porusza i skłania do refleksji.

Jak napisała pomysłodawczyni, uzasadniając temat wystawy "w dzisiejszym odhumanizowanym świecie pełnym brutalności i przemocy, może warto przywołać postać kobiety zmysłowej, tajemniczej, zmieniającej się w zależności od mody - jako antidotum na współczesny wizerunek istoty wykreowanej przez reklamę czy kolorowe czasopisma, kobiety bez osobowości i charakteru, zawsze młodej. Może warto obcować z dziełami sztuki, które mają swoją "urodę" i "wdzięk"; urodę definiowaną (wg F. Baldinucciego) jako piękno pociągające, budzące pragnienie by je oglądać i wdzięk (wg C.P. Richeleta) jako piękno dające przyjemność."

Muzeum Narodowe w Gdańsku, Oddział Zielona Brama
Gdańsk, ul. Długi Targ 24

Godziny otwarcia: wtorek-niedziela 10:00-17:00, czwartek (od 01.06) 12-20
Bilety: normalny 8 zł, ulgowy 4 zł

Przeczytaj także

Opinie (3) 1 zablokowana

  • sory

    ale ta sala nie jest przystosowana do pokazywania obrazow zle swiatlo

    • 0 0

  • Opinia została zablokowana przez moderatora

  • bleeee

    a muzeum nie jest przystosowane do robienia czegokolwiek. artystowskie ckliwości... cepelia,fu...

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Jak nazywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Plenerowych i Ulicznych?