• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Pętle indukcyjne pomogą osobom niedosłyszącym

Mateusz Groen
1 września 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
NCK wprowadza ułatwienia dla osób niedosłyszących. NCK wprowadza ułatwienia dla osób niedosłyszących.

Nadbałtyckie Centrum Kultury stało się miejscem przyjaznym dla osób z niepełnosprawnością słuchu za sprawą pętli indukcyjnych. Centrum postawiło na rozwój cyfrowy i poszukiwanie nowych sposobów na upowszechnianie kultury. Czym są pętle indykcyjne i w jaki sposób mają pomóc osobom niedosłyszącym?



Wystawy i spotkania w Trójmieście


Czy zwracasz uwagę na ułatwienia dla osób z niepełnosprawnością w przestrzeni miejskiej?

Coraz więcej placówek kulturalnych, jak Domy Kultury, biblioteki, teatry, wprowadza ułatwienia dla osób z niepełnoprawnościami. Od niedawna w Nadbałtyckim Centrum Kultury powstały cyfrowe ułatwienia, wspomagające upowszechnianie kultury wśród osób z niepełnosprawnością słuchu.

Było to możliwe dzięki dotacji z Narodowego Centrum Kultury, w ramach programu: Konwersja cyfrowa domów kultury, czyli programu finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020. Zakupione zostały m.in. pętle indukcyjne.

Pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących



Pętla indukcyjna jest jednym ze środków wspomagania słuchu i - jak się okazuje - nie tylko.
Może służyć jednocześnie jednej konkretnej osobie, jak i grupie ludzi z niepełnosprawnością słuchu. Atutem tego rozwiązania jest łatwość w obsłudze. System wspomagania słuchu z pętlą indukcyjną jest złożony ze źródła dźwięku (mikrofony podłączone do miksera audio, TV, odtwarzacz CD, laptop itp.), wzmacniacza pętli indukcyjnej dobranego do funkcji, charakterystyki i wielkości pomieszczenia, przewodu pętli indukcyjnej i odbiornika (cewki indukcyjnej), czyli aparatu słuchowego wyposażonego w odbiornik pętli indukcyjnej lub zewnętrznego odbiornika pętli indukcyjnej.

Pętla indukcyjna ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Pętla indukcyjna ułatwieniem dla osób z niepełnosprawnością słuchu.
Użytkownik aparatu słuchowego wyposażonego w taki odbiornik słyszy czysty dźwięk bezpośrednio ze źródła, co pozwala wyeliminować problemy związane z niekorzystną akustyką pomieszczenia, w którym się znajduje. Warto podkreślić, że sygnał z prawidłowo zainstalowanej pętli indukcyjnej jest dopasowany do ubytku słuchu osoby niedosłyszącej.

Niewidzialne ściany, czyli o życiu osób głuchych. Niewidzialne ściany, czyli o życiu osób głuchych. "Pociąg do miasta" pełen wyzwań

- W roku jubileuszu staliśmy się instytucją, która postawiła na rozwój cyfrowy i nieustanne poszukiwanie sposobów na upowszechnianie kultury oraz miejscem przyjaznym osobom
z niepełnosprawnościami słuchu. Zakupiliśmy sprzęt komputerowy, dla większego komfortu i efektywności pracy. Urządzamy niewielkie, ale profesjonalne studio nagraniowe. Zgłębiliśmy zagadnienia projektowania oferty kulturalnej online, trendów w wykorzystywaniu narzędzi cyfrowych, sprawnej obsługi social mediów i komunikacji z odbiorcami. I, co ważne, staliśmy się dostępni dla osób z niepełnosprawnościami słuchu. W obu naszych siedzibach: Centrum św. Jana i Ratuszu Staromiejskim, zamontowaliśmy pętle indukcyjne, podnosząc standard dostępności naszych obiektów zabytkowych, a tym samym także organizowanych przez i w NCK wydarzeń - informuje Marta Korga-Bistram, rzeczniczka prasowa Nadbałtyckiego Centrum Kultury.

Miejsca

  • NCK Gdańsk, Korzenna 33/35

Opinie (6)

  • Akustyka tego miejsca to poezja. To fajnie, że organizatorzy starają się otworzyć swoje koncerty dla osób które miałyby problem z odbiorem. Znam to z własnej perspektywy, bo kiedyś byłem tam na koncercie z jedną stacją dokującą. Problemem byla jej ogólna niechęć do odwiedzenie Centrum Św. Jana. Na szczęście na pomoc przyszła oryginalna inicjatywa: 2 razy okocim porter. Nie dość, że nie marudziła, to jeszcze jej się tam spodobało, choć jak wychodziliśmy z koncertu to wypadła przez drzwi;)

    • 3 2

  • Przecież to przeżytek (2)

    Wszystkie duże instytucje kulturalne już wiele lat temu wprowadziły takie udogodnienia. Dzis są przeżytkiem, wiec nie ma się czym chwalić. Niedosłyszący z tego po prostu nie korzystają.

    • 1 1

    • Skąd taki pomysł?

      niektórzy korzystają, niektórzy nie. Osoby z dysfunkcją słuchu to grupa bardzo różnorodna. Nie rozumiem skąd biorą się takie opinie...

      • 1 1

    • bo gdansk jest obecnie na poziomie kultury ponizej prowicjonalnego domu kultury.

      do tego sprowadzily dazenia wladz by stworzyc patokurort.

      • 0 0

  • Jestem osobą z niepełnosprawnościami (1)

    w tym prawie nie słyszę. Praktycznie jestem "odcięty" od uczestnictwa w m.in. spektaklach teatralnych. Nikt jakoś nie potrafi zrozumieć, że muszę w teatrze siedzieć w pierwszym rzędzie, aby "czytać z ust". Poza tym próbowałem szukać pomocy wszędzie, gdzie to tylko możliwe. Bez skutku. Osoby z niepełnosprawnościami w Gdańsku pozostawione są same sobie.

    • 0 1

    • i dalej bedziesz

      przynajmniej w gdansku

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jaki oddział Muzeum Narodowego zlokalizowany jest w Spichlerzu Opackim?

 

Najczęściej czytane