Wiadomości

Paznokieć ozdobiony wierszem

Głównym bohaterem prac artystów z grupy Typoets jest słowo pisane. W Gdańsku przedstawią oni rzeźbę liryczną, inspirowaną haiku.
Głównym bohaterem prac artystów z grupy Typoets jest słowo pisane. W Gdańsku przedstawią oni rzeźbę liryczną, inspirowaną haiku. mat. prasowe

Wiersze w piekarniach i na paznokciach, rzeźba liryczna zakotwiczona przy moście w Sobieszewie - rozpoczynający się 14 sierpnia Festiwal Instalacji Lirycznych nie ma nic wspólnego z imprezą dla smutnych panów w wyciągniętych swetrach.Tematem przewodnim tej nietuzinkowej imprezy jest haiku, czyli wywodząca się z Japonii, bardzo zwięzła forma poetycka. Jej niekwestionowaną mistrzynią została w 2009 roku gdańszczanka, Dorota Pyra: wiersz jej autorstwa zdobył główną nagrodę w prestiżowym konkursie The Shiki Special Kukai Contest w Japonii. To m.in. właśnie jej teksty stały się punktem wyjścia dla tegorocznej edycji festiwalu.

W najbliższych dniach na poezję będzie można się natknąć w zaskakujących okolicznościach. - Na sobotę zaplanowaliśmy akcję "Paznokieć Liryczny", podczas której będzie można ozdobić sobie paznokcie tekstami haiku w przeróżnych kolorach - opowiada Cyprian Wieczorkowski, koordynator wydarzenia. -Kolejna niespodzianka związana z poezją zagości w piekarniach i sklepach na Wyspie Sobieszewskiej - będzie nią chleb ze specjalnymi nalepkami urozmaiconymi krótkimi lirykami.

Po spożyciu kanapki z poetyckim przesłaniem, warto wyruszyć w przestrzeń miejską. Festiwalowe atrakcje czekać będą w trzech różnych miejscach: gdańskim Teatrze w Oknie, w Wyspie Skarbów i Hotelu Vega na Wyspie Sobieszewskiej.

- Festiwal rozpoczniemy od happeningu polsko-bułgarskiej formacji Typoets - zapowiada Wieczorkowski.- Ci artyści wykorzystują w swoich graffiti i obiektach przestrzennych różnego rodzaju czcionki, odpowiednio je przetwarzając. W Gdańsku pokażą rzeźbę liryczną, nazwaną "Formą do zakotwiczenia". Zostanie ona zainstalowana przez rybaków przy moście pontonowym na Wyspie Sobieszewskiej.

Potem będzie jeszcze ciekawiej: koncert muzyki elektronicznej Maćka Nejmana "Elektronik na dachu", wernisaż malarstwa Yannicka Leidera i Barbary Kosińskiej-Gębarzewskiej, inspirowany podróżami po świecie happening poetycki Alicji Mojko i akcja "Gobelin industrialno-liryczny" wrocławskiej artystki Jolanty Smolis. Nie można też przegapić bardzo oryginalnego wydarzenia, jakim będzie bitwa audiobooków - w tym intrygującym kolażu dźwięków "zmierzą się" ze sobą dwa sztandarowe dzieła Sienkiewicza: "Potop" i "Krzyżacy".

Mocny akcent szykuje się również na zakończenie imprezy: w niedzielę po godz. 20 nastąpi uroczyste spalenie stworzonej przez Tomasza Piątka rzeźby "Łódź z posągiem poezji socrealistycznej do rytualnego spalenia". Zbudowany w Stoczni Gdańskiej obiekt będzie ozdobiony rzeźbami przypominającymi te, które "zdobią" Pałac Kultury. - Będzie to swoiste rozliczenie 30-letnich artystów z socrealistyczną liryką, ale też imponujące wizualnie widowisko - zapowiada Cyprian Wieczorkowski.

Opinie (3)

 • poema i posladki

  A ja proszę o poema na posladku. To dopiero będzie zadziwienie.

  • 1 5

 • (1)

  temat kultury jak zwykle nie robi
  a szkoda

  • 4 1

  • Zgadzam się.

   Ludzie widocznie wolą odbywać dyskusje pod najnowszymi artykułami na portalu. Ciekawi mnie czy czytają artykuły czy od razu przechodzą do czytania komentarzy- jak to w Newsweeku napisali - ludzie przeganiają się w pisaniu jak najlepiej szydzących słów. Zasada tłumu. Co zrobić.

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

04

grudnia

08

grudnia

45. Festiwal Polskich Filmó... Gdynia, Gdyńskie Centrum Filmowe

Rozrywka

Kolejny amerykański sukces gdańskiej aktorki
Amerykański sukces gdańskiej aktorki

Kulinaria

Jedzenie do domu: testujemy słoiki z restauracji
Jedzenie do domu: testujemy słoiki

Sprawdź się

Sołdek jako statek-muzeum zacumowany jest na stałe...?