Trójmiejscy artyści

Paweł Zagańczyk

muzyka

www:
www.pawelzaganczyk.com

Muzyk instrumentalista

Wykształcenie:
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Stanisława Moniuszki w Gdańsku na wydziale instrumentalnym, gdzie obecnie pełni funkcje asystenta w klasie akordeonu prof. Krzysztofa Olczaka.

Jest pomysłodawcą cyklicznego projektu Gdańska Sztuka Interpretacji Muzyki Akordeonowej XX i XXI wieku, w ramach, którego komponowali dla niego: Krzesimir Dębski, Mikołaj Majkusiak, Krzysztof Olczak oraz Marek Czerniewicz.

Brzmienie akordeonu najchętniej prezentuje z zespołem Zagan Acoustic, oraz na deskach Teatru Wybrzeże w spektaklach: Komedia Omyłek, Fado oraz Fatum.

Osiągnięcia naukowe:
Jest stypendystą: Pierwszej Damy Rzeczpospolitej Polskiej Pani Marii Kaczyńskiej, Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Miasta Gdańska, Europejskiego Programu Erasmus, Funduszu Sztuka Młodych, Akademii Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Fundacji Musica Mundi.

Osiągnięcia artystyczne:
W 2007 roku otrzymał Nagrodę Kulturalną Miasta Gdańska za szczególne osiągnięcia. Od tamtego czasu był też nominowany przez Stowarzyszenie Czerwonej Róży przyznawanej najlepszym studentom uczelni wyższych Trójmiasta, a w plebiscycie Sztorm Roku otrzymał nominację za popularyzacje akordeonu.

Występował z orkiestrą Filharmonii Bałtyckiej w Gdańsku pod batutą Michała Nesterowicza, Mai Metelskiej oraz Jerzego Maksymiuka (dokonując prawykonania kompozycji maestro "Jeno lotom nie wzbraniaj"). Koncertując z Filharmonią Pomorską w Bydgoszczy oraz Filharmonią Sinfonia Baltica w Słupsku współpracował z Bohdanem Jarmołowiczem. Miał również przyjemność występować z orkiestrą symfoniczną Akademii Muzycznej w Gdańsku pod batutą Janusza Przybylskiego.

Od sierpnia 2010 roku wraz z Orkiestrą Kameralną Progress pod dyrekcją Szymona Morusa współtworzy cykl koncertów Akordeon-Kameleon. Na zaproszenie zagranicznych instytucji występował na Litwie, Słowacji, Estonii, Niemczech i Szwajcarii.

W listopadzie 2010 otrzymał zaproszenie od Prezydenta RP wykonując recital w Pałacu Prezydenckim w Warszawie. W lutym 2011 roku wystąpił z Elbląską Orkiestrą Kamerlną w koncercie W krainie argentyńskiego Tanga.

Laureat ponad dwudziestu konkursów akordeonowych o randze ogólnopolskiej i międzynarodowej.

Nominowany do Pomorskiej Nagrody Artystycznej (Pomorska Nadzieja Artystyczna) za 2010 rok.

Jesteś utytułowanym lub młodym utalentowanym artystą?

Chcesz by o Tobie i Twojej działalności artystycznej dowiedział się świat? Wypełnij formularz.