• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Pastorowa, modelka, aktywistka, pisarka - miały odwagę, by zmienić swoje życie

Magdalena Raczek
4 maja 2022, godz. 16:30 
Opinie (49)
Małgorzata Wasilewska, pisząca wcześniej do szuflady, zrealizowała swoje marzenie i wydała książkę pt. "Kobiece everesty - 23 rozmowy o zmianie". Małgorzata Wasilewska, pisząca wcześniej do szuflady, zrealizowała swoje marzenie i wydała książkę pt. "Kobiece everesty - 23 rozmowy o zmianie".

Pisarka, stewardesa, dziennikarka, pastorowa, aktywistka, szefowa kuchni i restauratorka, kosmetyczka, była modelka, podróżniczka i wiele innych. 23 zwyczajne i jednocześnie niezwykłe kobiety. 23 waleczne i odważne bohaterki. 23 trudne i wzruszające rozmowy. 23 opowiedziane i wysłuchane historie. A wszystko to w jednej książce jednej autorki, pochodzącej z Gdańska - "Kobiece everesty - 23 rozmowy o zmianie" Małgorzaty Wasilewskiej.Recenzje książek z TrójmiastaAutorka - Małgorzata Wasilewska, pisząca wcześniej do szuflady, zrealizowała swoje marzenie i wydała w tzw. self-publishingu (a dokładnie w swojej firmie Librain) książkę pt. "Kobiece everesty - 23 rozmowy o zmianie". Publikacja ukazała się 8 marca, czyli w Dzień Kobiet, co miało dodatkowo podkreślić jej tematykę, a także zapewne ukierunkować odbiorcę. Choć oczywiście książkę może przeczytać każdy, to na pewno powinny sięgnąć po nią szczególnie osoby, które boją się podejmowania decyzji i zmian w swoim życiu. Ale o tym powiem więcej za chwilę.

Bezpretensjonalne pogaduchy kobietWracając jeszcze na chwilę do autorki, to nie bez znaczenia dla powstania książki na pewno było to, czym na co dzień zajmuje się Wasilewska. Jest ona z zawodu konsultantką HR, certyfikowaną trenerką biznesu i Scrum Masterem. Jako coach i mentor bierze udział w projektach związanych ze zmianami zawodowej ścieżki. Rekrutowaniem zajmuje się od 15 lat, prowadzi szkolenia i warsztaty, a także pracuje w oparciu o swój autorski program. Rozmowa z ludźmi jest zatem dla autorki czymś powszechnym i naturalnym. Zapewne też z tej przyczyny jej wywiady czyta się tak dobrze - odnieść można wrażenie, że wszystkie te dialogi to są takie trochę podsłuchane pogaduchy między przyjaciółkami, niewymuszone i bezpretensjonalne. To duża zaleta tej książki.

Bohaterki - różne, ale podobne do siebieDrugim walorem tej publikacji są niewątpliwie same bohaterki. Jak sugeruje już tytuł, są to kobiety, które zmieniły swoje życie z różnych powodów. Są w różnym wieku, mają inne doświadczenia zawodowe i osobiste, ale łączy je jedno: zdecydowały się na zmiany i podjęły decyzje o tym, by zawalczyć o siebie. Podobno wstępnie projekt dotyczyć miał jedynie pań z Trójmiasta, ale ostatecznie inicjatywa rozrosła się i wyszła poza nasz region. Spośród 100 postaci i przeprowadzonych rozmów autorka zdecydowała się na te konkretne 23, które znalazły się w książce.

Znajdziemy wśród nich m.in. osobowości znane ze swojej działalności publicznej, tj.: Basia Ritz (zwyciężczyni MasterChef - właścicielka restauracji Ritz w Gdańsku), Magdalena Witkiewicz (pisarka), Danuta Sowińska (trójmiejska aktywistka), Bożena Golanowska (była dziennikarka TVN/Polsat - teraz kosmetyczka w Gdyni), Irmina Wolniak (protestancka pastorowa), Małgorzata Fechner-Puternicka (była właścicielka fabryki lodów, obecnie blogerka polityczna), Marta Niedziela (podróżniczka) czy Ilona (Felicjańska) Montana (była modelka). Każda z nich opowiada o swoich życiowych zmianach, często niełatwych decyzjach, nierzadko trudnych związkach czy konieczności mierzenia się ze swoimi słabościami lub krytyką ludzi wokół.

"Kobiece everesty" Małgorzata Wasilewska "Kobiece everesty" Małgorzata Wasilewska

Kobieta jest zmianąKiedyś bardzo popularne było takie powiedzenie, że kobieta zmienną jest. Trawestując te słowa, można by powiedzieć, że kobieta zmianą jest. Bo co tak naprawdę kryje się pod tą zmiennością? Co tak naprawdę ta zmienność za sobą niesie? Przecież gdy kobieta farbuje włosy lub zmienia styl ubierania, nie chodzi tylko o powierzchowną metamorfozę. Zwykle idzie za tym coś więcej. Czasem potrzebujemy takiego pozornie błahego impulsu do głębszej i większej zmiany. Kobieta jest zmienną, bo potrafi dopasować się do sytuacji, odnajdzie się w wielu rolach, kierując się uczuciem, intuicją i empatią. I o tym są też "Kobiece everesty".

O zmianach mówi się w tej książce bardzo afirmatywnie. Większość bohaterek wręcz zmiany uwielbia, lubi być w ruchu, w ciągłych przekształceniach - nie tylko zawodowych, ale i życiowych, osobistych. Niektóre mówią o tym, że same te zmiany inicjują, inne, że raczej czekają na ten moment, gdy zmiana już jest konieczna. Jeszcze inne twierdzą, że po prostu życie zmusza do zmian i mimo strachu czy obaw one podejmują kolejne wyzwania. Prawdziwe wojowniczki o lepsze jutro dla siebie i swoich rodzin.

Te historie, tak życiowe i tak filmowe jednocześnie, mogą zachwycać i mogą wzruszać. Ich bohaterki to prawdziwe heroiny. Jednak to, czego mi osobiście brakło w tych rozmowach, to większe skupienie się na kryzysie, na tym, co było przyczyną tych wszystkich zmian i co do nich zaprowadziło. Bo zwykle były to przemocowe związki, toksyczne relacje, mężowie-alkoholicy, rodziny oparte na patriarchacie czy mobbing w pracy. Panie nie chciały o tym mówić, nie chciały roztrząsać, by nie wracać do bolesnych wspomnień lub nie zaszkodzić komuś z rodziny. Oczywiście jako czytelnicy musimy uszanować te decyzje. Jednak ta gorzka refleksja pozostaje po lekturze. Szkoda tylko, że nie wybrzmiała donośnie.

Książka uzyskała wsparcie finansowe z Gdańskiego Funduszu Promocji Wydawnictw. Można ją kupić na stronie.

Małgorzata Wasilewska - z wykształcenia polonistka i dziennikarka, z zawodu coach i rekruterka. Mówi o sobie: "Jestem po czterdziestce i debiutuję. Ktoś powiedziałby: trochę późno, ale ja wiem, że wszystko ma swój czas. Mieszkam w Gdańsku i kocham to miasto. Tu oddycham, tu żyję. Tu czytam: na plaży, w lesie, w ulicznych zakamarkach. Patrzę na ludzi, słucham ich historii. Od lat piszę do szuflady, a teraz wydaję "Kobiece everesty" - zbiór wywiadów przeprowadzonych w trudnym czasie pandemii. Ta książka to moje dziecko.

Konkurs zakończony

pytanie otwarte

zakończony 05.05

Książi "Kobiece everesty" Małgorzaty Wasilewskiej

Rozdaliśmy

3 nagrody

Szczegóły konkursu

Książkami nagrodzimy najciekawsze naszym zdaniem odpowiedzi na zagadnienie konkursowe.

Czas trwania konkursu

4.05.2022 g. 16:30 - 5.05.2022 g. 14:30

Nadesłano 87 odpowiedzi

Zwyciezcy

Dorota L., Agnieszka T., Agnieszka S.

Zobacz nagrodzone odpowiedzi

Opinie wybrane


wszystkie opinie (49)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA

wystawa

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki

wystawa

Kolekcja w działaniu

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Teatr Leśny w Gdańsku zlokalizowany jest