• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Państwowy Korpus Bezpieczeństwa - Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach

Zapraszamy na wystawę plenerowa - "Państwowy Korpus Bezpieczeństwa - Policja Polskiego Państwa Podziemnego w dokumentach". Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się 8 lipca 2021 roku, o godz. 10:00, na Placu Kaszubskim w Gdyni. Wystawa będzie dostępna dla zwiedzających w Gdyni na Placu Kaszubskim do 31 lipca 2021.

Ekspozycja prezentuje nieznaną historię Polskiej Podziemnej Policji, a jej celem jest ukazanie m.in. heroicznej walki o niepodległość kraju funkcjonariuszy Policji Państwowej II Rzeczypospolitej, którzy w latach 1940-1944 pełnili służbę w Państwowym Korpusie Bezpieczeństwa. Wśród nich służyli także funkcjonariusze gdyńskiej Policji, którzy w okresie powojennym byli represjonowani a niejednokrotnie skazywani na karę śmierci.

Wśród prezentowanych na planszach wystawowych materiałów znalazły się m.in. dokumenty ukazujące działania Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa w czasie okupacji niemieckiej, w tym wykazy funkcjonariuszy pełniących służbę oraz dokumenty dotyczące spraw, którymi się zajmowano (likwidacja zdrajców, szmalcowników, osób zagrażających bezpieczeństwu Delegatury Rządu na Kraj itp.). Na wystawie można zobaczyć ponadto archiwalne zdjęcia funkcjonariuszy Państwowego Korpusu Bezpieczeństwa, którzy wzięli udział w Powstaniu Warszawskim.

Opinie

Sprawdź się

Gdański aktor Piotr Witkowski zagrał w filmie:

 

Najczęściej czytane