• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
Teatr Formy
Pandora

Teatr Formy (dawny Współczesny Teatr Pantomimy) istnieje od 1996 r. Został założony i jest prowadzony przez Józefa Markockiego, który wyrósł z Wrocławskiego Teatru Pantomimy i szkoły Mistrza Henryka Tomaszewskiego. Wszyscy członkowie zespołu są zawodowymi aktorami, a formacja, jaką tworzą, wyrasta z tradycji polskiego mimu zbiorowego.

Interesuje ich współczesność i człowiek teraźniejszy - z tym, co go spotyka, drażni, wzrusza czy przeraża. Aby opowiadać o doświadczeniach homo sapiens XXI wieku, ale i o odwiecznych zmaganiach ideałów z ludzką niedoskonałośią Józef Markocki sięga po inspiracje literackie, a także po wspólne wielu kulturom mity i legendy.

Operują międzynarodowym językiem gestu nie wymagającym tłumacza, teatr z dużym powodzeniem gości na festiwalach w kraju i za granicą m.in.: w Japonii, Włoszech, Francji, Hiszpanii, Holandii, Belgii, Szwecji, Białorusi, Rosji, Iranie, Gruzji, Czechach, Austrii, Słowacji, na Ukrainie i Węgrzech.

"Pandora"

Spektakl "Pandora" powstał na kanwie dramatu "Wariat i Zakonnica" Stanisława Ignacego Witkiewicza. Sztuka nie jest wierną ilustracją dramatu Witkiewicza, choćby dlatego, że używa środków charakterystycznych dla teatru ruchu.

Jest współczesną wizją człowieka uwięzionego i uwikłanego w słabości ludzkiej natury. Mityczna puszka Pandory jest zatem nie tylko symbolem niedoli ludzkiej, ale pełni tutaj rolę mikrokosmosu, w którym przyszło nam żyć. Bohaterowie doświadczają siebie również poprzez pryzmat indywidualnego spojrzenia i stają się mocni w swej słabości, która też staje się formą niewoli. Miłość, erotyka, pożądanie, a nawet zbrodnia doskonała, pełnią tu rolę swoistego katharsis i prawdopodobnie są jedynymi drogami, by opuścić Pandorę.

Scenariusz i reżyseria: Józef Markocki

Obsada: Ewelina Ciszewska, Barbara Chodorowicz, Józef Markocki, Damian Szydłwski, Jan Kochanowski, Zbigniew Bodzek

Muzyka: zespół Job Karma
Scenografia: Józef Markocki
Wykonanie scenografii: Krzysztof Cichał
Technika: Krzysztof Cichał, Marek Zgoda, Krzysztof Głzowski.

Opinie (2)

 • Wspaniały spektakl!!! (opinia sprzed 10 lat)

  możliwe, że najciekawsze, najbardziej dojmujące wydarzenie FETY.

  • 2 0

 • (opinia sprzed 10 lat)

  Trudny, milczący, intrygujący. Hipnotyzujący i przerażający zarazem. Polecam.

  • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery