• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Pan Tadeusz

spektakl dramatyczny
kasy:
58 664-73-77
wystawia:
Bałtycki Teatr Różnorodności
czas trwania:
120 min z dwiema przerwami
data premiery:
24 czerwca 2021
8.2
4 oceny
"O wiosno! kto cię widział wtenczas w naszym kraju,
Pamiętna wiosno wojny, wiosno urodzaju!" A. Mickiewicz


Wraz z nadejściem wiosny, pełni nadziei na przyszłość, przeniesiemy się do Soplicowa, gdzie każdy może odnaleźć swoją upragnioną sielankę.

Po miesiącach zamknięcia i bez dostępu do sztuki scenicznej, grupa warsztatowa Bałtycki Teatr Różnorodności, prezentuje interpretację epopei narodowej "Pan Tadeusz" Adama Mickiewicza. To opowieść o Polsce, przyjaźni i miłości, w mniej klasycznym wydaniu. Więcej tu z Hanuszkiewicza, niż z Wajdy. Więcej z teatru formy niż z teatru naturalistycznego. Spektakl powstał we współpracy ze Szkołą Muzyczną I i II stopnia im. Zygmunta Noskowskiego w Gdyni, której uczniowie odpowiedzialni są za warstwę muzyczną przedstawienia.

- Zdając sobie sprawę, że przeniesienie "Pana Tadeusza" na scenę w całości, tak jak napisał go Mickiewicz, jest praktycznie niemożliwe, oddaję Wam, Szanowni Widzowie, pewien skrót epopei narodowej - mówi Tomasz Podsiadły, reżyser spektaklu. - Dużo w nim naszej polskości ze wszelkimi jej odcieniami, sporo żartu i dystansu, trochę prowokacji. Proszę nie traktować spektaklu dosłownie. Niech skłoni do przemyśleń o nas, urodzonych w środku Europy.

Punktem wyjścia i inspiracji w reżyserii był spektakl "Pana Tadeusza" Adama Hanuszkiewicza z 1991 roku, który odbił się głośnym echem w Trójmieście. Kto pamięta tamto ważne przedstawienie, znajdzie wiele odniesień i nawiązań w realizacji Bałtyckiego Teatru Różnorodności.

Na scenie wystąpi cały zespół Bałtyckiego Teatru Różnorodności, czyli niemal dwudziestu aktorów-warsztatowiczów. Usłyszycie Państwo muzykę, wykonywaną w dużej mierze na żywo przez uczniów Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Z. Noskowskiego w Gdyni.

Bałtycki Teatr Różnorodności (dawniej Scena 138) od ponad 10 lat tworzy spektakle dramatyczne, muzyczne, komedie oraz przedstawienia dla dzieci, które uzupełniają ofertę kulturalną Gdyni, jednocześnie przygotowując przyszłych aktorów do egzaminów eksternistycznych i na uczelnie aktorskie.

Preferencje wiekowe: 15+

REALIZATORZY
Reżyseria oraz choreografia: Tomasz Podsiadły
Scenografia: Agnieszka Szewczyk
Kostiumy: Karolina Bryl
Asystent reżysera: Sylwia Ogryzek
Przygotowanie muzyków: Marzena Termen

MUZYCY
Maria Pańczyk: skrzypce
Jakub Leżohupski: fortepian

OBSADA
Tadeusz: Paweł Denc
Robak / Jankiel: Piotr Rogalski / Witold Klonowski
Sędzia / Chrzciciel: Michał Delik
Gerwazy Rębajło: Marcin Kiełt
Hrabia / Buchman / Brzytewka: Tomasz Dąbrowski
Wojski: Adam Mordz
Podkomorzy / Protazy / Kropiciel: Jakub Gaweł
Telimena: Agata Braun
Ochmistrzyni: Sylwia Ogryzek
Zosia: Ewelina Statkiewicz / Iza Morawska
Panny: Dorota Połom, Karolina Bryl, Weronika Koszałka, Anna Górna, Monika Zawistowska, Helena Sutton, Asia Sętkowska, Ewelina Statkiewicz / Iza Morawska

Recenzja Trojmiasto.pl

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery