• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Pamięć i niepamięć - w poszukiwaniu tożsamości

Stacja Kultura zaprasza 29 listopada o godz. 18:00 na finisaż wystawy Bożeny Kręcisz "Pamięć i niepamięć - w poszukiwaniu tożsamości".

13 kwietnia - 15 maja 2024, godz. 10:00

Gdańsk,
Wstęp wolny

15 kwietnia - 14 czerwca 2024, godz. 12:00

Wstęp wolny
Bożena Kręcisz urodziła się w Gdyni w 1960 roku. Skończyła Liceum Plastyczne w Orłowie. 23 lata spędziła w Niemczech, a od 2011 r. ponownie mieszka w Polsce, na Kaszubach. Otoczenie, a przede wszystkim natura, mają duży wpływ na twórczość plastyczki. Jej praca artystyczna nie zamyka się w jednym nurcie. To poszukiwania indywidualnego środka wyrazu.

Artystka brała udział w licznych konkursach plastycznych i wystawach w Niemczech oraz w Polsce. Tutaj wystawiała swoje prace miedzy innymi w Galerii Świętojańskiej w Gdańsku, w Fabryce Sztuk w Tczewie, w WCK w Wejherowie, w Stacji Kultura w Rumi, w Bibliotece Oliwskiej i w Sopocie w Sopotece. Stałą ekspozycję można oglądać na stronie internetowej www.bkrecisz.com
Jej prace znajdują się w prywatnych zbiorach m.in. w Niemczech, Austrii, Anglii oraz Polsce.
"Pamięć i niepamięć - w poszukiwaniu tożsamości".

Spojrzenie na otaczający nas świat, na etapy życia i refleksja nad przemijaniem, powiązanie życia z rytmami natury, pamięć i jej kruchość oraz niepamięć i poszukiwanie tożsamości - tak w skrócie można ująć myśl zawartą w obrazach, nad którymi obecnie pracuję. Pierwsze prace z tego cyklu prezentuję na wystawie w Stacji Kultura w Rumi.

Tytuł: "Pamięć i niepamięć - w poszukiwaniu tożsamości" nieprzypadkowo nawiązuje do ostatniego cyklu "Zegary czasu", gdzie podjęłam swoistą próbę sportretowania czasu z punktu widzenia zanurzonego w życiu człowieka.

Na wystawę w Stacji Kultura składa się:
10 prac zrealizowanych techniką czarnobiałego linorytu, połączonego z barwną delikatną akwarelą, odnoszących się do zachowanego w pamięci przedmiotu. Pamięć jest bardzo krucha. Zupełnie jak szkło. W słoikach, w pamięci zamykają się pewne rzeczy - symbole które kojarzą się ze zdarzeniami minionych lat.

4 prace akrylowe na płótnie z serii "portale tożsamości" przedstawiające kolejno: pory roku, żywioły, barwy kaszub i kultury świata. Obrazy tego cyklu cechuje jednakowy format, dośrodkowy podział płaszczyzny z otwartym oknem, żywa kolorystyka. Symbolika "chust" jest ściśle powiązana z tematyką poszczególnych obrazów.

3 prace zatytułowane Spektrum I, Spektrum II i Spektrum III to próba sformułowania myśli, że nie wszystko jest takie na jakie czasami wygląda.

Rysunki tuszem "światło w mroku"- kontrast światła i cienia oraz dwie prace z ostatniej wystawy zatytułowane "przemijanie" i "alienacja".

Opinie

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku powstał Dyskusyjny Klub Filmowy Studentów i Młodej Inteligencji?