Pocztówki, magnesy, długopisy i broszury tematyczne - z tym najczęściej utożsamia się pamiątki z muzeum. Tymczasem w sklepach muzealnych, które znajdują się w niemal wszystkich muzeach w Trójmieście, znaleźć można znacznie więcej - od biżuterii po zastawę stołową.
tak, zawsze wychodzę z muzeum z pamiątką
21%
W ciągu pięciu lat funkcjonowania,
Muzeum Emigracji w Gdyni może pochwalić się licznymi publikacjami i produktami własnymi. Wśród nich znaleźć można m.in. katalogi wystawy stałej i wystaw czasowych, monografie naukowe, publikacje edukacyjne, czasopismo - półrocznik "Polski Przegląd Migracyjny", a także grę planszową "MS BATORY" i płyty CD/DVD "EMIGRA - Symfonia bez Końca" Jana A.P. Kaczmarka. Na najmłodszych czeka "Książka Otwarta Na Świat", pełna niespodzianek, zapachów i niezwykłych zadań publikacja, stanowi interaktywne źródło informacji o muzeum i nie tylko.
Dużą część sklepo-księgarni muzeum stanowią książki o tematyce migracyjnej, marynistycznej oraz gdyńskiej. Poza tym odnaleźć można tutaj szeroki wybór literatury faktu, biografii oraz książek dla dzieci. Oprócz tego w sprzedaży znajdują się artykuły sygnowane logiem muzeum. Są to przepięknie wydane notesy, torby z nadrukami, przeciwdeszczowe poncza, plakaty, a także materiały edukacyjne, gry dla dzieci i gadżety związane z
Dworcem Morskim w Gdyni i Gdynią.
Księgarnia Muzeum Emigracji w Gdyni prowadzi również cykliczne spotkania autorskie organizowane w trybie miesięcznym.
Najbliższe odbędzie się z Witoldem Szabłowskim 24 stycznia, z tematyką krążącą wokół jego ostatniej książki "Jak nakarmić dyktatora".
W swoich oddziałach -
Domu Przyrodników,
Piwnicy Romańskiej,
Grodzisku w Sopocie - gdańskie
Muzeum Archeologiczne prowadzi sklepiki, w których
większość oferty nawiązuje w różnoraki sposób do archeologii. Znajdziemy książki, zarówno specjalistyczne, jak i popularnonaukowe - dotyczące archeologii Gdańska czy innych miejscowości np. Rzucewa, Chmielna czy Gnieżdżewa, a także poruszające problematykę ogólnych pojęć, takich jak estetyka w archeologii. W ofercie są także broszury edukacyjne i książeczki dla najmłodszych.
W sklepikach znaleźć można także przeróżne gadżety m.in.: koszulki z nadrukami, czapki, ołówki, długopisy, zakładki, widokówki czy bawełniane torby z przedstawieniami urny twarzowej oraz wyroby jubilerskie. Na miłośników archeologii czekają naczynia wzorowane na przedwiecznych artefaktach: puchary, kubki, dzbany i miski. Ponadto dużym zainteresowaniem cieszy się współczesna biżuteria bursztynowa: naszyjniki, pierścionki, bransolety, broszki, wisiorki i figurki. Wiele z tych rzeczy można nabyć także w
sklepie internetowym.
- Zwiedzający mogą kupić oryginalną biżuterię, zwłaszcza repliki historycznych ozdób oraz przedmioty przypominające dawne kosztowności, na przykład zawieszkę wzorowaną na wisiorku kulistym, kobiecej ozdobie popularnej wśród ludności kultury wielbarskiej, utożsamianej z plemieniem Gotów - mówi Marcin Fedoruk, kierownik Działu Promocji i Komunikacji Wizualnej Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
W zabytkowej willi, atrakcyjnie usytuowanej przy nadmorskiej promenadzie, mieści się Muzeum Sopotu, w którym znaleźć można takie gadżety jak:
torby, notesy, pocztówki, zakładki, magnesy i podkładki. Na wszystkich widnieją wizerunki pierwszych właścicieli sopockiej willi - rodziny
Ernsta Augusta Claaszena oraz fotografie ze zbiorów muzeum. Gdański kupiec i eksporter cukru, ukształtowany przez rodzinną pasję do gdańskiej sztuki i kultury, był także kolekcjonerem antyków i dzieł sztuki.
Czytaj także: Nowy cykl spotkań w Muzeum Sopotu
Muzeum Narodowe w Gdańsku dla osób zwiedzających przygotowało wiele gadżetów, zwłaszcza tych związanych z promocją
Sądu Ostatecznego Hansa Memlinga. Wśród nich znajdują się m.in. plakaty przedstawiające tryptyk, torby z motywem Sądu Ostatecznego, plakaty z motywem złotej kuli, pocztówki, przypinki, magnesy, kubki i ołówki.
Na 2020 rok przygotowano także kalendarz ścienny "Wariacje Memlingowskie".- Nierzadko do wystaw czasowych organizowanych przez oddziały MNG, oprócz katalogów, są przygotowywane także różne drobiazgi. Na przykład przy okazji wystawy "Dźwięki pierwotne" (przedłużonej do czerwca) prezentowanej w Oddziale Etnografii mamy dla zwiedzających różne gadżety, jak choćby kilka wzorów kart pocztowych, plecaków, toreb na ramię, przypinek i gwizdków w kształcie ceramicznych ptaków - opowiada Paweł Burian z działu marketingu Muzeum Narodowego w Gdańsku.
Asortyment sklepu muzealnego
Muzeum II Wojny Światowej inspirowany jest przede wszystkim historią II wojny światowej, tym samym oferuje szeroki wybór gadżetów upominkowych związanych zarówno z historycznymi wydarzeniami, jak i szczególnymi postaciami.
- W sklepiku odnaleźć można produkty zarówno dla najmłodszych, jak i dla młodzieży oraz osób starszych. Ciekawa literatura wspomnieniowa, albumy czy komiksy oraz liczne inne publikacje z Polski i ze świata, w tym tytuły wydane nakładem muzealnego wydawnictwa stanowią doskonałe uzupełnienie każdej domowej biblioteki - opowiada Hanna Mik, rzecznik prasowa Muzeum II Wojny Światowej.W ofercie muzeum jest także szereg ekologicznych, drewnianych zabawek, jak i liczne modele do sklejania bądź składania, puzzle, pamiątkowe pocztówki, magnesy, przypinki i koszulki.- Przypominając niezwykłe i ciekawe postaci związane z latami II wojny światowej, nie mogliśmy pominąć m.in. Kaprala Wojtka - syryjskiego niedźwiedzia brunatnego - słynnego Misia Wojtka - adoptowanego w Syrii przez żołnierzy 22. Kompanii Zaopatrywania Artylerii w 2. Korpusie Polskim dowodzonym przez gen. Władysława Andersa - dodaje Hanna Mik. - Miś Wojtek brał udział w bitwie o Monte Cassino, gdzie przenosił ciężkie skrzynie z amunicją. Jego podobizna stała się oficjalną odznaką jednostki, w której służył. Wśród gadżetów z motywem Misia Wojtka, które można zakupić w naszym muzeum, są koszulki, maskotki, kubki ceramiczne, breloki, smycze i materiałowe torby.W muzeum znaleźć można także koszulki, zeszyty, torby i inne upominki z motywem PZL.23 Karaś - polskiego samolotu bombowo-rozpoznawczego, który we wrześniu 1939 r. znajdował się wśród wyposażenia polskiego lotnictwa. W sklepie zakupić można szereg eleganckich gadżetów, idealnych na prezent, jak na przykład parasol z drewnianą rączką, skórzany wizytownik, filiżanki z ciekawymi hasłami, spinki do mankietów, spinki do krawatów czy eleganckie chusteczki materiałowe.
Wśród ciekawych gadżetów dostępnych w sklepie
Muzeum Miasta Gdyni odnaleźć można katalogi i publikacje, takie jak
"Hoff", która wygrała niedawno konkurs "Muzeum Widzialne" za najlepszą publikację muzealną. Ponadto sporym zainteresowaniem cieszą się koszulki i torby zaprojektowane przez firmę
Pan tu nie stał w związku z wystawą
"Karol Śliwka. Polskie Projekty Polscy Projektanci", zawierającą znaki graficzne, projektowane przez Śliwkę oraz plecaki
"Pack In", zaprojektowane na wystawę
"Gdynia Dzieło Otwarte".
Na turystów i nie tylko czekają ceramiczne kubki z pokrywką z archiwalnymi zdjęciami plażujących i odpoczywających gdynian i gdynianek, magnesy z wszystkimi gdyńskimi dzielnicami oraz gra pamięciowa Archimemo z gdyńskimi budynkami zaprojektowana wraz z Centrum Architektury.
Nie lada gratkę stanowią zmywalne tatuaże z motywami morskimi i... kocimi, w związku z książeczką dla najmłodszych "Gdyńskie przygody kota Antoniego". W ofercie są także piękne notesy i nowy kalendarz ze zdjęciami Gdyni z lat 20. XX wieku. Kalendarz towarzyszy
wystawie "Dawno temu nad Bałtykiem. Gdynia lat 20. XX wieku w obiektywie Romana Morawskiego", którą można oglądać do 12 kwietnia.
Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku ma sklepiki w sześciu swoich oddziałach. "Morskie pamiątki" można kupić w
Ośrodku Kultury Morskiej,
Spichlerzach na Ołowiance i na gdyńskim
Darze Pomorza. Poza Trójmiastem sklepiki znajdują się w
Muzeum Wisły w Tczewie, helskim
Muzeum Rybołówstwa,
Muzeum Zalewu Wiślanego w Kątach Rybackich. Ciekawą ofertę mają sklepy w
latarniach morskich - w Rozewiu, Stilo, na Helu i w Krynicy Morskiej. Można tam kupić małe dzieła sztuki - np. ceramiczne miniaturki latarni, odtworzone z dbałością o każdy szczegół.
- Na naszych gości czeka duży wybór pamiątek tematycznie związanych z profilem muzeum, często wykonanych przez lokalnych artystów. Popularnością cieszą się mosiężne dzwonki, kubki i magnesy z bursztynem. Nabywców znajdują też drewniane modele statków, globusy, zdobione lunety, klepsydry z kompasem i sekstanty - opowiada Aleksandra Pielechaty z Narodowego Muzeum Morskiego. Dumą muzeum są wydawnictwa: katalogi dedykowane wystawom, autorskie publikacje pracowników muzeum i branżowa literatura fachowa. Większość publikacji można nabyć również przez
stronę internetową NMM.
- Największe zainteresowanie wzbudzają książki o podwodnych badaniach archeologicznych, sztuce marynistycznej oraz wydawnictwa związane z historią "Sołdka". Hitem wśród "morskiej" literatury dla dzieci jest książeczka "Jak cebulka wypłynęła z Gdańska w rejs na statku, a wróciła na Miedziowcu" - dodaje Aleksandra Pielechaty.Wkrótce oferta muzeum poszerzona zostanie o "urodzinowe" pamiątki - gadżety z identyfikacją instytucji, gdyż
Narodowe Muzeum Morskie świętuje w tym roku 60-lecie działalności.
Podobnie w sklepiku
Hevelianum, znajdują się tu przede wszystkim artykuły związane z misją miejsca, czyli z edukacją, szczególnie astronomiczną, a także z aktywnością umysłową i ruchową. Stąd ofertę
Hevelianum w dużej mierze budują książki popularnonaukowe dla dzieci.
Jedną z ciekawych, wartych polecenia pozycji jest komiks o Janie Heweliuszu. Dobrym pomysłem na prezent okazują się zabawki takie jak: drewniane układanki, pluszowe komórki mózgowe i eugleny, dinozaury, piłki - jaja dinozaurów. Dla poszukujących pomocy naukowych, ciekawych świata młodych zwiedzających nie lada gratkę stanowią globusy i mapy nieba, a także ekologiczne zeszyty, kompasy, drewniane gry zręcznościowe czy trójwymiarowe pocztówki.
Tematyka morska i wojenna, a przede wszystkim historia Marynarki Wojennej zajmuje znaczące miejsce wśród pozycji książkowych, które wyszperać można w
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Są to książki własnego wydawnictwa, sygnowane przez MMW oraz seria muzealnych Biuletynów Historycznych.
W ofercie sklepu muzealnego dużą część zajmują modele okrętów do samodzielnego złożenia o różnym stopniu trudności, od drewnianych składanek, po modele plastikowe i papierowe. Wśród modeli papierowych znaleźć można słynną serię polskich okrętów z wydawnictwa JSC oraz WAK, w tym unikatową mini serię prezentującą polskie kutry pościgowe. Wśród takich gadżetów jak magnesy z Błyskawicą, breloki z Orłem, figurki Bolka i Lolka marynarzy, metalowe kubki, pocztówki z reprodukcjami prac Adama Werki, można dostrzec oryginalny komplet porcelanowy do kawy z ORP Błyskawica - filiżanki, cukiernice, dzbanuszki i półmiski.