stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Paganini na nowo

Maestro Wojciech Rajski oraz Polska Filharmonia Kameralna Sopot zapraszają na koncert Paganini na nowo, sięgający do twórczości najznakomitszego skrzypka-wirtuoza wszechczasów Niccolò Paganiniego.

Biografom trudno oddzielić prawdę od legendy, w jaką spowiła życie Paganiniego fantazja słuchaczy zniewolonych, oczarowanych, nieraz wprawionych w osłupienie graniczące z przerażeniem. Widywano rzekomo diabła kierującego zza pleców skrzypka ruchami jego smyczka. Osobliwością gry Paganiniego były "diabelskie" staccata, podwójne flażolety czy niepowtarzalne prowadzenie smyczka, słowem niezwykła maestria techniczna, pozostająca w służbie prawdziwej muzykalności.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Powstałe w latach 1802-1817 Kaprysy op. 1 Niccolò Paganiniego do dziś dnia pozostały zbiorem wirtuozowskich utworów skrzypcowych, niedoścignionych zarówno pod względem bogatej i oryginalnej inwencji twórczej kompozytora, jak i w zakresie trudności technicznych związanych z ich wykonaniem. Na sobotnim koncercie zaprezentowane zostanie unikatowe w całej literaturze skrzypcowej dzieło - zbiór wybranych Kaprysów Paganiniego, tym razem w opracowaniu na orkiestrę smyczkową. Solistą wieczoru będzie niezwykle utalentowany młody skrzypek Niklas Liepe. Pochodzący z Getyngi artysta urzeka słuchaczy czystością
i jasnością gry oraz "słodyczą skrzypiec, których miękkie i emocjonalne dźwięki oczarowują". Solista wraz z Polską Filharmonią Kameralną Sopot wystąpi pod batutą Zygmunta Rycherta już 28 października o godz. 18.00 w Sali Koncertowej PFK Sopot.

Niklas Liepe - skrzypek ur. 1990 r. w Getyndze, już we wczesnym wieku doczekał się świetnych recenzji: "solista w swojej własnej klasie - sprawia wrażenie, jakby stapiał się w jedno ze swoimi skrzypcami. Urzeka słuchaczy niewiarygodnie fertycznymi, energetycznymi, ale też marzycielskimi i romantycznymi pasażami". Artysta ceniony jest za "ogromną muzykalność i wyjątkowo wieloodcieniowe vibrato" oraz "doskonałe zrozumienie muzyki kameralnej z doskonałym wyczuciem brzmienia". Obecnie, po ukończeniu studiów w Akademii Muzycznej w Hanowerze i Kolonii, młody skrzypek pogłębia swoje umiejętności, studiując na kierunku "Master of Music in International Violin Solo Performance" w Kronberg Academy. Niklas uczestniczył w konsultacjach mistrzowskich w Europie i USA, jest laureatem wielu krajowych i międzynarodowych konkursów, w tym "Next Generation" czy "Braunschweig Classix Festival", występował w tak prestiżowych miejscach jak Filharmonia Kolońska, Filharmonia w Essen, Alte Oper we Frankfurcie i Beethovenhouse w Bonn.

ARTYŚCI
Polska Filharmonia Kameralna Sopot
Niklas Liepe skrzypce
Zygmunt Rychert dyrygent

PROGRAM

Niccolò Paganini
Kaprys nr 2 h-moll
Kaprys nr 14
Kaprys nr 17 Es-dur
Kaprys nr 20 D-dur
Kaprys nr 21
Kaprys nr 23 Es-dur
Trance


Gioacchino Rossini - Sonata nr 1 G-dur, Sonata nr 2 A-dur
Antonio Vivaldi - Concerto grosso, op. 3 nr 11 RV 565

Bilety do nabycia w Informacji Turystycznej Sopot, kasie Opery Leśnej i innych stacjonarnych punktach sprzedaży Interticket.pl, online na Interticket.pl oraz na godzinę przed koncertem.

Opinie 1 zablokowana

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jak pierwotnie nazywało się Muzeum Historyczne Miasta Gdańska?

 

Najczęściej czytane