stat
Impreza już się odbyła

PRL - Życie z Peweksu

Polska Rzeczpospolita Ludowa patrzy na Zachód. I żąda dżinsów, zegarków oraz pomarańczy! Polacy chcą być nowocześni, ale na razie zostaje im spryt i pomysłowość. Rozpoczynamy w Bibliotece Gdynia spotkania w ramach projektu "Życie codzienne i niecodzienne w biografii i literaturze faktu" cyklem "Życie z Peweksu".

paź 16

sobota, godz. 20:00 - 23:00

bilety 50 zł
paź 16

sobota, godz. 12:00 - 14:00

Gdańsk,
bilety 65 zł
ulgowy 59  zł
W I części cyklu "Życie codzienne i niecodzienne w biografii i literaturze faktu" przyglądamy się rzeczywistości PRL-u w literaturze Olgi Drendy i Aleksandry Boćkowskiej. 20 września o godz. 18.00 zapraszamy na debatę "Życie z Peweksu", w czasie której przywołamy przedtransformacyjną codzienność, a wraz z nią odpowiedzi na pytania: o czym marzyliśmy i jaką cenę ponosiliśmy za marzenia. Rozmowę z autorkami poprowadzi Dagny Kurdwanowska, blogerka literacka.

Spotkanie organizowane jest w ramach projektu "Życie codzienne niecodzienne w biografii i literaturze faktu", który poprzez wskazywanie najnowszych tendencji w literaturze faktu, w tym biografistyce przybliża zagadnienia związane z historią, kulturą, nauką.

Natomiast 25 września o godz. 11.00 odbędą się warsztaty dla dzieci "Życie z Peweksu". Warsztaty będą nawiązywały do czasów PRL-u, a zwłaszcza do realiów życia ówczesnych dzieci. Uczestnicy dowiedzą się, jak wyglądała zabawa, nauka, rodzinny czas, a także spędzanie czasu z rówieśnikami 40, 50 i 70 lat temu. Zastanowią się także, czym życie ich dziadków i rodziców różniło się od realiów dzisiejszych.

Na spotkanie i warsztaty zapraszamy do Biblioteki Śródmieście, ul. Władysława IV 7-15, Gdynia.

Olga Drenda - pisarka, dziennikarka i tłumaczka. Absolwentka etnologii i antropologii kultury na Uniwersytecie Jagiellońskim. Laureatka Nagrody Literackiej Gdynia 2019 w kategorii esej za książkę "Wyroby. Pomysłowość wokół nas". Jest także autorką eseju "Duchologia polska. Rzeczy i ludzie w czasach transformacji", a we współautorstwie z Małgorzatą Halber rozmowy-rzeki "Książka o miłości".

Aleksandra Boćkowska - pisarka, dziennikarka. Współpracuje m.in z "Dwutygodnikem", "Vogue", "Gazetą Wyborczą" i "Wysokimi Obcasami Extra". Autorka książek "To nie są moje wielbłądy. O modzie w PRL", "Księżyc z peweksu. O luksusie w PRL" i "Można wybierać. 4 czerwca 1989 rok".

Ze względu na ograniczenia na spotkanie obowiązują wcześniejsze zapisy: promocja@bibliotekagdynia.pl

Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Partnerstwo dla książki.

Informacja o biletach

zapisy promocja@bibliotekagdynia.pl

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Dwie tancerki Akrobatycznego Teatru Tańca Mira-Art z Gdyni były finalistkami programu:

 

Najczęściej czytane