• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

PRremiera | Sen nocy letniej po kaszubsku

Filharmonia Kaszubska zaprasza na balet liryczny w dwóch aktach Sen Nocy Letniej po kaszubsku inspirowany komedią Williama Shakespearea Sen Nocy Letniej.

kwi 25

czwartek, godz. 19:00

bilety 90 zł
ulgowy 80 zł
Kup bilet
cze 30

niedziela, godz. 17:00

Gdańsk,
bilety 65-116 zł
Kup bilet
To bez wątpienia jedna z najpiękniejszych komedii lirycznych we współczesnym repertuarze baletowym. Teatr Tańca Sarasvati i Dziecięcy Teatr Tańca, w konsultacji
Gdańskim Teatrem Szekspirowskim, po mistrzowsku opowiedziały językiem tańca skomplikowane losy bohaterów Szekspira.  Zarówno na jawie, jak i we śnie czeka ich wiele niesamowitych przeżyć. Balet wspaniale oddaje ducha sztuki, oczarowuje kaszubskimi elementami, niesamowitą choreografią Sangmo Borysiewicz i wspaniałymi kreacjami członków Teatru Tańca Sarasvati.

Układy opracowane w technice tańca klasycznego, współczesnego, aerial-dance z elementami tańca ludowego i charakterystycznego do muzyki folk (polskiej, serbskiej, kaszubskiej) oraz filmowej z pewnością nikogo nie pozostawią obojętnym.

Trzy światy, w których poruszają się szekspirowscy bohaterowie z pewnością skradną serca publiczności Filharmonii Kaszubskiej. Piękna scenografia wykonana przy współpracy z Patrycją Kruk, piękna muzyka takich twórców jak, m.in.: Waldemar Kazanecki, Stanisław Lasoń, Elvis Stanic czy Robert Jaworski, barwne kostiumy i zjawiskowe układy choreograficzne sprawią, że zgromadzeni widzowie nie będą chcieli z naszego Snu wracać do rzeczywistości!

Namiętności bohaterów mieszają się tu z zabawą, perypetie miłosne z humorem, taniec z teatrem, a piękna muzyka ze wspaniałym szekspirowskim tekstem w przekładzie Stanisława Barańczaka.

Ta poetycka opowieść o miłosnym szale uniesień zarówno w realnym życiu, jak i  w fantastycznym świecie elfów to jedna z najpiękniejszych realizacji Sangmo Borysiewicz! Dzięki wprowadzeniu elementów związanych z kaszubszczyzną przedstawienie nabiera niespotykanego dotychczas charakteru i wyrazu!

Zwrócenie uwagi na kaszubskie wierzenia, kulturę czy obrzędowość w sposób ciekawy, baśniowy i niekonwencjonalny dla młodego widza to niewątpliwy atut tego przedstawienia. Dla starszego pokolenia może to być próbą powrotu do korzeni poprzez sztukę.
W realizację spektaklu wkład mają też uczniowie Szkoły Podstawowej nr 9uczestnicy zajęć jogi Wejherowskiego Centrum Kultury oraz podopieczni Ośrodka Szkolno- Wychowawczego nr 1.

Znakomitym podsumowaniem fabuły Snu nocy letniej po kaszubsku mogłyby być słowa Tadeusza Boya-Żeleńskiego: z tym największy jest ambaras, żeby dwoje chciało naraz.
W tej najsłynniejszej komedii Szekspira powinno chcieć aż czworo Niestety złośliwy chochlik pomieszał narzeczeńskie pary i przez większość sztuki wszyscy kochają się nie w tym, w kim trzeba. Nim się odnajdą we właściwych konstelacjach, będą musieli przejść cały trening miłości, łącznie z uczuciem zdrady, porzucenia, zawiedzionych uczuć, niespełnionych nadziei. Ale przecież po to jest komedia, by wszystko skończyło się dobrze. Kochankowie trafią więc wreszcie na swoje drugie połówki i wszystko skończy się szczęśliwie.

Na polanie znajdującej się w sercu magicznego lasu, w blasku księżyca budzą się dziwne stwory o nadprzyrodzonej mocy. Raz w roku, w czasie przesilenia letniego kumulują się też czary, kaszubskie wierzenia i słowiańskie obrzędy oraz magia miłości. Jaki będzie tego skutek? Musicie przekonać się sami!

Opinie

Sprawdź się

W którym teatrze Paweł Huelle był kierownikiem literackim?

 

Najczęściej czytane