• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

PC Drama / Nie jestem z tych (1 opinia)

NIE JESTEM Z TYCH
autor: Martin Crimp | przekład: Marta Orczykowska | reżyseria: Weronika Maria Kuśmider | scenografia i światło: Alex Moriceau | obsada: Mirosław Baka, Piotr Biedroń, Joanna Kreft-Baka i Katarzyna Wojasińska

Czytanie performatywne współczesnego dramatu angielskiego z 2022 roku. To brawurowo napisany, błyskotliwy i wysmakowany literacko tekst na 299 bezimiennych postaci. Niektóre z wypowiedzi bohaterów to krótkie, pojedyncze zdanie; inne to dłuższe monologi. Opowiadają oni o swoich traumach i olśnieniach, pracy i rodzinie, złości i głupocie, przełomowych wydarzeniach z życia i banalnych momentach, smutkach i radościach, miłości i zawiści. W tym pozornie chaotycznym wielogłosie niektóre tematy powracają jak refren, kolejne wypowiedzi uzupełniają się lub sobie zaprzeczają. Wzniosłe zestawione jest tu z niskim, tragizm z humorem, a osobiste z publicznym. Ten gęsty od emocji, niezwykły chór układa się w oryginalną, poetycka panoramę ludzkości przerażającą i jednocześnie piękną w swojej wyjątkowości.

Martin Crimp jeden z najważniejszych brytyjskich dramatopisarzy, tworzący od ponad ćwierć wieku zastanawia się w swojej sztuce, co czyni nas wyjątkowymi wśród miliardów innych ludzi, jakie znaczenie w naszym życiu ma przypadek, czy istnieje obiektywny punkt widzenia. Nie jestem z tych swoją prapremierę miało w 2022 roku w słynnym Royal Court Theatre w Londynie; w Polsce ukazało się drukiem w świetnym tłumaczeniu Marty Orczykowskiej w drugim zeszycie Dialogu Puzyny.

Nie jestem z tych wyreżyseruje po raz pierwszy na PC Dramie Weronika Maria Kuśmider, absolwentka wydziału reżyserii Akademii Teatralnej w Warszawie i Szkoły Teatru Iwana Wyrypajewa, która studiowała również reżyserię na paryskiej Sorbonie. Czytaniem po wielu latach powróci do Żaka Mirosław Baka oraz Joanna Kreft-Baka; we wspaniałej obsadzie znaleźli się także Piotr Biedroń z Teatru Wybrzeże i debiutująca na PC Dramie Katarzyna Wojasińska z Teatru Muzycznego im. Baduszkowej w Gdyni.

Dofinansowano z budżetu państwa ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opinie (1)

 • Całkowite niezrozumienie tematu sztuki

  Od tłumaczenia po reżyserie.
  Jest to opowieść pandemiczna w której autor użył wypowiedzi ludzi w formie scrollowania. W oryginalnej scenerii są to twarze ludzi wyświetlane na ekranie (wygenerowane przez AI) do których autor wypowiada krótkie kwestie. Słowa są różne i mocno nacechowane emocjami. Prawdopodobnie zetknął się z podobnymi problemami w czasie pandemii ale jak to ze scrollowaniem internetowym bywa nawet nie zatrzymaujemy się na żadnej z tych historii tylko lecimy dalej.
  Reżyseria nie spełniła nawet minimum by wprowadzić widzów w klimat sztuki. Czterech aktorów którzy czytają teksty całkowicie gubi widza który zamiast szukać emocji szuka powiązań. Zagubiona publiczność i prawdopodobnie niezrozumienie tematu przez samą reżyserkę co staje się trochę śmieszne.
  Krótko mówiąc sztuka warta uwagi i bardzo aktualna w dobie mediów społecznościowych i związanych z tym relacji międzyludzkich. Inna sceneria, inny pomysł na odczytanie a przeżycia będą sto razy głębsze.

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Popularna aktorka Katarzyna Figura związana jest z: