• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
stat
Impreza już się odbyła

PC Drama / Manifest 2083

Zapraszamy na czytanie performatywne współczesnej sztuki duńskiej. Bohaterem monodramu jest aktor, który przygotowuje się do roli Andersa Breivika, sprawcy masakry na norweskiej wyspie Utoya w 2011 roku.

21 lutego - 20 kwietnia 2023, godz. 19:00

bilety 500 zł
MANIFEST 2083
autor: Christian Lollike | tłumaczenie: Paweł Partyka | reżyseria: Adam Nalepa | obsada: Sylwia Góra

Podstawą dramatu był tekst 2083: Europejska Deklaracja Niepodległości, przygotowany przez terrorystę i rozsyłany przez niego pocztą internetową chwilę przed zamachem. To liczące ponad 1500 stron połączenie osobistego pamiętnika mordercy, wyrazu własnych przekonań, skrajnie prawicowych tekstów skopiowanych z internetu, instrukcji przygotowania domowych bomb. Duński kontrowersyjny autor Christian Lollike nie skupia się jednak w dramacie na opisie masakry i przygotowań do niej. Jego bohater, aktor teatralny, prowadząc szeroki reaserch, próbuje zbliżyć się do zrozumienia Breivika, wejścia w jego skórę. Czy jest to możliwe? A może nie jest to aż tak trudne? Może my, Europejczycy, wcale nie jesteśmy tak niewinni i tolerancyjni, jak sami cichlibyśmy się widzieć? W końcu w większości państw naszego kontynentu coraz większą popularność zdobywają skrajnie prawicowe, ksenofobiczne i nacjonalistyczne partie i organizacje.

Manifest 2083 to intrygujący, wielopoziomowy tekst: próba zrozumiana bezlitosnego mordercy, uniwersalne pytania o źródło zła, wreszcie opowieść o zawodzie aktora, jego wyzwaniach i ograniczeniach. Christina Lollike za tę sztukę zdobył tytuł dramatopisarza roku oraz nagrodę specjalną jury w prestiżowym, najważniejszym w Danii konkursie im. Reumerta. Czytanie wyreżyseruje Adam Nalepa, znany ze świetnych trójmiejskich spektakli: Blaszanego bębenka, Nie-Boskiej komedii, Marii Stuart i Czarownic z Salem (Teatrze Wybrzeże) czy Nord-Ost (Teatr Boto). W rolę aktora wcieli się Sylwia Góra, aktorka Teatru Wybrzeże i Teatru Boto.

Informacja o biletach

 • Bilet normalny
  30 zł
 • Bilet ulgowy
  20 - 25 zł
Bilety:
20 zł ulgowe*
25 zł super zniżka* na Kartę do Kultury
30 zł bez zniżek

Bilety ulgowe i zniżkowe są w sprzedaży wyłącznie w kasie Klubu Żak za okazaniem przed zakupem biletu ważnej legitymacji, Karty, Karnetu (1 bilet na 1 legitymację / 1 Kartę / 1 Karnet). Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji. Bilety bez zniżek na koncerty i przedstawienia można nabywać w sklepie internetowym Klubu Żak: tickets.klubzak.com.pl. Zakupione bilety nie podlegają zwrotom.
Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl. Potwierdzone rezerwacje na koncerty, spektakle, seanse filmowe należy odebrać w ciągu 3 dni od dnia potwierdzenia rezerwacji (nieopłacone w terminie rezerwacje są anulowane). Nie przyjmujemy rezerwacji na ostatnie 20 miejsc na dany koncert/przedstawienie/ seans filmowy.
Kasa czynna od 15:00 do 21:00, w soboty i niedziele od 16:00 lub 30 minut przed pierwszym seansem.
Kontakt: tel. 58 344 05 73 w.117 (w godz. pracy kasy), kasa@klubzak.com.pl
Organizator: Klub Żak, 80-266 Gdańsk, ul. Grunwaldzka 195/197, biuro@klubzak.com.pl

Opinie

Sprawdź się

Jak nazywa się zamiejscowy oddział Muzeum Narodowego w Będominie?