stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

PALESTER dzieła nieznane - spotkanie z Lechem Dzierżanowskim

Zapraszamy na spotkanie promujące najnowszy album nagrany przez Polską Filhar,onię Bałtycką. O nowej płycie PFB i nowo odkrytej twórczości Romana Palestra opowie Lech Dzierżanowski. "PALESTER dzieła nieznane" to tytuł nowej płyty Polskiej Filharmonii Bałtyckiej z udziałem Orkiestry PFB, dyrygenta Łukasza Borowicza oraz sopranistki Izabeli Matuły. Nagranie miało miejsce w sierpniu tego roku.

Oto dzieła, które wypełniły album:
Symfonia dziecięca (1932)
Wstęp. Vivo
Melodia
Polka
Temat z wariacjami
Finale
Wariacje na orkiestrę kameralną (1935)
Tema. Allegretto grazioso
Var. IXV
Treny, trzy fragmenty z Jana Kochanowskiego (1950)
Allegretto ma assai vigoroso e feroce | Nie chciałem żywym śpiewać
Assai lento | Nieznajomy wróg
Assai moderato, con forza | Kłosie mój jedyny
Nokturn na orkiestrę smyczkową, I wersja (1947)

Roman Palester należał do najlepiej zapowiadających się kompozytorów swojej generacji. Urodzony w 1907 r. (podobnie jak C. Régamey, Z. Mycielski i R. Maciejewski), już przed 1939 r. dał się poznać jako twórca oryginalny, a jego kompozycje były grane podczas koncertów Międzynarodowego Towarzystwa Muzyki Współczesnej i zdobywały nagrody na rozmaitych konkursach. Po wojnie Palester był uznanym twórcą z poważnym dorobkiem.

Jan Krenz wspomina spotkanie z nim na planie flmowym wszyscy mówili wtedy: to ten Palester. Ale kiedy w 1949 r. kompozytor ostatecznie zdecydował się nie wracać do Polski, sytuacja zmieniła się diametralnie.

Dla każdego uczestnika spotkania przewidziany jest muzyczny upominek.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu Muzyczny ślad, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Z którymi inicjatywami kulturalnymi jest związana ERGO Hestia?