• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Owoce morza i ziemi. Wystawa zbiorowa

W grudniu w galerii w Dworku swoje prace na wystawie "Owoce morza i ziemi" zaprezentują: Wilga Badowska, Wojciech Górecki, Lucyna Janiak, Joanna Nurowska, Leszek Pawlikowski, Edmund Pospieszny, Bruno Sobczak, Monika Sobczak-Konca, Stefan Stankiewicz, Roswita Stern, Czesław Tumielewicz, Katarzyna Wolska i Marek Wróbel. Ekspozycję będzie można oglądać do 7 stycznia 2017 r. Codziennie w godz. 12-18.00. Na wernisaż zapraszamy we wtorek 5 grudnia o godz. 18.00.

WOJCIECH GÓRECKI
Urodził się 23 kwietnia 1959 roku. Ukończył Gdańską Akademię Sztuk Pięknych, na wydziale Malarstwa i Grafiki. Uprawia przede wszystkim malarstwo plenerowe, rysunek i grafikę warsztatową. Za swoją twórczość w 2009 i 2011 roku otrzymał prestiżowe, honorowe wyróżnienie przyznane przez The Art Renewal Center w USA.

JOANNA NUROWSKA
Absolwentka PWSSP w Gdańsku w 1994, dyplom w pracowni grafiki projektowej prof. Jerzego Krechowicza, aneks z grafiki warsztatowej u prof. Czesława Tumielewicza i aneks z fotografii Witolda Węgrzyna. Od 20 lat nauczycielka w Liceum Plastycznym w Gdyni Orłowie, którego też jest absolwentką (1988).Udział w wielu wystawach zbiorowych, konkursach i 5 wystaw indywidualnych. Uprawia podobnie jak niektórzy kwiaty - linoryt.

EDMUND POSPIESZNY
Urodził się 15 lutego 1940 r. Ukończył Liceum Plastyczne w Orłowie, malarstwa uczył go Zdzisław Kałantiewicz. Artysta początkowo zajmował się dekoratorstwem, plastyką użytkową - zwłaszcza malarstwem ściennym, stosował różne techniki: rysunek, akwarele, farby olejne. Obecnie maluje akrylem. Tworzy obrazy sprawiające wrażenie trójwymiarowości, nazywa je iluzjami.

Wystawiał prace w Berlinie (w 2000 r.), w Galerii Kinsky w Sopocie (2001), w salonie Volvo (2001), w Galerii Liceum Plastycznego w Gdyni-Orłowie (2004), brał udział w wystawach zbiorowych w Solingen w Niemczech (1997), w Brukseli (1998) oraz w Belgii i Kanadzie(1998). Jego prace znajdują się w zbiorach prywatnych w Polsce i za granicą.

BRUNO SOBCZAK
Ukończył Państwową Wyższą Szkołę Sztuk Pięknych (dziś Akademię Sztuk Pięknych), specjalizując się w grafice artystycznej i malarstwie. Scenografia teatralna i telewizyjna to zawód, a jednocześnie pasja tego artysty. Najważniejsze swoje realizacje wspólnie z żoną, Łucją Sobczak, również artystą plastykiem, przygotowali w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku, w Operze Bałtyckiej, Teatrze Muzycznym w Gdyni i w telewizji. Pracowali m.in. z Jerzym Gruzą, Danutą Baduszkową, Krzysztofem Babickim, Mirosławem Borkiem, Markiem Okopińskim, Jerzym Afanasjewem. Bruno Sobczak, po przejściu na emeryturę, wrócił do rysowania, jego prace są niezwykle precyzyjne, przekornie żartobliwe, a zarazem drapieżne.

MONIKA SOBCZAK-KONCA
Studiowała w PWSSP w Gdańsku na wydziale malarstwa i grafiki. Jest autorką scenografii do spektakli baletowych i teatralnych, a także fantazyjnych kostiumów, które najczęściej maluje i aplikuje ręcznie.

Wykonywała prace malarskie przy Ołtarzu Papieskim w Sopocie. Zaprojektowała i wykonała ołtarze polowe i malarstwo ścienne w Matemblewie. Prowadzi warsztaty plastyczne dla młodzieży i nauczycieli poszukujących nowych form pracy w szkole. Obecnie pracuje jako kurator w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

STEFAN STANKIEWICZ
Urodził się w 1934 r. w Lipsku. Swoją edukacje artystyczną odbył na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu oraz w PWSSP w Łodzi w pracowni prof. Adama Rychtarskiego i w PWSSP w Gdańsku pod kierunkiem prof. Krystyny Łada-Studnickiej i prof. Jacka Żuławskiego. Dyplom z wyróżnieniem otrzymał w 1963 r.

Jego wystawy miały miejsce zarówno w Europie jak i zagranicą (wystawa w Japonii). Prace Stefana Stankiewicza znajdują się w zbiorach Muzeum Narodowego w Gdańsku, Muzeum Historii Miasta Gdańska, Muzeum Miejskim w Grudziądzu, Muzeum Górnośląskim w Bytomiu, Muzeum Miejskim w Rybniku, Muzeum im. J. Dunin Borkowskiego w Krośniewicach (oddział Muzeum Narodowego w Warszawie).

ROSWITA STERN
Studia na Wydziale Malarstwa w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. W 1976 roku uzyskała dyplom. W latach 1969-1973 odbywała studia artystyczne i językowe w Londynie, Paryżu i Wiedniu. Od 1973 do 1981 roku współpracowała z Filmem Polskim w zakresie projektowania i realizacji kostiumów. W latach 1984-2007 pracowała jako nauczyciel malarstwa i rysunku w Zespole Szkół Plastycznych w Gdyni Orłowie. W latach 1992-1994 była członkiem Komisji Kultury przy Radzie Miasta Sopotu. Od 2005 roku prowadzi warsztaty artystyczne na Uniwersytecie Trzeciego Wieku w Sopocie. Uprawia malarstwo sztalugowe, rysunek i grafikę użytkową. Jest inicjatorką powstania i projektantką tablicy pamiątkowej poświęconej pamięci Polonii sopockiej, która została odsłonięta w 2001 roku, przy ul. Chopina 6/8.

CZESŁAW TUMIELEWICZ
Urodzony w 1942 r. w Lidzie na Białorusi. W 1968 roku ukończył studia architektoniczne na Politechnice Gdańskiej, a w 1978 roku uzyskał dyplom w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Poznaniu, w Pracowni Malarstwa prof. L. Mianowskiego. Od 1971 roku pracuje w Państwowej Wyższej Szkole Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Prowadził Pracownię Litografii i Druku Wypukłego. Tytuł profesora uzyskał w 1994 roku. Obecnie pracuje na stanowisku profesora nadzwyczajnego w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, jest kierownikiem Pracowni Grafiki. Od 1999 roku pełni funkcję kierownika Katedry Grafiki Artystycznej (Warsztatowej). Odbył wiele podróży studyjnych i turystycznych, m.in. do Nowogrodu w Rosji (1972), Moskwy (1974), Finlandii (1977, 1985), Paryża (1977, 1984, 1990), Włoch (1981), Grecji (1984), Niemiec Zachodnich (1980, 1981, 1983), USA (1980, 1991), Wietnamu (1987), Londynu (1989), Ukrainy (1990), Litwy i Kanady (1991). Uprawia malarstwo, grafikę, rysunek i witraż. Mieszka w Gdańsku.

Prace Czesława Tumielewicza znajdują się m.in. w Muzeum Narodowym w Gdańsku, Poznaniu, Szczecinie, Zielonej Górze, Bydgoszczy, Słupsku, Chełmie Lubelskim, Katowicach, Łodzi oraz w zbiorach prywatnych w kraju i za granicą, m.in.: w Niemczech, USA, Francji, Finlandii, Szwecji, Norwegii, Kanadzie.

KATARZYNA WOLSKA
Pochodzi z Gdańska i tu też mieszka. Na co dzień pracuje w firmie brokerskiej (ubezpieczeniowej) rozliczając polisy. Edukację artystyczną rozpoczęła w 2009 roku w Gdańskiej Szkole Artystycznej. Malarstwo studiowała pod kierunkiem Jagody Modrakowskiej, Pawła Karczewskiego, Marzeny Gawrysiak, Adriany Majdzińskiej i Agnieszki Gewartowskiej; wiedzę o grafice i ikonopisaniu zawdzięcza Wojtkowi Koniuszkowi, a o ceramice Marzenie Gawrysiak i Czesławowi Podleśnemu. Tytuł artysty plastyka otrzymała w 2016 r. zdając pomyślnie egzamin w ZPAP w Gdańsku.Inspiruje ją codzienność przepleciona światem wymyślonym, baśniowym.

Brała udział w licznych wystawach zbiorowych i indywidualnych w GSA, STBU, Warzywniaku, podczas Nocy Muzeów w Manhattanie, Galerii w Dworku Sierakowskich, BWA. Wśród otrzymanych nagród i wyróżnień znajdują się: wyróżnienia GSA "Rewolwer sztuki", wyróżnienie w konkursie Wiersz+ "W hołdzie Powstańcom Warszawy - w 70. rocznicę 1944-2014" (obraz "Chrystus Powstania"), Nagroda Specjalna dyrektora Muzeum im. K.I. Gałczyńskiego w Praniu - Wojciecha Kassa w konkursie Wiersz+ w 2015 r. "Malujemy Gałczyńskiego" do wiersza pt. "Złota kąpiel", wyróżnienie wystawą pokonkursową Wiersz+Obraz 2017.

MAREK WRÓBEL
Ur. 1956 r. w Gdańsku. Absolwent gdańskiej PWSSP. Dyplom w pracowni malarstwa prof. Kiejstuta Bereźnickiego w 1984 r. Brał udział w wielu wystawach indywidualnych (ponad 40) i zbiorowych w kraju i za granicą. Jego prace znajdują się w licznych kolekcjach w kraju i zagranicą. Ważniejsze wydarzenia: 1994 - film dokumentalny TVP Gdańsk pt.: "Marek i Marek", pokaz w plenerze z Markiem Modelem; 1997 - Druga Nagroda "Cztery Pory Roku- Lato", Szczecinek; 2004, 2007, 2009 - stypendium twórcze Marszałka Województwa Pomorskiego; 2003/2004 - udział w międzynarodowych spotkaniach twórczych, Gdańsk-Grenoble (Polska, Francja, Katalonia); 2009 - Nominacja do Pomorskiej Nagrody Artystycznej; 2009 - Nagroda Jubileuszowa Prezydenta Miasta Gdańska.

Opinie

Sprawdź się

Siedziba Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ul. Toruńskiej 1 funkcjonuje jako muzeum od...?