stat
Impreza już się odbyła

Otwarte spotkanie inauguracyjne

W poniedziałek, 25 listopada 2019 r., o godz. 16:00 w Ratuszu Głównego Miasta odbędzie się otwarte spotkanie dla mieszkańców Gdańska rozpoczynające starania o wpisanie kultury carillonowej na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Pierwszy koncert carillonowy został zagrany z wieży Ratusza Głównego Miasta 23 września 1561 r. z okazji zamontowania na iglicy pozłacanej figury króla Zygmunta II Augusta. Od tamtej pory, aż do 1942 r., miasto utrzymywało ponad 38 carillonistów miejskich i ich pomocników. Dzięki pracy dziesiątek osób najważniejszym uroczystościom miejskim, np. wizytom koronowanych głów, czy codziennemu życiu miasta towarzyszyły okolicznościowe utwory wybrzmiewające z dzwonów o masie od kilku do kilkuset kilogramów. Gdańsk jedynym miastem w Polsce, które może się poszczycić działającymi carillonami. W ciągu trzech ostatnich dekad odbudowano carillony z kościoła św. Katarzyny i Ratusza Głównego Miasta. Trzeci - carillon "Gdańsk" - to mobilny instrument, który może dostać się do niemal każdej miejscowości w Polsce i w Europie. Wszystkimi zarządza Muzeum Gdańska.

- Kultura carillonowa w Gdańsku powraca do swojej świetności. W tym roku odbył się 21. Gdański Festiwal Carillonowy, zamawiane są utwory u wybitnych, współczesnych kompozytorów, przywrócone zostało też stanowisko miejskiego carillonisty, a carillon mobilny koncertuje po kraju - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska - Chcemy umożliwić mieszkańcom starania o wpis carillonów na listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego UNESCO, które podniesie prestiż Gdańska i naszego muzeum, a także pozwoli skutecznie pozyskiwać środki zewnętrzne. Spotkanie inauguracyjne jest otwarte dla wszystkich zainteresowanych, zarówno osób prywatnych i instytucji, które mogą rozpocząć procedurę ubiegania się o wpis na listę.

Starania to kilkuletnia inicjatywa. W pierwszej kolejności kultura carillonowa ma zostać wpisana na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego, a docelowo ma się znaleźć na Reprezentatywnej Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego Ludzkości UNESCO.

Otwarte spotkanie inauguracyjne odbędzie się 25 listopada o godz. 16:00 do Sali Wielkiej Wety w Ratuszu Głównego Miasta przy ul. Długiej 46/47. Podczas spotkania odbędą się krótkie prelekcje, na których eksperci opowiedzą o tym, jakie są korzyści płynące z wpisania gdańskiej kultury carillonowej na listę niematerialnego dziedzictwa oraz dyskusja. Informacji udziela carillonistka miejska Monika Kaźmierczak (m.kazmierczak@muzeumgdansk.pl / tel. 509-362-965).

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Jaki autorski teatr tworzy znany trójmiejski performer Krzysztof "Leon" Dziemaszkiewicz?