Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Otello - spektakl gościnny (1 opinia)

spektakl dramatyczny
kasy:
58 351-01-01
data premiery:
10 lipca 2021
czas trwania:
3h 20min.
w ramach wydarzenia:
25. Festiwal Szekspirowski w Gdańsku
Oskaro Koršunovo Teatras, Litwa
"Otello"


NURT GŁÓWNY / SPEKTAKL / 3H20

"Otello" w interpretacji Oskarasa Koršunovas podejmuje problem Innego, nienawiści, wrogości do niego. Temat pozwala pokazać bohaterów Szekspirowskich, jako tych absolutnie współczesnych, przyjrzeć się aktualnym podziałom między obywatelami państw opiekuńczych a uchodźcami, którzy są trzymani z dala od możliwości, jakie dają tzw. kraje rozwinięte. Zawiera odniesienie do globalnej nowoczesności, demontażu starych murów, ale i wznoszenia nowych. Epoki, w której sztywne struktury władzy stają się realną siłą. Współczesne kryzysy ukazują pilną potrzebę przemyślenia konsekwencji płynących z tzw. nowoczesności. Historia inscenizacji "Otella" może wiele powiedzieć o różnych poglądach na rasę, płeć, narodowość, które dominowały przez stulecia. Otello nie był stanie mówić własnym głosem, realizować własnej wizji, nie wolno mu było kochać. Często był traktowany jako szlachetny, ale nierozsądny człowiek. W tej inscenizacji reżyser zaprasza go do zabrania głosu. Choreografia w znaczący sposób koreluje tu ze scenografią. Stosowane są różne techniki ruchu i tańca, ponieważ , jak uważa reżyser, spektakl musi być tak dynamiczny i żywy, jak współczesny świat. Spektakl jest niezwykle wymagający fizycznie, więc Koršunovas postanowił zaprosić do niego wyłącznie młodych aktorów. Na scenie będą królować młodość, dramat i pasja.

"Otello" to już siódma sztuka Williama Szekspira w dorobku reżyserskim Oskarasa Koršunovas. Jego poprzednie spektakle, oparte o dzieła brytyjskiego klasyka, to: "Sen nocy letniej", "Romeo i Julia", "Hamlet", "Burza", "Tłumienie upartego" oraz "Oko za oko".

"Iago jest współczesnym influencerem. Istnieje poza prawdą i zmyśleniem."

Heban i alabaster, cień i światło, Eros i Tanatos w świecie, który stał się jedynie ponurą przestrzenią, w której zewsząd otaczają nas fałszywe wiadomości... Oskaras Koršunovas patrzy na tragedię Otella przez pryzmat naszych społeczeństw, trawionych strachem i zazdrością - tym "zielonookim potworem", który infiltruje umysł bohatera tak samo, jak nasze ekrany. To cielesna sztuka o pożądaniu, pięknie i przeznaczeniu. To także sztuka wybitnie polityczna, która kwestionuje nasz stosunek do obcokrajowców, do płci, do drugiego człowieka. Wrzucając nasze czasy i ich postkolonialne narracje w świat Szekspira, litewski reżyser tworzy zarówno dystans, jak i perspektywę. Jeśli pasja, zdrada, zemsta i potępienie łączą się w tej zmysłowej, a czasem brutalnej choreografii, Otello cofa się również o krok, aby pokazać nam zakres politycznej manipulacji w naszych nowoczesnych światach, w których wykluczenie, wyzysk i ksenofobia są nieustannie obecne. Kontrola nad językiem i narracją staje się tu surowcem dla złudzeń, wątpliwości i przemocy. Zły Oskaras Koršunovas bardziej niż kiedykolwiek wzywa nas do walki!

TWÓRCY/OBSADA:
Tekst: William Szekspir
Reżyseria: Oskaras Koršunovas
Muzyka: Antanas Jasenka
Scenografia: Oskaras Koršunovas, Julija Skuratova
Choreografia: Vesta Rasa Grabštaite
Światła: Eugeniusz Sabaliauskas
Wideo: Artis Dzerve
Kostiumy: Julija Skuratowa
Asystent reżysera: Jokubas Brazys
Konsultacja literacka: Kasparas Pocius
Kierownik techniczny: Mindaugas Repšys
Nagłośnienie: Ignas Juzokas
Rekwizyty i kostiumy: Laura Aurylaitė
Kierownik sceny: Malvina Matickienė

Premiera: 10 lipca 2021 roku, Klaipedos Dramos Teatras
Produkcja: OKT/Wileński Teatr Miejski (Vilnius City Theatre) i Teatr Dramatyczny w Kłajpedzie przy wsparciu Litewskiej Rady Kultury (Lithuanian Council for Culture).

Recenzja Trojmiasto.pl

Szekspir na wiele sposobów. Trwa Festiwal Szekspirowski Szekspir na wiele sposobów. Trwa Festiwal Szekspirowski

Szekspir na wiele sposobów. Trwa Festiwal Szekspirowski (12 opinii)

Rozpoczął się jubileuszowy 25. Festiwal Szekspirowski organizowany przez Gdański Teatr...

1 sierpnia 2021

Opinie (1)

  • Otello

    Męczący spektakl dużo krzyku i akrobacji nachalne eksponowanie lgbt

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery