• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ostatnia prosta do stolicy kultury. Nowe pomysły Gdańsk 2016

Łukasz Rudziński
26 stycznia 2011 (artykuł sprzed 13 lat) 
Im bliżej wyboru polskiego miasta na stolicę kultury, tym gdańska kandydatura ma być lepiej widoczna w mieście. Jednym z pomysłów promocyjnych są oklejone w barwy i symbole gdańskiej kandydatury tramwaj i skład SKM. Pojawią się też inne wielkoformatowe reklamy idei ESK 2016 dla Gdańska. Nie będzie za to kampanii reklamowej poza Trójmiastem. Im bliżej wyboru polskiego miasta na stolicę kultury, tym gdańska kandydatura ma być lepiej widoczna w mieście. Jednym z pomysłów promocyjnych są oklejone w barwy i symbole gdańskiej kandydatury tramwaj i skład SKM. Pojawią się też inne wielkoformatowe reklamy idei ESK 2016 dla Gdańska. Nie będzie za to kampanii reklamowej poza Trójmiastem.

Zapowiadają się bardzo pracowite miesiące dla Biura Gdańsk Europejska Stolica Kultury 2016. Noc Muzeów, Streetwaves, Europejskie Dni Sąsiada, Dzień Dziecka, Noc Murali to tylko niektóre z wydarzeń, jakie czekają nas wiosną. Kluczowa dla losów tytułu decyzja o nominacji jednego z polskich miast na Europejską Stolicę Kultury zapadnie 21 czerwca.



Gdańsk, po decyzji panelu selekcyjnego w październiku 2010, znalazł się w piątce miast - finalistów wyścigu o tytuł ESK 2016. Ekipa Gdańsk 2016 musi przygotować nową aplikację, którą oceni ta sama komisja.

Jak dużo wiesz o idei Europejskiej Stolicy Kultury?

- Tym razem jest nieco łatwiej, bo wiemy, kto będzie oceniał nasz wniosek. Poznaliśmy ich podczas finałowej prezentacji w ubiegłym roku - przyznaje Aleksandra Szymańska, dyrektor strategiczny idei ESK dla Gdańska. - Nowa aplikacja będzie inaczej zbudowana, bowiem ze względów formalnych może liczyć maksymalnie 120 stron, podczas gdy nasz pierwszy wniosek liczył ponad dwa razy tyle. A przecież wciąż pojawiają się nowe projekty.

Pracownicy Biura Gdańsk 2016 mają ręce pełne roboty. Już w lutym rusza Dock's Docs Gdańsk Remix, czyli konkurs na wideo remiks o Stoczni Gdańskiej jako miejscu kluczowym dla współczesnej Europy. Na marzec zaplanowano początek projektu "Lokalni przewodnicy", w którym mieszkańcy Zaspy mają wcielić się w rolę przewodników po szlaku gdańskich murali. Pod koniec marca odbędą się targi wyposażenia wnętrz, wzornictwa i sztuki użytkowej About Design.

Kontekst metropolitalny kandydatury podkreślić ma przygotowywany wspólnie z A Kuku Sztuka projekt Karawana 2016, który odbędzie się w maju na obszarze metropolii. Obejmie on działania artystyczne w różnych punktach województwa pomorskiego. W maju spodziewać się możemy także kolejnej edycji Nocy Muzeów, która w tym roku nieco się zmieni.

- Chcemy wydłużyć czas trwania Nocy Muzeów wszędzie, gdzie tylko to będzie możliwe - mówi Aleksandra Szymańska. - Niektóre instytucje kultury już deklarują nam chęć przedłużenia Nocy Muzeów w swoich placówkach.

W maju odczuwalny ma być dzielnicowy wymiar kandydatury Gdańska. Wiele się będzie działo podczas Europejskich Dni Sąsiada i festiwalu Streetwaves. Ulice zapełnią się mieszkańcami i atrakcjami przygotowywanymi w różnych dzielnicach Gdańska.

Biuro gdańskiej kandydatury ESK 2016 planuje też zorganizować miejski Dzień Dziecka z Gdańsk 2016 (prawdopodobnie w Parku Nadmorskim im. Rolanda Reagana zobacz na mapie Gdańska), który stać się ma wielkim festynem i wspólnym piknikiem gdańszczan. Jest też dobra wiadomość dla wszystkich, którzy pamiętają transmisję opery "Carmen" na Targu Węglowym. 13 czerwca w tym samym miejscu zasiądziemy, aby zobaczyć "Toscę" także transmitowaną bezpośrednio z hiszpańskiej Walencji.

- Chcielibyśmy aby w tym roku pokaz opery miał charakter imprezy masowej. W zeszłym roku bilety na "Carmen" rozeszły się w dwie godziny, teraz chcemy dać szansę obejrzenia opery większej liczbie widzów. Takie wydarzenia umożliwiają dotarcie do szerszej grupy osób, bez bariery stworzonej przez budynek Opery lub ceny biletów - a na dotarciu do szerokiej grupy mieszkańców najbardziej nam zależy - wyjaśnia Szymańska.

Właśnie w czerwcu (17.06) do Gdańska przyjadą członkowie panelu selekcyjnego, który zadecyduje o wyborze polskiego miasta na Europejską Stolicę Kultury w 2016 roku.

- Mam wrażenie, że spośród aplikacji, finałowej prezentacji w Warszawie i wizyty komisji w miastach kandydatów, właśnie wizyta będzie miała kluczowe znaczenie - przyznaje Romuald Wicza-Pokojski, dyrektor programowy gdańskiej kandydatury. - Zrobimy wszystko, żeby się do niej bardzo dobrze przygotować. Nie wiemy jednak, czy członkowie komisji będą korzystać na zaplanowanego dla nich programu. Gdańsk jest ostatnim punktem tournée po polskich miastach ubiegających się o miano stolicy kultury.

I właśnie na noc z 17 na 18 czerwca, w dniu wizytacji członków panelu, zaplanowano Noc Murali - inicjatywę, która ma uzmysłowić jak w 2016 roku wyglądać będzie kolekcja malarstwa monumentalnego na Zaspie. Planowane murale pokazane zostaną za pomocą wizualizacji, odbędą się też koncerty związane z tematyką murali.

- Zaspa jest doskonałym przykładem (i to w skali Polski) jak z mało atrakcyjnego osiedla mieszkalnego, tzw. sypialni, uczynić przestrzeń atrakcyjną nie tylko dla mieszkańców - dodaje Aleksandra Szymańska. - Dzięki muralom Gdańsk Zaspa widnieje w przewodniku Newsweeka jako jedna z atrakcji Gdańska. To przykład, że dzięki sztuce i wieloletniej działalności Klubu Plama, można tę przestrzeń zmieniać.

Niezależnie od czerwcowej decyzji panelu selekcyjnego długofalowe projekty biura ESK - Monumental Art, NarracjeBlog Forum będą kontynuowane.

Trwają też rozmowy nad kontynuacją pracy wykonywanej obecnie przez biuro Gdańsk i Metropolia Europejska Stolica Kultury 2016 Kandydat po ewentualnej negatywnej dla Gdańska ostatecznej decyzji międzynarodowej komisji selekcyjnej i wyborze innego miasta na Europejską Stolicę Kultury.

Ważne daty dla kandydatury Gdańska na ESK 2016:

16 maja - złożenie drugiego (ostatecznego) wniosku konkursowego;
17 czerwca - wizyta przedstawicieli panelu selekcyjnego w Gdańsku;
20-21 czerwca - prezentacje miast przed panelem selekcyjnym;
21 czerwca - decyzja o nominowaniu polskiego miasta do tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016.

Miejsca

Wydarzenia

Opinie (94) 10 zablokowanych

  • dno i kilo mułu!

    • 4 0

  • Europejska Stolica Dziury!!!! Nie Kultury!!! (1)

    • 8 0

    • bo wystarczy pomyslec

      sztuka i pojecie stolica wzajemnie sie wykluczaja. sztuka nie uznaje granic administracyjnych i plynie jak rzeka lub prad morski a pojecie stolica pochodzi od stolec. wladzy sprawowanej z pozydzi siedzacego na stolku.

      Chcesz dac komus stolki glosuj na stolice. Chcesz sztuki nie ulegaj propagandzie esk.

      • 0 0

  • (3)

    Gdańsk nie posiada fundamentalnych obiektów kultury. Filharmonia jest, ale to wszystko. Nie ma opery - budynek jest jak kino trzydziesci lat temu, a repertuar - czy możemy tam posłuchac i obejrzec dzieła oper Verdiego, Pucciniego, baletu Czajkowskiego, operetek Straussa czy Lehara? Tego musimy posłuchac na ulicy, albo w telewizji. Czy mamy teatr? Gdzie możemy obejrzec Szekspira, Czechowa, czy liczące się dzieła autorów współczesnych? Niestety, kultura którą mamy jest jedynie popkulturą, na miarę klubokawiarni albo klubów osiedlowych, napewno nie na miarę Europy.

    • 9 1

    • Opera na samo dno (2)

      Zgadza się Opera Bałtycka zeszła na samo dno a szkoda - nie ma baletu Czajkowskiego ,wogóle już nie ma baletu nie ma operetek ani Lehara nie mówiąc już o Straussie ,zostaje tylko TV -smutne. Repertuarowa pustynia = Gdańsk - więc jaka stolica ?

      • 0 0

      • (1)

        jezu, jakie to szczęście, że nie ma w Gdańsku tej straszliwej wariatki operetki, tych skretyniałych Leharów i Straussów - repertuar opery jest akurat prawie O.K., tylko trochę śmiesznie wygląda to uwspółcześnianie librett na siłę, kiedy cała akcja przestaje trzymać się kupy. Najbardziej razi amatorski poziom choreografii w spektaklach baletowych - nie każdy może być Janą...

        • 0 1

        • do jednego z internautów

          W Gdańsku powinno byc wszystko i opera i operetka, niby dlaczego ma nie byc róznych form - nie chcesz isc na operetkę to nie idź .Ale póki co to i tak nie ma o czym mówic ,bo i tak nie ma wyboru.A co do "baletu" to się zgadzam ,ze amatorszczyzna jest wielka w Operze pod względem i wykonawców i co niektórych choreografii. ESK 2016 raczej niestety nie dla Gdańska w takim wydaniu jakie obecnie istnieje :(

          • 1 0

  • Europejska Stolica Chałtury - Gdańsk do końca świata i o jeden dzień dłużej (1)

    kulturalne zadupie Europy - Gdańsk, największy syf i zacofanie Europy-Gdańsk, najgorsza komunikacja w Europie - w Gdańsku, najbardziej żałosne teatry - w Gdańsku, najgłupsza Rada Miasta - w Gdańsku...

    przykłady można mnożyć.jeszcze trochę genialnej polityki miasta i nazwa 'Gdańsk" będzie godna oczyszczalni ścieków albo nowego składowiska odpadów. Już jest godna

    • 5 1

    • trochę ;przesadzasz , bo znalazłyby się gorsze miasta, ale \z drugiej strony, nie wspominasz

      o wielu innych sprawach jak np. o korupcji, bezdomnosci itp z jednej strony a trwonieniem pieniędzy na "pomniki" adamowitza z drugiej strony.

      Jest nie najlepiej , a będzie znacznie gorzej.

      chyba, że adamowicz wezmie sobie mądre głowy do pomocy a wyrzuci dwór.

      czasu jest mało a pętla się zaciska.

      • 1 1

  • żarty? Gdansk ma byc stolicą kultury? to żart jakiś ? (1)

    lisicki lejący wodę na obywateli będzie symbolem ?

    czy adamowicz mówiący do urzędników:

    " domagam się od was niekonwencjonalnych działań!"

    = łamac prawo.

    przestancie żartowac, wystarczy kolesiowski order dla adamowicza od komorowskiego,tuż przed wyborami samorządowymi/!/

    - za/!/ umacnianie lokalnej demokracji!!!

    paranoja.

    • 3 0

    • stolki dla dzialaczy

      oto ich kultura

      • 1 0

  • sztuka i pojecie stolica

    wzajemnie sie wykluczaja. sztuka nie uznaje granic administracyjnych i plynie jak rzeka lub prad morski a pojecie stolica pochodzi od stolec. wladzy sprawowanej z pozydzi siedzacego na stolku.

    Chcesz dac komus stolki glosuj na stolice. Chcesz sztuki nie ulegaj propagandzie esk.

    • 0 0

  • Przede wszystkim posprzątać!!!

    Kultura, o czym zdają się zapominać decydenci, to tez ład przestrzenny, czyste, wygodne ulice, zadbane parki i sprawne tramwaje. Ale to kosztuje i... źle się "sprzedaje", dlatego zamiast tego mamy: sto tysięcy słabych imprez, obklejone tramwaje, wyplakatowane i obsmarowane muralami miasto.

    • 3 1

  • Powiem tak...

    • 0 1

  • Ciężko będzie...

    Byłem ostatnio w listopadzie przez jedyne 10 dni w Cork-u (Irl.) i w tym czasie zaliczyłem więcej POLSKICH imprez naprawdę nie kameralnych z taką oprawą techniczną, że jak po tym wszystkim w Gdańsku wylądowałem doznałem szoku...
    Marzenia o ESK możemy se w D..Ę wsadzić !!!
    Już złapałem kontakt w IRL za rok spadam tam żyć... Jedyne miasto w Polsce, które nie musiało by się wstydzić kandydatury do ESK to wg. mnie Wrocław reszta to za przeproszeniem SHIT! Spadam z tego miasta, z tego państwa...
    Powinniśmy się wstydzić za nasz kraj i rząd ... Jedno wielkie pośmiewisko na zachodzie - żenada!!!

    • 3 0

  • I co będzie jak Gdańsk wygra???

    Przyjadą tu ludzie zobaczyć to cudo i co zobaczą:



    Drogi - bardziej dziurawe jak ser w Szwajcarii

    Trawniki - tak o****ne, że trawa na nich będzie wyglądać jak oaza na pustyni

    Lotnisko - które wygląda jak podrzędny aeroklub

    Dworzec PKS - cudowny świat Gierka i PRL-u

    SKM - cudowny świat rdzy i korozji, które paradoksalnie trzymają się kupy dzięki graffiti

    Starówkę - z przepiękną Motławą i Wyspą Spichrzów jakże pasującą do krajobrazu

    Komunikację miejską i SIP - bez komentarza...

    w końcu tą kulturę naszą osobistą ...

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Jakie zwierzę widnieje w logo Lamborghini?

 

Najczęściej czytane