• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Orbitowski x Paciorek: to nie jest kolejna nudna rozmowa z pisarzem

Wydarzenie w ramach

W sobotę, 27 maja o godzinie 15:00, zapraszamy Was do Konsulatu Kultury w Gdyni na spotkanie literackie z Łukaszem Orbitowskim! Ale znacie nas i wiecie, że to nie będzie kolejna nudna rozmowa z pisarzem. Zwłaszcza, że przeprowadzi ją Krzysztof Paciorek!

Porozmawiają o wszystkim: twórczości, sprawach bieżących, wypaleniu zawodowym, empatii, sytuacji na rynku pisarskim, aktywności Orbitowskiego w social mediach. Jak człowiek nie płynący z głównym nurtem odnajduje się w świecie show biznesu?

Będzie też mowa sympatii Orbitowskiego do Gdyni, o ostatniej powieści. Jak podkreśla Paciorek: Postaram się wyciągnąć z Łukasza obraz przede wszystkim człowieka, a na końcu dopiero pisarza. Podejmiemy się lekkiej demitologizacji zawodu literata.

Łukasz Orbitowski urodził się w 1977 roku w Krakowie. Jest synem znanego malarza, Janusza Orbitowskiego. W 2002 roku ukończył studia na Wydziale Filozofii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Swoje recenzje i felietony publikował między innymi w "Nowej fantastyce", w "Przekroju", "Lampie" oraz w "Gazecie Wyborczej". W latach 2016-2020 prowadził program "Dezerterzy" na antenie TVP Kultura. Laureat Paszportu Polityki i Nagrody Zajdla. Otrzymał również nominację do Nagrody Literackiej Nike oraz Nagrody Literackiej Gdynia.
Pierwszy zbiór opowiadań pisarza - "Złe wybrzeża" - wydano w 1999 roku. Spośród kolejnych dzieł artysty warto szczególnie powieści "Tracę ciepło" (2007), "Święty Wrocław" (2009), "Szczęśliwa ziemia" (2013) oraz "Inna dusza" (2015). W maju 2022 ukazała się najnowsza powieść pisarza Chodź ze mną, której akcja silnie związana jest z Gdynią czasów PRL.

Krzysztof Paciorek - historyk, producent wydarzeń muzycznych i tour manager. W przeszłości rzecznik prasowy Arki Gdynia. Wokalista zespołu JAD.

Wydarzenie odbędzie się w Konsulacie Kultury - to artystyczna przestrzeń łącząca teatr, muzykę i sztukę, a także siedziba Gdyńskiego Centrum Kultury oraz Wydziału Kultury Urzędu Miasta Gdyni.

Charakterystyczny budynek przy ul. Jana z Kolna przez 77 lat pełnił funkcję konsulatu i hotelu, a podczas wojny także schronienia dla jeńców i członków ruchu oporu. Wybudowany w 1936 roku, według projektu Stanisława Płoskiego, w stylu późnego funkcjonalizmu.

W ramach tegorocznej edycji Open House Gdynia będziecie mogli zwiedzić nie tylko budynek, ale też poznać szerzej jego historię, a także jego aktualnych lokatorów i ich kulturalną działalność.

Opinie

Sprawdź się

Który pisarz urodzony w Gdańsku jest autorem tzw. Trylogii Gdańska, czyli powieści: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata"?