• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat

Oprowadzanie kuratorskie dla generacji 60+

Zapraszamy na nowy cykl wydarzeń skierowany do generacji 60+ w Muzeum Narodowym w Gdańsku. Spotkania będą poświęcone aktualnie prezentowanym wystawom w różnych oddziałach Muzeum. Odbywać będą się w pierwszą sobotę miesiąca, o godz. 13.00. Gospodarzem kolejnego spotkania będzie Oddział Sztuki Nowoczesnej.

maj 9

czwartek, godz. 11.00

Gdańsk Nowy Port,
Wstęp wolny
Gospodarzem kolejnego spotkania będzie Oddział Sztuki Nowoczesnej w Gdańsku.
Po wystawie Nowe Spojrzenie. Galeria Polskiej Sztuki Współczesnej oprowadzi Małgorzata Paszylka-Glaza.

Informacje praktyczne:
- wymagane są zapisy, z uwagi na ograniczenia covidowe obowiązuje limit 15 osób podczas oprowadzania,
- zapisy pod adresem zapisy@mng.gda.pl lub telefonicznie od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00 - 16.00 pod numerem 512 034 327,
- udział w wydarzeniu: 1 zł.

Wystawa
Nowa odsłona Galerii Stałej prezentuje wybór prac, które na przestrzeni ostatnich 20 lat zostały włączone do zbiorów Muzeum Narodowego w Gdańsku. Autorami większości pokazanych dzieł są artyści i artystki debiutujący po 2000 roku.
Wystawa Nowe spojrzenie jest prezentacją najważniejszych zjawisk, kierunków oraz tendencji artystycznych w sztuce polskiej ostatnich dekad. Prace są eksponowane bez zachowania linearnego i chronologicznego podziału, koncentrują się wokół kluczowych kulturowych i społecznych dyskursów z uwzględnieniem ważnego aspektu historii Gdańska związanego z ideą wolności i solidarności.
Twórczy dialog między młodymi i dojrzałymi artystkami i artystami ma na celu nie tylko ukazanie wieloaspektowego i interdyscyplinarnego obrazu sztuki, ale również zaakcentowanie rozumienia współczesności jako przepracowania i kontynuacji estetycznego i symbolicznego znaczenia sztuki poprzednich dekad.
Narracja jest prowadzona wokół takich pojęć, jak: transformacja systemowa, wolność oraz zniewolenie, i stanowi krytyczny głos wobec przemocy, wszelkich mechanizmów nadużywania władzy, a także kontroli różnych sfer życia społeczeństwa. Jest to akcent otwierający pole do szerszej dyskusji nie tylko na temat opresyjnych systemów, ale również wyznaczający nową perspektywę dotyczącą funkcjonowania symboli religijnych i ikonografii chrześcijańskiej, tożsamości i ciała. Śmierć i przemijanie, czas i kruchość ludzkiego losu to kolejne obszary i wątki zaznaczone w prezentacji nowej kolekcji. Nawiązania do malarstwa dawnych mistrzów są rodzajem artystycznej gry z tradycją malarską. Abstrakcja, figuracja, ekologia, akcenty feministyczne wszystko to świadczy o ogromnej różnorodności perspektyw ujawniających się podczas nowego spojrzenia na kolekcję Muzeum Narodowego w Gdańsku. Zestaw prac ułożony w sekwencje tematyczne daje nową perspektywę dla poznania sztuki współczesnej. Wskazuje również na to, w jakim kierunku powinna się rozwijać kolekcja, kładąc nacisk na budowanie narracji opartej nie tylko na warstwie estetycznej, ale również problemowej.

Opinie

Sprawdź się

Gdzie poza Muszlą Koncertową w Gdyni odbywa się Plener Literacki?

 

Najczęściej czytane