Spektakl

Opowieści z cygańskiego kapelusza - spektakl gościnny

Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów
miejsce:

Teatr Gdynia Główna - Dworzec PKP Gdynia Główna (peron -1

adres:
Gdynia, pl. Konstytucji 1
kasy:
58 351-15-12
ocena:

oceń na 1 oceń na 2 oceń na 3 oceń na 4 oceń na 5

Opowieści z cygańskiego kapelusza
historie romskie i opowieści o Romach z różnych krajów Europy

Bajki, baśnie i legendy, które Cyganie do dziś opowiadają sobie nawzajem - o ucieczce z Indii, o gwoździu z krzyża Jezusowego, o drzewnych duszach, dobrych i złych Urmach, czarodziejskich wężach i mocy muzyki. O tym, co diabeł ofiarował pięknej Murze, o ślepej tkaczce, która tkała pieśni, o chłopcach zamienionych w węże i o tym co Cyganie zawdzięczają świętemu Jerzemu. W tych baśniach przewijają się rozmaite motywy kultury Romów, zwierzęta, które uważane są za złowróżbne, lub przynoszące szczęście, codzienne zaklęcia i obyczaje.

Opowieści prawdziwe - o przybyciu Romów do Europy, o cudownym ekwipażu księcia Radziwiłła zaprzęgniętym w sześć niedźwiedzi, o warszawskim szczurołapie, o radościach, ale i trudach wędrownego życia.

Historie, z których ułożony jest program z baśniami cygańskimi są czasem zasłyszane, w większości jednak pochodzą z dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych źródeł etnograficznych, z reportaży, a także marginesów książek na zupełnie inne tematy.

Dla mnie samej istotne jest przekazanie choćby fragmentu specyficznego świata Romów - z ich obyczajem, wyobraźnią, szacunkiem dla świata wokół... Ale też opowiedzenie o tym, że niełatwo być obcym wszędzie, że romantyczna wolność Cyganów była i jest ich szczęściem i nieszczęściem. I że wszyscy, bez wyjątku, nie jesteśmy wolni od stereotypów myślowych z Cyganami związanych, stereotypów, które warto sobie uświadomić, żeby się ich pozbyć...

No i oczywiście, muzyka! Bez cygańskiej muzyki te historie nie brzmią. Dlatego zawsze jest jej mnóstwo - muzyki Cyganów węgierskich, bałkańskich i polskich. Również uczestnicy spotkania włączani są w to granie i śpiewanie, opanowują błyskawicznie podstawy tzw. "oral bassu", proste romskie teksty a także - jeśli aura sprzyja a przestrzeń pozwala - tańce.

Bilety: 15 zł

Przeczytaj także

  • Mikołajki w teatrze. Najwięcej atrakcji w Gdyni
    25 listopada 2014 (4 opinie)

    Trudno przypuszczać, że już w Dniu św. Mikołaja będzie okazja do lepienia bałwana i wojny na śnieżki. Warto więc pomyśleć o ciekawym spędzeniu czasu z najmłodszymi... np. w teatrze. Nie...

Opinie

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Sprawdź się

Pierwszą sceną zawodową w Gdyni, wystawiającą spektakle jeszcze przed II wojną światową był: