• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Opowieści z cygańskiego kapelusza - spektakl gościnny

teatr dla dzieci
kasy:
58 351-15-12
wystawia:
Teatr Gdynia Główna
Opowieści z cygańskiego kapelusza
historie romskie i opowieści o Romach z różnych krajów Europy

Bajki, baśnie i legendy, które Cyganie do dziś opowiadają sobie nawzajem - o ucieczce z Indii, o gwoździu z krzyża Jezusowego, o drzewnych duszach, dobrych i złych Urmach, czarodziejskich wężach i mocy muzyki. O tym, co diabeł ofiarował pięknej Murze, o ślepej tkaczce, która tkała pieśni, o chłopcach zamienionych w węże i o tym co Cyganie zawdzięczają świętemu Jerzemu. W tych baśniach przewijają się rozmaite motywy kultury Romów, zwierzęta, które uważane są za złowróżbne, lub przynoszące szczęście, codzienne zaklęcia i obyczaje.

Opowieści prawdziwe - o przybyciu Romów do Europy, o cudownym ekwipażu księcia Radziwiłła zaprzęgniętym w sześć niedźwiedzi, o warszawskim szczurołapie, o radościach, ale i trudach wędrownego życia.

Historie, z których ułożony jest program z baśniami cygańskimi są czasem zasłyszane, w większości jednak pochodzą z dziewiętnasto- i dwudziestowiecznych źródeł etnograficznych, z reportaży, a także marginesów książek na zupełnie inne tematy.

Dla mnie samej istotne jest przekazanie choćby fragmentu specyficznego świata Romów - z ich obyczajem, wyobraźnią, szacunkiem dla świata wokół... Ale też opowiedzenie o tym, że niełatwo być obcym wszędzie, że romantyczna wolność Cyganów była i jest ich szczęściem i nieszczęściem. I że wszyscy, bez wyjątku, nie jesteśmy wolni od stereotypów myślowych z Cyganami związanych, stereotypów, które warto sobie uświadomić, żeby się ich pozbyć...

No i oczywiście, muzyka! Bez cygańskiej muzyki te historie nie brzmią. Dlatego zawsze jest jej mnóstwo - muzyki Cyganów węgierskich, bałkańskich i polskich. Również uczestnicy spotkania włączani są w to granie i śpiewanie, opanowują błyskawicznie podstawy tzw. "oral bassu", proste romskie teksty a także - jeśli aura sprzyja a przestrzeń pozwala - tańce.

Bilety: 15 zł

Przeczytaj także

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Pod patronatem

Nadchodzące premiery