• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Przy Operze Leśnej powstanie nowy budynek. W środku wystawy, magazyn i bar

Patryk Szczerba
22 września 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
  • Koncepcja budynku wystawienniczego zaprezentowana przez architektów
  • Koncepcja budynku wystawienniczego zaprezentowana przez architektów
  • Koncepcja budynku wystawienniczego zaprezentowana przez architektów
  • Koncepcja budynku wystawienniczego zaprezentowana przez architektów
  • Koncepcja budynku wystawienniczego zaprezentowana przez architektów
  • Koncepcja budynku wystawienniczego zaprezentowana przez architektów

Na terenie Opery LeśnejSopocieMapka zostanie zbudowany nowy budynek. Na powierzchni użytkowej liczącej ponad 2,5 tys. m kw. powstaną m.in. sale wystawiennicze, taras widokowy, bar i pomieszczenia biurowe. Wiadomo, jak będzie wyglądał, ale nie wiadomo jeszcze kiedy i za jaką kwotę powstanie.



Czy otoczenie Opery Leśnej potrzebuje zmian?

Opera Leśna została oddana do użytku w lipcu 1909 roku. W latach 2009-2012 jej kluczowe elementy, tj. widownia, scena i zaplecze sanitarne, przeszły gruntowną modernizację. Niecałe 10 lat później zdecydowano, że warto znowu zacząć prace budowlane.

Tym razem chodzi o zagospodarowanie przestrzeni wokół obiektu, by całość była atrakcyjna nie tylko w sezonie letnim, gdy odbywa się większość imprez w amfiteatrze, ale także później.

Najpierw propozycje studentów, później architektów



Rok temu do współpracy zaproszono studentów architektury z Politechniki Gdańskiej, którzy pokazali w konkursie swoje propozycje. I gdy okazało się, że sporo z pomysłów jest możliwych do realizacji, do pracy zabrali się prawdziwi architekci.

Koncepcję architektoniczno-urbanistyczną opracował zespół projektowy z "Warsztatu Architektury Pracowni Autorskiej" pod przewodnictwem dr. inż. arch. Krzysztofa Kozłowskiego.

W środę została oficjalnie zaprezentowana przez sopockich urzędników. Przy Operze Leśnej ma powstać nowy budynek. Jego powierzchnia użytkowa wyniesie 2650 m kw., natomiast powierzchnia zabudowy to 1765 m kw.

Nowoczesne multimedialne muzeum z częścią gastronomiczną



- Pandemia przyhamowała nas z pomysłami na dużą salę, które mieliśmy na początku. Chcemy wyeksponować historię Opery Leśnej z wykorzystaniem technik multimedialnych. Przyszedł nam do głowy pomysł, by stworzyć przestrzeń, która nie byłaby tylko muzealna, ale wielofunkcyjna, gdzie będą mogły się odbywać warsztaty, zajęcia i wydarzenia związane z Operą Leśną - mówi Magdalena Czarzyńska-Jachim, wiceprezydent Sopotu.
Dominować będzie część wystawiennicza, ale planowana jest też gastronomia z barem dla gości VIP na tarasie, skąd będzie można oglądać wydarzenia w Operze Leśnej.

W koncepcji znajduje się:

  • sala wystawiennicza - 550 m kw.,
  • sala wielofunkcyjna - 410 m kw.,
  • bar - 200 m kw.,
  • bar na tarasie - 140 m kw.,
  • biura (łącznie) - 220 m kw.,
  • pomieszczenia techniczne i magazynowe - 700 m kw.

Architekci przyznają, że choć teren nie jest duży, to był wyzwaniem projektowym.

Wiadomo, że z okolicy zniknie kilka drzew - będą to modrzewie, ale zdecydowana większość drzew pozostanie w stanie nienaruszonym.

Trudny teren, ale drzewa będą pod ochroną



- Teren jest trudny i wymagający. Historycznie na tyle obciążony, że koncepcja rodziła się przez dłuższy czas. Po drodze wiele pomysłów było odrzucanych, by dojść do tego momentu. Idea powstała jako wynik gry otwartej przestrzeni i przestrzeni parkowej. Obiekt wpisuje się, wypełniając przestrzenie wśród zieleni. Parkowość jest wartością nadrzędna terenu - opowiada dr Krzysztof Kozłowski z Warsztatu Architektury Pracowni Autorskiej.
Budynki, zgodnie z planem zagospodarowania terenu, nie będą wyższe niż 9 metrów. Dominantą ma pozostać Opera Leśna. Ściany budynku z zewnątrz będą proste, w środku na patio znajdą się wkomponowane drzewa, a nastrój mają robić przeszklenia.

- Różnica poziomów między wejściem dla pieszych i wejściem od strony Opery to 6 metrów. Trudności spowodowała nie tylko zieleń, ale też tektonika terenu - dodaje.

W 2022 roku przetarg na projekt wykonawczy



Następnym krokiem ma być ogłoszony przetarg na projekt wykonawczy, który będzie podstawą do rozpoczęcia prac budowlanych. Ma się opierać na przygotowanej koncepcji.

I to tyle w kwestii konkretów dotyczących inwestycji.

- Na razie za wcześnie mówić o kosztach, szczególnie, że ceny materiałów budowlanych zmieniają się praktycznie co trzy miesiące. W przyszłym roku chcemy ogłosić przetarg na projekt wykonawczy. Jesteśmy też w trakcie aplikacji o środki unijne - mówi wiceprezydent Sopotu.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (44)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

Pierwotna nazwa dzisiejszego Teatru Miejskiego w Gdyni to...?

 

Najczęściej czytane