• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło
PATRONAT

Oliwskie Święto Książki: Spotkanie z Moniką Milewską

Wydarzenie w ramach

Zapraszamy Cię, Drogi Czytelniku, w podróż na Księżyc i w kilka innych miejsc Przeniesiemy się wspólnie do świata wyobraźni gdańskiej autorki, Moniki Milewskiej. Spotkanie odbędzie się w sobotę, 22 kwietnia 2023, o godz. 16.00, w ramach Oliwskiego Święta Książki.

Podróż na Księżyc i w kilka innych miejsc to zbiór sztuk scenicznych i słuchowisk autorki, wydanych przez krakowską Księgarnię Akademicką. Podczas spotkania w Oliwskim Ratuszu Kultury znakomici gdańscy aktorzy: Elżbieta Goetel - Dąbkowska, Jerzy Kiszkis i Jarosław Tyrański przeczytają fragmenty utworów. Spotkanie poprowadzi prof. Małgorzata Jarmułowicz.

O książce:
Podróż na Księżyc i w kilka innych miejsc obejmuje trzy dekady twórczości autorki od napisanej jeszcze w liceum sztuki Savonarola (1989-1990) po jedną z autorskich adaptacji jej powieści Latawiec z betonu (2019). Część z opublikowanych utworów zaistniała już na scenie bądź na antenie radiowej i przyniosła Monice Milewskiej laury, m.in. w postaci Grand Prix Festiwalu Dwa Teatry w Sopocie (tytułowe słuchowisko Podróż na Księżyc, 2015) czy nominacji do nagrody Prix Italia.
W wybranych do zbioru utworach Milewska podróżuje nie tylko w przestrzeni od napoleońskiego Paryża po stalinowską Moskwę i z dna piekieł aż na Księżyc. Odbywa także podróże w czasie z blokowiskowej współczesności cofa się stopniowo poprzez swoje ulubione epoki aż do bajkowego średniowiecza. Jej dramaty, często mocno zakorzenione w konkretnych faktach historycznych, wykraczają daleko poza akademicką wiedzę i dotykają tematów zasadniczych, takich jak śmierć, wolność twórcza czy sens ludzkiej egzystencji. Nie brak tu również historii alternatywnych, które z pewnością zaskoczą czytelnika swoim nieoczywistym zakończeniem.

Dofinansowano ze środków Miasta Gdańska | Cofinanced by The City of Gdansk.

Opinie

Sprawdź się

Co według pradawnych wierzeń robią zwierzęta w wigilię świąt Bożego Narodzenia?