• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła

Olga Krzyżanowska (1929-2018). Trzy portrety

Od 7 czerwca do 30 września zapraszamy do Wielkiej Sali Wety Ratusza Głównego Miasta na wystawę poświęconą Oldze Krzyżanowskiej. Po wernisażu marszałek pierwszego tzw. kontraktowego Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej wspominać będą przyjaciele. Wystawę, która jest częścią Święta Wolności i Solidarności, można oglądać do 30 września 2019 r.

20 czerwca - 15 sierpnia 2022

bilety 10 zł

22 lipca - 2 października 2022

bilety 10 zł
ulgowy 1 - 5 zł
- Trzydziesta rocznica częściowo wolnych wyborów w Polsce to dla nas okazja by przedstawić postać jednej z bohaterek tego czasu - Olgi Krzyżanowskiej. Gdańszczanka, lekarka, działaczka społeczna i polityk, weszła do Sejmu jako przedstawicielka trójmiejskiej "Solidarności", z rekomendacji Lecha Wałęsy. Tak zaczęła się jej wielka kariera w polityce. Traktowała ją jako formę pokojowej walki o niepodległość. Uważała, że polityka jest sztuką wypracowywania kompromisu, umożliwiającego realizację interesów różniących się poglądami stron w imię wspólnego dobra - mówi Waldemar Ossowski, dyrektor Muzeum Gdańska.

Olga Krzyżanowska została przedstawiona w trzech portretach: dwa odkrywają nowe tożsamości tej fascynującej osoby, znanej nam dotąd głównie z działalności politycznej. Rodzinne pamiątki po ojcu, generale Aleksandrze Krzyżanowskim ps. "Wilk", dowódcy wileńskiego AK, opaska z Powstania Warszawskiego matki Olgi Janiny Krzyżanowskiej czy przedmioty osobistego użytku pokazują panią marszałek od strony prywatnej, rodzinnej, mówią też o jej stosunku do "małej ojczyzny", jaką po II wojnie światowej stał się dla niej Gdańsk.

- Zamiarem organizatorów wystawy było też przełamanie stereotypu postrzegania jej bohaterki poprzez sylwetkę jej ojca, legendarnego generała "Wilka". Chcemy zwrócić uwagę na kobiety, które wychowały i ukształtowały przyszłą lekarkę i polityka. Dlatego poznamy też "doktor Josek", Janinę Krzyżanowską, której wojenne losy były nie mniej dramatyczne niż losy "Wilka". Poznamy siostry Janiny, Magdalenę i Halę z Łopińskich, kobiety silne i niezależne. O tych nieznanych dotąd szerzej postaciach i historiach opowiedzą podczas wernisażu przyjaciele i rodzina "damy polskiej polityki". Mówi o nich również własnymi słowami nasza bohaterka w dostępnej podczas wernisażu książce "Olga, córka Wilka" Aldony Wiśniewskiej i Magdy Krzyżanowskiej-Mierzewskiej - mówi kurator wystawy, Janusz Marszalec z Muzeum Gdańska.

Olgę Krzyżanowską będą wspominać: Małgorzata Szejnert, Bogdan Borusewicz i Jacek Taylor. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Michajłow, była dziennikarka Radia Gdańsk. Książkę "Olga, córka "Wilka" wydawnictwa Agora można będzie kupić w promocyjnej cenie 30 zł. Po wydarzeniu książka będzie dostępna w kasie Muzeum w Ratuszu Głównego Miasta.

Olga Krzyżanowska (ur. 10 września 1929 w Warszawie, zm. 22 czerwca 2018 w Gdańsku) - lekarka, działaczka społeczna, polityk. Posłanka na Sejm "kontraktowy" X kadencji PRL oraz I, II i III kadencji RP (1989-2001), wicemarszałek Sejmu X i II kadencji, senator V kadencji.

Córka generała Aleksandra Krzyżanowskiego (ps. "Wilk"), dowódcy Armii Krajowej na Wileńszczyźnie.

W okresie II wojny światowej harcerka Szarych Szeregów, odznaczona Krzyżem Walecznych. W 1952 r. ukończyła studia na Wydziale Lekarskim Akademii Medycznej w Gdańsku. W 1980 r. wstąpiła do "Solidarności", pracowała m.in. w Krajowej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia. Była żoną profesora Jerzego Krzyżanowskiego, pracownika Polskiej Akademii Nauk, w latach 90. przez dwie kadencje radnego miasta Gdańska.

Olga Krzyżanowska (1929-2018). Trzy portrety

Wernisaż wystawy
Kiedy: 6 czerwca 2019 r., godzina 17:00-19:00
Miejsce: Wielka Sala Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku
Wstęp: bezpłatny, książka "Olga, córka "Wilka" w cenie 30 zł

Zwiedzanie wystawy

Kiedy: 7 czerwca 2019 r. - 30 września 2019 r.
Pn. 10:00-13:00, wt.- so. 10:00-18:00, nd. 11:00-18:00
Miejsce: Wielka Sala Wety Ratusza Głównego Miasta w Gdańsku

Wstęp: bezpłatny w poniedziałki, płatny (w cenie biletu do Ratusza Głów­nego Miasta) w pozostałe dni tygodnia: 12 zł normalny / 6 zł ulgowy / 20 zł rodzinny

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Powieść kryminalna "Czerwień" autorstwa Małgorzaty Oliwii Sobczak, której akcja dzieje się w Trójmieście, to pierwszy tom serii zatytułowanej: