• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Oleg Sencow odebrał Neptuna i opowiedział o pobycie w rosyjskich łagrach

Ukraiński reżyser Oleg Sencow, symbol walki z rosyjskim reżimem, przyjechał do Gdańska i opowiedział o swojej niewoli.
Ukraiński reżyser Oleg Sencow, symbol walki z rosyjskim reżimem, przyjechał do Gdańska i opowiedział o swojej niewoli. fot. Piotr Hukało / trojmiasto.pl

Oleg Sencow był symbolicznym bohaterem tegorocznej edycji festiwalu Solidarity of Arts, którego motywem przewodnim była "odwaga". Symbolicznym, bo odsiadywał wówczas jeszcze wyrok w rosyjskim łagrze. Niedawno wypuszczony na wolność ukraiński reżyser przyjechał do Gdańska i 25 października w ECS odebrał Nagrodę Prezydenta Miasta Gdańska Neptun. Opowiedział też o kulisach aresztowania, pobycie w więzieniu i sytuacji więźnia politycznego w Rosji.Oleg Sencow to ukraiński reżyser filmowy, pisarz, dokumentalista, uczestnik Euromajdanu, oskarżony przez rosyjskie służby bezpieczeństwa o przygotowywanie ataku terrorystycznego. Został aresztowany po sfingowanym procesie, torturowany i skazany na 20 lat syberyjskiego łagru. Sencow niemal od razu stał się symbolem walki o uwolnienie więźniów politycznych na całym świecie, bo nie przyznał się do absurdalnych zarzutów dla zmniejszenia wyroku.

Relacja z Solidarity of Arts 2019


Stały nacisk międzynarodowej opinii publicznej i działania reżysera (w tym 145-dniowy strajk głodowy w ubiegłym roku) skłoniły Władimira Putina do ustępstw. O wolność dla niego zabiegały tysiące ludzi, w tym aktywiści, artyści, ludzie sportu i politycy z pierwszych stron gazet na całym świecie, wśród nich m.in. Lech Wałęsa, Agnieszka Holland czy Pedro Almodóvar. We wrześniu Rosja zgodziła się wymienić Sencowa za rosyjskiego dziennikarza Kyryła Wyszynskiego. Po pięciu latach niewoli Oleg Sencow wyszedł na wolność.

Bardzo licznie zgromadzona polsko-ukraińska publiczność przywitała Olega w Europejskim Centrum Solidarności owacją na stojąco.

Sencow odebrał przy okazji nagrodę Neptuna, wręczoną mu symbolicznie w sierpniu podczas Solidarity of Arts, gdy przebywał jeszcze na Syberii w rosyjskim łagrze.
Sencow odebrał przy okazji nagrodę Neptuna, wręczoną mu symbolicznie w sierpniu podczas Solidarity of Arts, gdy przebywał jeszcze na Syberii w rosyjskim łagrze. fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl
- Jestem w Polsce po raz kolejny, ale teraz czuję się tu dużo lepiej, bo stosunek ludzi do mnie przypomina to, czego doświadczam na Ukrainie. Mogę powiedzieć, że czuję się tutaj jak w domu. Dziękuję polskim filmowcom i wszystkim Polakom za to, że o mnie walczyli. Nie mogę jednak w tym miejscu nie przypomnieć, że ja jestem już na wolności, ale przynajmniej 100 więźniów politycznych wciąż znajduje się w rosyjskich więzieniach. To przede wszystkich Tatarzy krymscy. Oni, tak samo jak ja, zostali oskarżeni o terroryzm, na który nie było żadnych dowodów. Putin walczy nie tylko przeciwko Ukrainie, ale też przeciwko Rosji, bo bardzo wielu Rosjan również trafiło do więzienia na podstawie fałszywych oskarżeń. Przypominam też o tych, którzy więzieni są na terenie Donbasu, wśród których są również kobiety i dzieci. Według naszych szacunków jest to od 200 do 1000 osób. Nic nie wiemy o warunkach w jakich przebywają, a to tacy sami ludzie jak ja - powiedział na początku rozmowy Oleg Sencow.
Oleg Sencow mówił o szczegółach aresztowania.

Ja jestem już na wolności, ale przynajmniej 100 więźniów politycznych wciąż znajduje się w rosyjskich więzieniach. To przede wszystkich Tatarzy krymscy. Oni, tak samo jak ja, zostali oskarżeni o terroryzm, na który nie było żadnych dowodów
- Aresztowali mnie przypadkowo, jako aktywistę. Następnego dnia dowiedzieli się, że jestem dość znanym reżyserem. Chodziło im wtedy o to, żeby znaleźć kogokolwiek, by udowodnić, że przeciwko Rosji jest prowadzona działalność terrorystyczna. Uznano, że mogę wpisać się w ten scenariusz. Dano mi propozycję "nie do odrzucenia" po tym, jak nie udało się złamać mnie siłą: albo przyznam się do działalności terrorystycznej i dostanę siedem lat więzienia, albo nie przyznam się i dostanę 20 lat. Nie zastanawiając się ani chwili, odmówiłem. Bałem się tylko na początku, bo w tym czasie aktywiści podczas przesłuchań ginęli. Gdy jednak zorientowałem się, że mam do czynienia ze służbami FSB (Federalnej Służby Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej), przestałem się bać, bo wiedziałem, że potrzebny im jestem żywy.
Oleg Sencow wspominał również głosy poparcia, które napływały do niego w trakcie niewoli.

- Od pierwszego dnia wiedziałem, że walczy o mnie nie tylko mój kraj, ale też społeczność międzynarodowa. Przez wszystkie te lata otrzymywałem listy z Ukrainy, Rosji i zagranicy. Na te ostatnie nie mogłem odpowiadać, ale na te, na które mogłem (z Ukrainy i Rosji), odpisywałem. Nie wyrzuciłem ani jednego listu z tych, które otrzymałem - uzbierało się tego 20 kilogramów, co było kłopotliwe podczas przenosin z więzienia do więzienia, ale zachowałem je wszystkie do dzisiaj - przyznał reżyser. - Sama rozprawa sądowa była farsą, teatrem pod publiczkę. Wyrok zapadł, gdy mnie zatrzymano i dano mi do wyboru siedem lat za przyznanie się do winy lub 20 za nieprzyznanie się do winy. To Rosja, tam nie ma sądów - tam rządzi FSB i jej naczelnik Władimir Putin.
Bohater spotkania w Europejskim Centrum Solidarności zaproponował, by cała rozmowa odbyła się na stojąco, żeby mogli ją nie tylko usłyszeć, ale też zobaczyć bardzo licznie zgromadzeni widzowie.
Bohater spotkania w Europejskim Centrum Solidarności zaproponował, by cała rozmowa odbyła się na stojąco, żeby mogli ją nie tylko usłyszeć, ale też zobaczyć bardzo licznie zgromadzeni widzowie. fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl
O dwóch mężczyznach, którzy go oskarżyli (na nich Rosjanie oparli swoje oskarżenie), Sencow powiedział:

Dano mi propozycję "nie do odrzucenia" po tym, jak nie udało się złamać mnie siłą: albo przyznam się do działalności terrorystycznej i dostanę siedem lat więzienia albo nie przyznam się i dostanę 20 lat
- Byli aktywistami, podobnie jak ja. Znałem ich, tak jak i setki innych aktywistów. Ich też aresztowano pod zarzutem terroryzmu. Złamali się. Wiem o nich więcej niż ktokolwiek inny, ale wolę milczeć na ten temat. Nie mam do nikogo żalu. Kolekcjonowanie swoich żali to cecha ludzi słabych. Jeśli chcesz być silnym człowiekiem to musisz umieć wybaczać. Nie jestem na nich zły, niech sobie żyją swoim życiem. Nienawiść to zło. Walczymy o swoją wolność nie z Rosjanami, a z Putinem. Naród rosyjski znajduje się pod presją oddziaływania mediów i silnej propagandy - trudno się dziwić, że większość myśli tak, a nie inaczej. W tym kraju są bardzo zdolni reżyserzy, którzy pokazują całemu krajowi serial, który nie odpowiada rzeczywistości. To reality show, a większość widzów wierzy w to, co widzi. Nie czuję nienawiści do nikogo - chcę tylko, żeby mój kraj zwyciężył.
W więzieniu Sencow nie przestał tworzyć - napisał trzy scenariusze filmowe, dwa zbiory opowiadań, dwie powieści i dziennik głodówki. Większość z nich wkrótce doczeka się publikacji, zaś scenariusze realizacji filmowej.

Na pytanie swojego producenta i przyjaciela Dariusza Jabłońskiego, który prowadził rozmowę, o to, czy liczył się ze śmiercią, gdy podjął głodówkę, przyznał:

Ogród Zimowy Europejskiego Centrum Solidarności przeszedł prawdziwe oblężenie. Na spotkanie z Olegiem Sencowem przyszło bardzo wiele osób.
Ogród Zimowy Europejskiego Centrum Solidarności przeszedł prawdziwe oblężenie. Na spotkanie z Olegiem Sencowem przyszło bardzo wiele osób. fot. Edyta Steć / trojmiasto.pl
- Na wszystko mam plan. Jestem człowiekiem praktycznym, wiedziałem, że nie dadzą mi umrzeć, ale zdawałem sobie sprawę, że sporo ryzykuję, bo organizm może nie wytrzymać i w końcu faktycznie już nie wytrzymywał. Na początku lata tego roku byłem przygotowany na to, żeby rozpocząć kolejną głodówkę. Zdawałem sobie sprawę, że ta druga głodówka nie będzie miała tak mocnego wydźwięku jak poprzednia, ale czułem, że nie mam innego wyboru. Uprzedziłem swojego adwokata, że niedługo ją podejmę, ale już zaczęły się rozmowy między Ukrainą a Rosją na temat mojej wymiany i zdecydowałem się trochę poczekać. Pertraktacje trwały trzy miesiące. Gdyby zostały przerwane, byłem gotowy rozpocząć głodówkę, na szczęście nie było to już potrzebne.
Jakie plany ma Sencow na wolności?

Nie mam do nikogo żalu. Kolekcjonowanie swoich żali to cecha ludzi słabych. Jeśli chcesz być silnym człowiekiem to musisz umieć wybaczać
- Będę kręcił filmy. Oczywiście nie mogę zacząć w miejscu, w którym byłem zanim trafiłem do rosyjskiego więzienia. Dla wielu osób jestem bohaterem, dlatego będę kontynuował to, co zacząłem w niewoli i zajmę się także działalnością społeczną. Kilka dni temu założyłem organizację pozarządową, która będzie się zajmować ochroną praw człowieka i prawami obywatelskimi. Nie będę wracał na Krym, bo nie mam tam czego szukać póki flaga Ukrainy nie będzie nad nim powiewała. Okupanci pozbawili mnie tej szansy i zakazali też wjazdu do Rosji. Ale nie szkodzi. Poczekamy na zmiany.
Historia w pewnym sensie zatoczyła koło, bo spotkanie z Olegiem Sencowem zakończył Łew Zacharczyszyn, Konsul Generalny Ukrainy w Gdańsku. Konsul przeczytał apel ukraińskiego Ministerstwa Sprawa Zagranicznych w sprawie dziennikarza z Doniecka Stanisława Asiejewa, który za opisywanie sytuacji na Donbasie został w 2017 roku aresztowany, a kilka dni temu skazany na 15 lat więzienia.

- Wojna z Rosją wciąż trwa. Udało się uwolnić Olega Sencowa i zrobimy wszystko, by udało się także w przypadku Stanisława Asiejewa - powiedział Łew Zacharczyszyn.

Opinie (88) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • (6)

  Propozycja nie do odrzucenia...7 lub 20 lat... Putin to diabeł w ludzkiej skórze i wcielenie zła.

  • 38 23

  • (3)

   Dulsska coś robi innego prócz wręczania statuetek, medali dla egzotycznych i marszow z waginą?

   • 10 18

   • Pani Prezydent Dulkiewicz i tak wygra w następne wybory (2)

    a tobie zostaje wylewanie żalu na forum... już niedługo bedzie wiecej banasiów arkadiuszówb pogonowskich itd. szambo wybija a guano zaczyna czuć nawet na prowincji, suweren naciszy sie 500+ i zacznie chcieć wiecej i wiecej. gowin juz podskakuje zero też
    Pieniadze i Stołki albo Posady i Synekury tak powinni sie nazywać

    • 13 8

    • (1)

     Co na to twój doktor?

     • 6 9

     • Moj doktor mowi, zebym regularnie badal mocz i krew po 50 roku zycia, ale slyszalem, ze twoj ci przepisal wieksza dawke Keterelu.

      • 3 2

  • sasza, agencie kgb, spadochron zwiń

   bo widać cię jak wesz na talerzu pisiwsko ruski trolu

   • 2 4

  • Bardziej swir i wariat

   • 1 1

 • Herojam slava (1)

  Jeszcze się na tych wszystkich "herojah" nieźle przyjedziemy.

  • 36 27

  • sasza, rozbiór Rosji trwa

   a twoje wpisy tylko go przyspieszają

   • 2 5

 • (18)

  Durne Polaki poklepują Ukraińców po pleckach. Jakie to żałosne a o tej pilotce Sawczenko słyszeli? Raz ją ruskie pojmali, potem wypuścili, a teraz taka prorosyjska jest. Rosjanie tych durnych Ukraińców rozgrywają jak dzieci. Z resztą tak jak rozegrali ich Amerykanie. No bo za czyje pieniążki był Majdan. :)
  Oleg wracaj do siebie i nie przyjeżdżaj tu, Wasze problemy rozwiązujcie między sobą.

  • 52 41

  • brawo zgadzam sie w 100%. (3)

   Nie sobie Ukraincy sami z Ruskimi walcza!!! Nigdy zadem Polak nie bedzie sie bil za Ukrainca z Ruskimi

   • 12 15

   • (2)

    Tylko się potem nie zdziw jak zachód też nie będzie się za Polaków bił z kimkolwiek.

    • 12 11

    • Nigdy się nie bili ! Czyzbys wierzyl ze jakiś makaron czy inny ped*

     • 5 4

    • a kiedy się za nas bił? w 1812? w 1939? w 19118? no kiedy pytam się

     • 0 2

  • Klawiaturowe klepaki w akcji (8)

   Durne Polaki, durne Ukraince, durne Ruski, durni Niemczury. Oto Kaszubi

   • 4 13

   • Sorry Marcin, myślę, że jesteś Ukraincem. Ja nie jestem Kaszubką, ale jestem stąd. (1)

    A ty nie obrażaj Kaszubów bo jesteś tu gościem.
    Pomysl lepiej co zmienić w waszym podejściu do stosunków z Polską, by były lepsze

    • 7 9

    • To albo nie jestes stad albo jestes kaszubka, bo tu sa wlasnie kaszuby.

     • 2 5

   • (4)

    Nie jestem Kaszubą.

    • 2 4

    • KaszubEM też nie jesteś.

     • 1 1

    • A może znasz jakiegoś KaszubĘ? (2)

     • 1 1

     • Dobrze odmienił. Tak się mowi (1)

      • 2 0

      • Jakie słoiki nawet nie wiedzą że mówi się : Jestem Kaszubą.

       • 1 0

   • sasza, słabe odwracanie

    słabe

    • 2 2

  • Ciebie rosjanie rozgrywają jeszcze bardziej

   • 1 3

  • tak sasza, najwięcej wyzwaniem Polaków zyskasz

   cała ruska metoda

   • 1 1

  • Wania, słabo... (1)

   Polak napisałby "durni Polacy".

   • 2 0

   • własnie, durne Polaki, Polacy są bardzo mądrzy

    • 0 2

  • Durnych polakówów też rozgrywają i to bardziej niż dzieci. Otwórz oczy.

   • 0 0

 • Ukraina (3)

  Dlaczego Polacy wciąż się plaszczą przed nimi. Na Ukrainie jesteśmy wciąż postrzegani jako najeźdźcy i nic to nie zmieni. Te rozgrywki polityczne przeciwko Rosji podjudzane przez Amerykę, Polacy wyjdą na tym jak Zablocki na mydle

  • 49 26

  • Bo mamy wspolnych wrogow - Kacapow. Prawdziwe Imperium Zla jak to powiedzial kiedy Reagan, ktore zamiast sie zmienic pelnymi garsciami czerpie z sowieckich tradycji.

   • 9 8

  • sasza, znamy przekaz Moskwy,

   przerażona Rosja boi się współpracy Polski i Ukrainy stąd taki wasz nalot na to forum, ruska stonko

   • 8 6

  • Co tu tyle konfiederatów wybiło? Minister cyfryzacji w akcji?

   • 0 0

 • Najpierw Pussy Riot, teraz Sentsov... (3)

  Kogo się ściąga na ten festiwal? Czemu nie ma uznanych artystów, a postacie znane z tego, że podpadły władzy rosyjskiej. Faktu, że był więźniem politycznym nikt nie neguje. Zupełnie nie rozumiem odejścia od słowa "arts", które powinno być tematem przewodnim tego wydarzenia.

  Uprzedzając komentarze; nakręcenie filmu z budżetem 20 000 dolarów, który "zarobił" 2400 dolarów z biletów i wyróżnia się oceną 4,8/10 chyba nie jest osiągnięciem godnym międzynarodowego festiwalu sztuki.

  • 34 18

  • oj Sasza

   Sasza

   • 3 6

  • (1)

   W dalszym ciagu lepsze to niz diskopolo albo zlot jutuberow.

   • 1 3

   • Lepsze niż YT to tak, disco polo to jednak podobny poziom.

    • 1 2

 • (2)

  I ja tam byłem i zdrowie Olega polskim cydrem wypiłem :)

  • 17 12

  • H to kogo interesuje

   • 6 7

  • i ja tam byłem, miód i wino piłem

   • 3 1

 • Ale już nie odwracajmy kota ogonem (3)

  Wojna rosyjsko-ukraińska jest (a na pewno wtedy była faktem), Krym został zajęty zbrojnie przez Rosjan i znajdował się za linią frontu.
  W tej sytuacji Ukrainiec który przeniknął przez linię frontu, który działał w nieumundurowanej formacji o jawnie wrogich Rosji zamiarach, zawsze zostanie uznany za dywersanta, bo taka jest właśnie definicja dywersanta.
  To czy on chciał tam tych Rosjan zabijać, czy nawracać jest tu bez znaczenia.

  A dywersantów nie traktuje się jako jeńców wojennych, a jako przestępców - zawsze i od zawsze.

  Nie bardzo rozumiem jakiej reakcji się spodziewano, łapiąc za linią frontu wroga - że po sprawdzeniu że jest "aktywistą" należało go wypuścić czy co?

  Jest to normalne że kogoś takiego się aresztuje i osadza w więzieniu, zapewne potem wymieniono go wzajemnie z jakimiś analogicznymi przypadkami w drugą stronę.
  Bo podobnie w Donbasie pojawiło się wielu "rosyjskich aktywistów" których z kolei Ukraińcy wyłapywali nim nie stracili kontroli nad regionem.

  Tak wygląda wojna, dywersanci przenikają przez granicę i sieją zamęt za linią frontu.

  • 16 24

  • Jesteś zerem intelektualnym. (1)

   Piszesz bzdury. Wyjaśniasz działania Rosji wobec Ukrainy.
   My Gdańszczanie nie lubimy agentów Putina.

   • 5 6

   • mów za siebie, agentami zazwyczaj są działający w głębokim ukryciu, może Tusk albo Kaczyński nim jest

    • 0 1

  • Jaka wojna rosyjsko-ukraińska?
   Władimir Władimirowicz ogłosił kiedykolwiek że wypowiada Ukrainie wojnę? Chyba przespałem ten dzień, jak pewien polityk 13XII81 :D

   Przecież on się wszystkiego wypierał, twierdząc że to ludzie na Krymie sami z siebie się wzięli i odłączyli, nawet "referendum" było.
   A mundury, broń? "takie mundury i broń można kupić w sklepie" - to są słowa Putina.

   I dlatego Sencow został aresztowany i skazany pod wydumanym zarzutem "terroryzmu".

   • 1 0

 • A p.Prezydent (5)

  To sobie tak rozdaje nagrody wg.wlasnego uznania???Czym ten człowiek się zasłużył dla Gdańska ,że dostaje nagrodę???Czy jeśli ja pojadę do ruskich i pójdę do pierdla to też dostanę nagrodę od p.Dulkiewicz????Czy muszę wymienić swój paszport na ukraiński???Może p.Dulkiewicz odpowie czemu tak gloryfikuje gości z ukrainy???

  • 36 26

  • Malutkim hejterom polecam (3)

   Masc na bol d...., powinna pomoc.

   • 14 17

   • nie napinaj się tak tęczowy marcinku, bo ci żyłka pęknie :) (2)

    • 13 9

    • sasza sasza, cały świat się z was śmieje

     • 3 6

    • masz już maść koleżko?

     To możemy zaczynać...

     • 2 2

  • Tak, rozdaje. I widzę tu 'gloryfikację' ludzi silnych i odważnych. I dlatego też nie dostaniesz żadnej nagrody, mały internetowy odpadzie.

   • 1 0

 • Opinia wyróżniona

  Aleksander Sołżenicyn (4)

  W "Archipelagu Gułag" pisał żeby nie oceniać surowo tych którzy dali się złamać podczas śledztwa bo tortury stosowane przez komunistów były bardzo okrutne, często ponad ludzkie siły. Podoba mi się co Sencow mówi o wybaczeniu.

  • 42 8

  • Dokładnie, kto sam tego nie przeżył nie wie co by zrobił. Ale innych łatwo się ocenia.
   A przecież tyle wiemy o sobie ile nas sprawdzono.

   • 11 2

  • Archipelag powinien byc lektura obowiazkowa (2)

   • 7 1

   • (1)

    Polska to nie jest kraj dla ludzi myslacych.

    • 3 5

    • Wiec wyjedź

     • 1 3

 • Opinia wyróżniona

  Wydaje mi się, że w tej całej sytuacji nam, tzn Polakom należy zachować daleko idącą ostrożność. (8)

  Cały ten konflikt pomiędzy Rosja i Ukrainą przypomina tak naprawdę spór wewnątrz rodziny, (chyba sobie te narody są najbliższe) a te jak wiadomo są najbardziej gwałtowne i pełne różnych emocji mających źródło także i w starych, nierozwiazanych konfliktach. Tylko, że rodziny się godzą, a głupi ten, kto z zewnątrz się zbytnio angażowal. Tym bardziej, że Ukraińcy też nie są jakoś specjalnie pro - polscy, np zakaz ekshumacji polskich ofiar, gloryfikacja Bandery. Strasznie to słabe delikatnie mówiąc. Także, z szacunkiem do innych, ale dbajmy o siebie i myślimy o tym, co może zdarzyć się w przyszłości.

  • 35 26

  • Popieram.

   • 9 6

  • da, da Olgino (3)

   • 5 4

   • Oszukuj się dalej, że to Ruscy. Po prostu z Banderą (2)

    W Polsce nie przejdziecie. I z zakazami ekshumacji. I z zaklamywaniem historii

    • 3 6

    • sasza, wszystkie wpisy twoje (1)

     wcale wszy na talerzu nie widzimy tutaj,

     • 4 4

     • Dżizas, poddaję się. Idę na zakupy podarować zszarpane nerwy.

      • 1 2

  • Taa, jasne - kłótnia w rodzinie. (2)

   Gdyby nie megalomania rosyjskiego kurdupla to żadnej "kłótni w rodzinie" by nie było.
   A Ukraińcy bliżsi są nam niż Rosjanom. To z nami byli długi czas jednym organizmem państwowym. I to naszego języka najłatwiej i najszybciej się uczą.
   Jest ich u nas naprawdę wielu i co, widzisz jakieś straszne konflikty i kłopoty? Statystycznie nawet mniej niż pomiędzy Polakami.

   • 3 2

   • Ukraińcy na pewno są blizsi Rosjanom. Jakoś tam blizcy są Polakom, bo to też Słowianie, ale na pewno nie tak. (1)

    Pomimo trudnej historii Rosjanie też są blizcy Polakom. Natomiast wspólny organizm państwowy to Polska tworzyła przez stulecia z Litwą, nie Ukrainą, bo nie było żadnego państwa ukraińskiego. Po prostu. Ukraińcy(?) - kozacy żyli po prostu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a także na Rusi. To że się ludzie nie kłócą nie ma tu nic do rzeczy. Chodzi o stosunek państwa ukraińskiego do własnej historii i do Polski

    • 0 1

    • PS. Bliscy miało być oczywiście

     • 0 1

1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
wystawa
lut'21 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
15 zł
ulgowy 10 zł
Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki
wystawa
maj'21 15-31.12
g. 11:00 - 18:00
Gdańsk, Muzeum Narodowe
Zajęcia musicalowe
warsztaty
Gdynia, Virtuo
280 zł
ulgowy 180 zł

Sprawdź się

Sprawdź się

Jak nazywał się zorganizowany w 1984 roku przegląd filmowy organizowany przez klub Żak, podczas którego zaistniał dziś znany reżyser Krzysztof Krauze?