• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Scena

Wszystkie kategorie
Kalendarza imprez
Aktualnie brak w repertuarze trójmiejskich teatrów

Ojczyzny Szukania

spektakl dramatyczny recital
kasy:
58 555-22-35
wystawia:
Teatr Atelier Sopot
data premiery:
16 lipca 2011
Polskia Akademia Teatru Niezależnego na Litwie
Ojczyzny Szukania
wg tekstów Czesława Miłosza

Sopocka Scena Off de BICZ zaprasza na spektakl inspirowany twórczością Czesława Miłosza "Ojczyzny Szukania". Spektakl jest owocem warsztatów twórczych, w których brały udział studentki Polskiej Akademii Teatru Niezależnego na Litwie. Premiera sztuki odbyła się w Solecznickim Centrum Kultury.

Przedstawienie stworzone ze słuchaczami Polskiej Akademii Teatru Niezależnego na Litwie, młodymi Polakami z Litwy ma być próbą osobistych odpowiedzi na pytanie, czym jest dla nich pojęcie ziemi ojczystej i przynależności narodowej. Czy możliwe jest pojednanie? Czy tolerancja może być pojęciem nie tylko eksploatowanym przez polityków, ale również sposobem bycia w wielokulturowym państwie?

"Ojczyzny szukania" jest sztuką inspirowaną "Doliną Issy" Czesława Miłosza. Jest to historia, która nieco odbiega od oryginalnego utworu. Wprawdzie nie ma w niej Tomaszka, jednak nie brak tu postaci mistycznych takich jak Blatazar, Magdalena i Dilbinowa. Każda z nich opowiada niesamowitą historię o śmierci i miłości, o poszukiwaniu i strachu, o tożsamości i dwojakości ludzkiej natury. Akcja toczy się w tajemniczej dolinie Issy. "Jest to spektakl o nas i naszym środowisku" o "Ojczyzny Szukania" - mówi jedna z aktorek.

Szczególną cechą spektakli Polskiej Akademii teatru Niezależnego na Litwie jest bliski kontakt z widzem, dlatego w "Ojczyznach Szukania" przy stole wraz z aktorami zasiądą widzowie.

Scenariusz: Ida Bocian
Reżyseria: Ewa Ignaczak

Obsada:
Aleksandra Kania z Teatru Stajnia Pegaza oraz słuchacze II roku PATN na Litwie: Justyna Smilgin, Bożena Simonawicziute, Agata Wutkina, Łoreta Matulewicz, Weronika Matuiza, Izabela Ornowska, Justyna Sworobowicz, Łucja Wojnicz, Marzena Szwabowicz

-----
Polska Akademia Teatru Niezależnego na Litwie została założona w 2009 roku przez reżyserów Sopockiej Sceny off de BICZ - Ewę Ignaczak i Idę Bocian. W swoim repertuarze ma między innymi spektakl "Spowiedź", modyfikację oryginalnej sztuki "Spowiedź w drewnie", napisanej przez Jana Wilkowskiego na podstawie tekstów Tadeusza Seweryna i Emila Zegadłowicza. Przygotowywana jest również nowa sztuka na podstawie dramatu Samuela Beckett'a "Endgame". Spektakl jest tworzony przy współpracy z reżyserem z Brazylii, premiera odbędzie się już wkrótce.

Opinie

Pod patronatem

Nadchodzące premiery