• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Oh no! Not sex and death again / Ikonografia cielesności - współczesna fotografia światowa (4 opinie)

Oh no! Not sex and death again / Ikonografia cielesności - Współczesna fotografia światowa
Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie
przedstawia:
D. Lachapelle, Facial, Beverly Hills, CA, 2001

Miejsce i data realizacji: Sopot, nowa siedziba PGS, 12.08-24.10. 2010 r.
Wystawa czynna: 13 - 29 VIII codziennie w godz. 11.00 - 21.00, 31 VII - 24 X od wtorku do niedzieli w godz. 11.00 -19.00.

Współorganizatorzy w realizacji: współorganizatorem w realizacji zadania jest kolekcjoner p. Cezary Pieczyński oraz prowadzona przezeń Galeria Piekary z Poznania.

Ideą wystawy jest pokazanie zaskakującego ujęcia tematu erotyzmu i śmierci we współczesnej fotografii. Chcemy również "zderzyć" najwybitniejszych fotografów świata z polskimi artystami, zupełnie za granicami Polski nieznanymi. Prapremierowy pokaz kolekcji p. Cezarego Pieczyńskiego pozwoli się zastanowić nad koniecznością kreowania wysokiej pozycji międzynarodowej polskich fotografów, którzy czekają w dalszym ciągu na odkrycie. Pokazane na wystawie prace Beksińskiego, Dłubaka, Piaseckiego czy Obrąpalskiej nie ustępują w niczym tym najlepszym na świecie.

Zapowiedź wystawy



Celem prezentacji jest wskazanie na nierzadko zaskakujące ujęcia tematyki, wyrastające z różnych nurtów fotografii światowej, ale i polskiej, od dziewiętnastowiecznych tzw. Post Mortem Portraiture, przez Bataille'owskie inspiracje surrealistów, aż do współczesnych wypowiedzi. Na wystawie "Oh no! Not sex and death again / Ikonografia cielesności", pokazanych zostanie 125 prac następujących artystów:
D. Appelt, N. Araki, E. Arnold, A. Baturo, Z. Beksiński H. Bellmer, Z. Dłubak, F. Drtikol
M. Frey, N. Goldin, M. Gomulicki, E. Hartwig Z. Huan, K. Kamiński, D. La Chapelle,
J. Lewczyński, B. Mikhailov, P. Molinier, E. Muybridge, F. Obrąpalska, M. Piasecki, T. Ruff,
J. Saudek, A. Serrano, C. Sherman, Z. Sosnowski, Ch. Stromholm, A. Żebrowska.

Będzie to prapremierowa wystawa pokazu kolekcji p. Cezarego Pieczyńskiego gromadzonej przez ostatnie 6 lat. Proponowane w jego zbiorze artystyczne konfrontacje fotograficzne mają na celu między innymi pokazanie, iż tradycja obrazowania erotyzmu i śmierci od początku XX wieku
niejednokrotnie zespala się, jak pisze bowiem Georges Bataille "To, co w rozpoznaniu śmierci zapiera dech, w jakiś sposób musi w momencie szczytowania uciąć oddech".

Akt seksualny, nieodzownie związany z obietnicą rozmnażania oraz śmierć nieuchronnie przerywająca ziemską egzystencję wyznaczają zasadniczy i niezmienny rytm życia ludzkiego. W obu przypadkach do głosu dochodzi nasza cielesność, bardziej niż w jakichkolwiek innych rytuałach i zachowaniach dnia codziennego. Zasadniczą opozycję wyznacza z jednej strony kult ciała, z drugiej zaś groza nieodpartego aspektu śmierci. Wpisane w długą, wizualną tradycję obrazy fotograficzne równocześnie ją kontynuują oraz przewartościowują. Mechaniczne oko obiektywu przypatruje się temu i utrwala to, co stanowi zagadkę dla człowieka; wynosi na piedestał ciało, próbując uchwycić niewyrażalne.

Wystawie towarzyszyć będzie ekskluzywny, 140 - stronicowy katalog, w wersji polsko-angielskiej, zawierający reprodukcje wszystkich dzieł prezentowanych na wystawie. Organizatorzy wierzą, że wystawa światowej fotografii: "Oh no! Not sex and death again / Ikonografia cielesności" będzie ważnym wydarzeniem kulturalnym, na pewno zauważonym przez najważniejszych krytyków sztuki w Polsce, a poprzez dystrybucję katalogów do znaczących galerii i pism branżowych w Europie, zostanie też zauważona i skomentowana za granicą. Wystawę może obejrzyć co najmniej 40 tys. osób. Będzie ona inaugurowała działalność nowej, budowanej od podstaw, siedziby Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie.

Kuratorem wystawy "Oh no! Not sex and death again / Ikonografia cielesności", autorem krytycznego tekstu oraz autorką aranżacji będzie p. Dorota Łuczak, doktorantka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, współpracowniczka Galerii Piekary w Poznaniu. Koordynatorem przedsięwzięcia będzie właściciel kolekcji, p. Cezary Pieczyński, założyciel Galerii Piekary, która stara się pokazywać najciekawsze zjawiska polskiej sztuki współczesnej.

Przeczytaj także

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    12 zł
  • Bilet ulgowy
    8 zł
  • Kontakt
    58 551-06-21
Cena obejmuje wstęp również na wystawę "Wybór - wystawa zbiorowa".

Opinie (4) 3 zablokowane

  • Bardzo poruszająca wystawa

    Musze przyznać, że chyba nie spodziewałem się do końca tego co zobaczyłem. Zdecydowanie na +. I zdecydowanie dla dorosłych.

    • 8 3

  • zaskoczenie

    Ja też się nie spodziewałem. Proszę się nie sugerować prezentowanym zdjęciem (marketingowy kit) bo inaczej czeka rozczarowanie i niesmak. Sugerowanie, że prezentowana wystawa to "artystyczne konfrontacje fotograficzne" - zdecydowanie na wyrost. Jeśli miał to być fragment "tradycji obrazowania erotyzmu i śmierci " to absolutnie ekstremalny. Kto wymyślił coś takiego na inaugurację? Rzeczywiscie przewartościowanie ale zdecydowanie na minus.

    • 5 1

  • Po prostu sztuk "de art"

    Trochę porno, trochę duszno. Jak prawie każda wystawa sztuki współczesnej i ta prowokuje mnie do postawienia pytania: co jeszcze jest sztuką a co już nie?

    Nie polecam

    • 5 0

  • pomylka w tytule

    tytuł tej wystawy to "Oh no, not death and sex again!", robi to pewna roznice.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Hans Castorp, bohater jednej z książek Pawła Huelle, został "pożyczony" z powieści...