- 1 Te spektakle trzeba zobaczyć (3 opinie)
- 2 Deszczowe otwarcie Kunsztu Wodnego (219 opinii)
- 3 Bardzo atrakcyjny festiwal Organy Plus (18 opinii)
- 4 Tych spektakli nie możesz przegapić (11 opinii)
- 5 Pełna sala na benefisie prof. Januszajtisa (25 opinii)
Odwiedzamy niezależne księgarnie trójmiejskich wydawnictw
W Trójmieście znajduje się około stu księgarni różnego rodzaju. Są to księgarnie zarówno sieciowe, jak i antykwariaty, księgarnie medyczne i językowe, takie o profilu religijnym, jak i księgarnie naukowe, sklepiki muzealne i inne punkty, w których możemy kupić książki. Niektóre z nich to miejsca z duszą, wyjątkowe i klimatyczne, prawdziwe miejsca spotkań. O takich kameralnych księgarniach pisaliśmy jakiś czas temu. Tym razem przyglądamy się księgarniom, prowadzonym przez lokalne wydawnictwa.
Księgarnie w Trójmieście
Księgarnia i wydawnictwo wydaje się - podobnie jak księgarnia i kawiarnia - połączeniem wręcz idealnym. W takim miejscu możemy być pewni, że pracują ludzie z pasją, posiadający wiedzę na temat rynku książki. Są to księgarnie, wokół których buduje się społeczność, nie są to tylko zwykłe sklepy sprzedające towar. To miejsca kulturotwórcze, często kształtujące gusta czytelnicze, a także wspierające regionalną kulturę i lokalnych twórców, gdzie organizuje się spotkania autorskie, warsztaty, kluby czytelnicze lub dyskusyjne i inne imprezy literackie.
Przeczytaj także: Siedem dekad "Domu Książki" we Wrzeszczu
Małe księgarnie w dobie pandemii
Jak podaje dystrybutor książek OSDW Azymut, inicjator akcji KsiążkaNaTelefon, kameralne księgarnie stacjonarne w 2019 roku zorganizowały co najmniej tysiąc bezpłatnych wydarzeń literackich dla dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. Miejsca te są najczęściej małymi firmami rodzinnymi, dlatego właśnie tym bardziej teraz, w dobie pandemii, warto je wspierać. Od stycznia do listopada 2020 roku w wyniku epidemii zamknęło się ponad 240 placówek, w tym 140 księgarń niesieciowych - "są to małe lokalne księgarnie o istotnym znaczeniu dla kontaktu miejscowej społeczności z książką" - czytamy w raporcie z branży książki na Lubimyczytać.pl.
Przeczytaj także: Książka Na Telefon: pomysłowa akcja księgarni
Księgarnie i wydawnictwa szukają teraz różnych sposobów, które pomogą im przetrwać trudną sytuację. Wprowadzają darmowe dostawy, organizują spotkania autorskie online, zwiększają obecność w mediach społecznościowych, dołączają do akcji Książka na telefon i tak dalej. Sprawdziliśmy, jak to wygląda u naszych lokalnych księgarzy, którzy jednocześnie są wydawcami.
Marpress: księgarnia jednego z najstarszych wydawnictw
Księgarnia gdańskiego wydawnictwa Marpress działa od początków powstania tej oficyny, zawsze można było wejść do redakcji, porozmawiać o książkach, poprosić o polecenie. Ich obecna siedziba znajduje się na Targu Rybnym w Gdańsku, gdzie wprowadzili się w 1998 roku. Wydawnictwo, założone przez Władysława i Grażynę Kaweckich, działa od 1991 roku, zatem w tym roku obchodzi swoje 30-lecie. Marpress od początku swojej działalności nawiązuje do tradycji i serii Wydawnictwa Morskiego, z którego wywodzą się redaktorzy-założyciele. Jednak tradycja to jedynie jeden filar tego miejsca, bo drugim jest zdecydowanie nowoczesność.
Niedawno lokal wydawnictwa i księgarni przeszedł gruntowny remont, otwierając swoje podwoje dla czytelników, klientów i wszystkich chętnych, którzy mają ochotę na obcowanie z książką.
- Od dłuższego czasu myśleliśmy o poszerzeniu księgarni oraz stworzeniu własnej przestrzeni na spotkania autorskie. Podobnie więc jak część Polaków postanowiliśmy wykorzystać pandemię na zmiany i własnymi siłami w dwa tygodnie uporaliśmy się z malowaniem podłóg, ścian i wstawieniem nowych regałów na książki. Na szczęście mimo trudnych czasów czytelniczki i czytelnicy doceniają nasze starania i zachodzą do nas coraz częściej. Nie możemy się doczekać chwili, gdy będziemy mogli zaprosić wszystkich na oficjalne otwarcie oraz tym samym rozpocząć cykl spotkań autorskich - mówi Fabian Cieślik, redaktor naczelny wydawnictwa.
Spotkania autorskie, warsztaty i wykłady to nowe pomysły księgarzy i wydawców z Mapressu.
- Chcemy, żeby to miejsce tętniło życiem i żeby czytelnicy uważali je nie tylko za zwykłą księgarnię, ale miejsce, gdzie mogą obcować z kulturą. Chcemy organizować plastyczne warsztaty dla dzieci z Agatą Półtorak, spotkania dyskusyjnych klubów książki dla seniorów, a także warsztaty pisania z Barbarą Piórkowską. W planach mamy nawet minisztukę teatralną Myślimy też o kooperacji z księgarnią Firmin - po ich przeprowadzce za ulicę Lawendową mają dużo mniej miejsca na przykład na Klub filozoficzny dla dzieci. Być może Klub przeniesie się więc do nas - informuje Marta Pilarska z Marpressu.
Na półkach w marpressowej księgarni znajdziemy nie tylko ich publikacje, ale i książki innych wydawnictw, tj. Hevelianum, Wiatr od morza, książki dla dzieci wydawnictwa Widnokrąg, a także książki zaprzyjaźnionego wydawnictwa Amaltea. Najlepiej sprzedają się książki o Gdańsku. Hitem okazał się debiut Michała Ślubowskiego, autora poczytnego bloga Gedanarium, pt. "Czarownice, mieszczki, pokutnice. Gdańskie szkice herstoryczne". Stałych czytelników ma też Andrzej Januszajtis - najnowsza książka "W Gdańsku i w szerokim świecie" to długo wyczekiwany zbiór esejów, po który klienci przychodzili jeszcze zanim się w ogóle ukazał. Ogromną popularnością cieszy się także seria Bałtyk - współczesne powieści z państw Morza Bałtyckiego.
Smak Słowa: księgarnia w sercu Sopotu
Smak Słowa to niezależne wydawnictwo z Sopotu, które istnieje od 2007 roku. Wydaje literaturę piękną z różnych kręgów kulturowych (Arabia, Norwegia, Afryka) oraz książki naukowe i popularnonaukowe z psychologii i nauk społecznych. Wśród wydawanych autorów znajdują się nazwiska najważniejszych współczesnych badaczy oraz ich najnowsze publikacje, a także prace wybitnych polskich psychologów.
Księgarnia Smak Słowa, zlokalizowana w samym sercu Sopotu - na ul. Bohaterów Monte Cassino, przy tzw. Małym Monciaku, otworzyła swoje podwoje w sierpniu 2019 roku. Zarówno wydawnictwo, jak i księgarnię prowadzą Anna i Szymon Świtajscy. Na półkach księgarskich znajdziemy nie tylko książki wydawnictwa, lecz także pozycje z wyselekcjonowanej literatury pięknej, reportaże, biografie, książki popularnonaukowe, eseistyczne, przyrodnicze oraz literaturę dla dzieci, komiksy i książki o sztuce.
Przeczytaj także: Ciekawe niszowe wydawnictwa z Trójmiasta
Wewnątrz poza regałami z książkami stoją wygodne kolorowe fotele i stoliki, przy których można poczytać i napić się kawy. Miejscówka ta od razu stała się jednym z punktów na festiwalowej mapie . Odbywają się tutaj spotkania z autorami, tłumaczami (cykl "Przekład przed publikacją"), naukowcami - jest to miejsce spotkań ludzi kochających literaturę i naukę, gdzie można również zdobyć autografy ulubionych pisarzy. Kilka dni temu swoje książki podpisywał w księgarni Maciej Siembieda.
- Księgarnia Smaku Słowa jest głównie miejscem spotkań z literaturą i psychologią. Organizujemy spotkania autorskie z pisarzami, tłumaczami i psychologami, ciekawe debaty na aktualne społeczne tematy oraz gościmy festiwale literackie - w sierpniu Literacki Sopot z ciekawymi spotkaniami autorskimi i warsztatami, a w październiku - Festiwal Książki Psychologicznej, podczas którego odbędą się premiery wielu ciekawych książek i mnóstwo spotkań z wybitnymi polskimi intelektualistami. Zapraszamy serdecznie do naszej siedziby, gdzie można odpocząć od zgiełku miasta, posiedzieć wśród książek, poczytać, napić się herbaty i wziąć udział w ciekawych spotkaniach - zaprasza Anna Świtajska.
Ambelucja i Łajka: książki dla najmłodszych
Drugim ważnym miejscem na mapie kurortu jest sopocka Ambelucja. Jest to lokalna inicjatywa rodzinna, księgarnia z książkami dla dzieci i młodzieży, w której potrzeby dziecka traktowane są poważnie. W ofercie znajdują się wyłącznie wartościowe książki przeznaczone dla najmłodszych i starszych dzieci oraz dla nastolatków. Doceniana jest tu rola dobrej ilustracji i mądra treść. Księgarnia znajduje się ulicy 3 Maja w Sopocie. Właścicielami są Monika i Sebastian Szymkowiakowie, którzy najpierw z miłości do książek założyli księgarnię internetową z ofertą głównie dla dzieci, później swoje własne wydawnictwo Łajka, a od 9 lat prowadzą księgarnię stacjonarną.
W swoich progach organizują różnego rodzaju spotkania dla dzieci, teatrzyki i koncerty, kreatywne zajęcia plastyczne, współpracują także z miejskimi instytucjami, m.in co roku w ramach Festiwalu Literacki Sopot prowadzą warsztaty dla dzieci ze znanymi trójmiejskimi ilustratorami i autorami. W Ambelucji w miłej atmosferze można spędzić czas na kanapie przy filiżance czekolady lub pysznej kawy w stylu włoskim.
Przeczytaj także: Kameralne i z klimatem. Ciekawe księgarnie w Trójmieście.
- Nasza księgarnia została stworzona z myślą o rodzicach, którzy poszukują dla swoich dzieci lektury z wyższej półki, którzy rozumieją jak ważny dla dzieci jest świat ilustracji budujący niesamowicie ich wyobraźnię. Wybieramy te książki, które naszym zdaniem rozwijają w dzieciach sferę uczuć, uwrażliwiają na otaczający świat, przedstawiają różne postawy, zachowania, traktują z powagą świat dziecka. Wspieramy się zdaniem autorytetów w dziedzinie psychologii, psychoterapii, logopedii oraz wszelkich znawców, pasjonatów tematyki związanej z rozwojem dzieci - twierdzą właściciele.
Wśród dostępnych książek dla dzieci można tu znaleźć sztandarowe pozycje z klasyki literatury dziecięcej, dowcipne i mądre wiersze i wierszyki dla dzieci, bezpieczne dla maluszków książeczki kartonowe i książeczki przytulanki. Ambelucja proponuje także szeroki wybór tytułów dla dzieci uczących się czytać oraz książki, które są wsparciem dla rodziców. Warto zajrzeć również do bogatego i różnorodnego działu audiobooków. Powiększana jest też oferta książek dla dorosłych. Kupicie tu rzecz jasna książki wydane przez Łajkę. Tytuły tej oficyny znajdziecie TUTAJ.
TODO La Mancha: z pasji do podróży i j. hiszpańskiego
TODO La Mancha jest młodym wydawnictwem z Gdyni stworzonym z pasji do podróży i języka hiszpańskiego. Księgarnia językowa i wydawnictwo TODO La Mancha to firmy-córki Centrum Języka Hiszpańskiego LA MANCHA, szkoły języka hiszpańskiego, prowadzonej w Gdyni od 10 lat.
- Działamy od 2019 roku, gdy wydaliśmy naszą pierwszą książkę "Toros bravos sueltos", następnie ukazała się książka pt. "Czy leci z nami królik", a w zeszłym roku seria ebooków "Aventuras" do nauki hiszpańskiego od poziomu A1 do C1. Naszymi bywalcami są głównie nasi uczniowie, bo w sumie księgarnia stacjonarna działa przy szkole La Mancha w Gdyni, ale w zeszłym roku w pandemii uruchomiliśmy jej wersję internetową www.todosklep.pl, więc rozsyłamy książki i podręczniki po całej Polsce. Piszemy też i wydajemy co miesiąc magazyn LaManchaZine, który jest jedynym hiszpańskojęzycznym szkolnym magazynem - mówi właścicielka Liliana Poszumska.
Asortyment księgarni bogaty jest w podręczniki, ebooki oraz lektury i książki do nauki języka hiszpańskiego, ale też pozycje typu "Hobbit" czy "Władca Pierścieni" po hiszpańsku, sprowadzane z hiszpańskich hurtowni. Sporo jest także pozycji dla dzieci: po hiszpańsku, angielsku, włosku i portugalsku, a także gry w wersji hiszpańskojęzycznej. Poza księgarnią działa też tutaj mała biblioteka z wieloma hiszpańskojęzycznymi pozycjami. TODO jest przede wszystkim miejscem spotkań ludzi, którzy dzielą pasję i zainteresowania, kochają dobrą książkę i hiszpański.
I inne
To oczywiście nie wszystkie warte uwagi miejsca. Z księgarni wydawniczych warto przypomnieć o filiach naukowo-edukacyjnych wydawnictwa PWN czy księgarniach Świata Książki. 23 kwietnia obchodziliśmy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich oraz Dzień księgarń niezależnych (World Independent Bookstore Day). Obchody są od kilku lat organizowane w kilkunastu krajach. Warto z tej okazji zajrzeć do którejś z naszych lokalnych księgarni kameralnych, które robią wszystko, by mimo trudnych czasów działać, promować literaturę i być dla nas.
Miejsca
Wydarzenia
Zobacz także
Opinie wybrane
-
2021-05-02 10:47
Miesięcznie wydaję około 200 zł na książki (7)
Większość w mniejszych księgarniach stacjonarnych. Mam wielu znajomych, którzy czynią podobnie. Także rynek książki na pewno nie zginie.
- 42 1
-
2021-05-02 14:19
niestety roznice cenowe sa bardzo duze
szkoda też chętnie bym kupował w stacjonarnych, ale roznica np 30zl na allegro a 50 w ksiegarni to jednak sporo
- 6 2
-
2021-05-02 14:36
A co z nimi robisz (3)
Po przeczytaniu? Walaja sie w katach?
- 0 6
-
2021-05-02 19:23
To zależy jaka ta książka była. Jeżeli nam się nie podobała, lub nie była jakaś specjalnie świetna, to można zawsze ją komuś odsprzedać.
- 3 0
-
2021-05-03 04:42
ksiażki mają leżeć po kątach
nie wiesz co z nimi robić, to znaczy, że nie czytasz
- 6 0
-
2021-05-03 10:11
Oddaje do biblioteki.
- 1 0
-
2021-05-03 10:47
a ja kupuję przez internet i za 200 zł/ kupię więcej książek niż Szanowny Czytelnik
- 0 0
-
2021-05-04 10:03
Samochwała w kącie stała
Tak jakby ilość kasy wydawanej na książki miała jakiekolwiek znaczenie. Są ludzie, którzy wolą czytać dokładnie, wnikliwie i raczej zweryfikowane przez dekady lub wieki pozycje niż rzucać się na pięknie opakowane wydawnicze nowości, o których za 5 lat nikt nie będzie pamiętał. Takim osobom wystarczy 50 zł miesięcznie lub często mniej, żeby się dobrze nasycić.
- 0 0
-
2021-05-02 12:59
Kupuję i czytam dużo książek. Jak na polską średnią to nawet bardzo dużo. .
Ale zarabiam przeciętnie więc pozostaje tylko allegro. Wolę za 100 zł kupić 10-20 książek niż dwie.
A te wszystkie nowości za kilka lat też tam trafią.- 14 3
-
2021-05-02 11:21
Jak zostałam mamą, odkryłam Ambelucję. Niestety jest znacznie drożej niż w hurtowniach internetowych ale od czasu do czasu wpadamy. Atmosfera niezwykła, polecam:)
- 15 0
Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.