• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Odtrutka na wakacyjnych "pstrykaczy". Fotografia jak sen na jawie

Aleksandra Lamek
5 lipca 2010 (artykuł sprzed 13 lat) 
Fotografie Kena Matsubary swoją estetyką nawiązują do filozofii Zen Fotografie Kena Matsubary swoją estetyką nawiązują do filozofii Zen

Obrazy z pogranicza snu i jawy, symbolika śmierci i fascynacja przemijaniem, a to wszystko w surrealistycznej, doskonałej wizualnie formie. Prace prezentowane w ramach wystawy "Archetyp fotografii" w CSW Łaźnia zachwycają i przypominają o tym, że fotografia może mieć co najmniej taką samą siłę artystycznego rażenia jak malarstwo.



Wystawa "Archetyp fotografii" to zbiór prac trzech autorów: pochodzącego z Tokio Kena Matsubary, Niemca Joachima Froese i urodzonego w Łodzi Grzegorza Przyborka. Wszyscy zajmują się od lat fotografią artystyczną, próbując za pomocą tego niezwykle popularnego dziś medium wyrażać przemyślenia na temat stanu współczesnej kultury czy mówić w nieoczywisty, zawoalowany sposób o swoich emocjach.

Grzegorz Przyborek to specjalista od skomplikowanych aranżacji fotograficznych Grzegorz Przyborek to specjalista od skomplikowanych aranżacji fotograficznych
Dlaczego warto te zdjęcia obejrzeć? Między innymi dlatego, że uzmysławiają odbiorcy, czym naprawdę jest fotografia. W dobie wszechobecnych cyfrówek i manii "pstrykania fotek" wszystkiemu co się rusza, dobrze jest od czasu do czasu zafundować sobie odtrutkę w otoczeniu prac pięknych, a jednocześnie niosących ze sobą coś więcej niż tylko radość obcowania z wizualnie doskonałym obiektem.

Wspomniane przeze mnie "odtruwanie się" nie powinno być lekkie, łatwe i przyjemne jak dzień spędzony na rozgrzanej słońcem plaży. Niektóre z fotografii prezentowanych w Łaźni mają bowiem dość pesymistyczne przesłanie: natura śmierci jest egalitarna i uniwersalna, a każda forma życia w końcu ulegnie rozkładowi. To stwierdzenie najpełniej oddają prace Joachima Froese, który, zafascynowany malarstwem barokowym, czyni bohaterami swych zdjęć martwe owady, lekko spleśniały bochenek chleba czy zasuszone owoce. Jego fotografie są jak gorzkie memento dla współczesnego człowieka, owładniętego manią bycia wiecznie pięknym i młodym.

Z kolei dla Japończyka Kena Matsubary najważniejszą inspiracją wydaje się być sen. Zdjęcia autorstwa tego artysty są jak ilustracje do filozofii Zen, w której elementy świata rzeczywistego przeplatają się z tym, co pozornie niemożliwe. Na idealnie białym tle Matsubara umieszcza obiekty, które wywołują skrajne emocje i budzą niepokój: płonący okrąg czy patrzącego w lustro kruka. Istotną cechą tych prac jest fakt, iż są one pozbawione widzenia perspektywicznego, co dodatkowo podkreśla ich "lunatyczny" charakter.

Na tle dorobku zagranicznych twórców świetnie wypada Grzegorz Przyborek, którego charakterystyczny, precyzyjny i bardzo oryginalny styl trudno pomylić z jakimkolwiek innym. Prace łódzkiego artysty to swoiste połączenie fotografii, rzeźby i rysunku. Rekwizyty, które wykorzystuje w swoich pracach Przyborek, niosą bogate znaczenia symboliczne i, podobnie jak u Kena Matsubary, często budzą skojarzenia z marzeniami sennymi - warto tu wspomnieć chociażby popiersie manekina-demona z cyklu "Thanatos". Każde zdjęcie tego autora jest dokładnie wystylizowane, co nie umniejsza siły jego oddziaływania na widza, wręcz przeciwnie: jest coś upiornie niepokojącego w tych idealnych aranżacjach i chłodnym, wykalkulowanym pięknie.

Wydarzenia

Archetyp fotografii (3 opinie)

(3 opinie)
5 zł
wystawa

Miejsca

Opinie (12) 1 zablokowana

  • Ach mój Boże, jakie cudowne fotografie, normalnie orgazm w ciapki (1)

    ... tylko dlaczego znacznie bardziej podobają mi się zdjęcia, które robi kolega z pracy, a który fotografuje po prostu ludzi na ulicy? Aha, już wiem: on się nie wysila na bycie artystą, tylko nim jest, ale się za takiego nie uważa. Widzi piękno otaczającego świata i umie je pokazać. I TAKIE właśnie foty uważam za sztukę.

    • 22 12

    • no te foty które pokazaliście w artykule są mega słabe

      • 3 1

  • Każdy fotografuje coś innego

    i to jest właśnie fajne. Jeden ulicę - inny - takie kompozycje. Plus!

    • 9 0

  • tzw.wakacyjny pstrykacz to tez fotograf!! (2)

    nie udawajmy wielkich snobów,dla mnie fotografie wyżej to zwykły kicz który niczym sie nie różni o czasem pięknych wakacyjnych fotek tak jak eksponaty w Museum of Modern Art w Nowym Yorku-wiekszość to szmira i kicz..kiedyś postawiono tam rusztowanie a goscie sie tym zachwycali jaka to sztuka...tak samo jest z fotografią...lubimy tzw...sztukę na której sie kompletnie nie znamy tylko ze snobizmu...

    • 5 6

    • hmmm to nie jest kicz

      "Kicz (z niem. Kitsch - lichota, tandeta, bubel) - utwór o miernej wartości, schlebiający popularnym gustom, który w opinii krytyków sztuki i innych artystów nie posiada wartości artystycznej."

      Każda wystawa w CSW ma kuratora który odpowiada za poziom artystyczny ekspozycji. Zdjęcia z wakacji to inny gatunek fotografii - wiesz Sasnal też nie pasuje do Leonardo, a to też malarstwo !!!

      • 3 0

    • Hmmm, jak to jest udawać wielkiego snoba...

      • 0 0

  • Pstrykacze! - Tomas, Sajmon, V:

    Panowie i panie! Weźcie szklankę i postawcie na brzegu, następnie spróbujcie sfotografować. Czy zastanawiacie się dlaczego nie spadła? Albo, jeśli wybierzecie się na wystawę, (bo myślę, że się wymądrzacie nie znając jej), to zobaczycie, że można sfotografować szklankę w momencie rozpadu, bez użycia komputera, etc. Albo zobaczcie martwe natury Froesego. Jak to jest, że na zdjęciu ryba pożera inną rybę? Fotografia to myślenie, ale to funkcja przynależna jest tylko niektórym fotografującym, niestety. Natomiast każdy jest znawcą, jak widać po tych wpisach, więc zapraszam na sesję i dyskusję o wystawie 20.08, o godz. 18. Natomiast tekst o wystawie pani Lamek jest naturalny i optymistyczny, przy tym "skromny".

    • 2 0

  • Panie krzysztof (1)

    Szklanka nie spada bo jest przyklejona zapewne;-) Martwych natur z ładnymi pomidorkami mamy do oporu w każdym materiale reklamowym ;-)

    A w natłoku fotografuff, panowie szlachta mówią, że trzeba jakóś byc "uber". to robimy takie trudne obrazki, sobie chwalimy nawzajem, polansujemy się u snobów z grubą kasą. Wtedy kupią bez pytania, kasy jest opór a i gawiedz z podgrodzia zobaczy jacy my są artystyczni. Nikt złego słowa nie powie, bo przeca tynanów obiektywu nie wypada krytykować...

    • 1 1

    • kjurecki - o szklance

      Szklanka nie jest przyklejona! Spytałem o to artystę, który potwierdził, to co widać. Zdecydowana większość publiczności nie wie czym jest "sztuka", podobnie jak kuratorów czy dyrektorów instyacji na całym świecie. Pokazuje się najczęsciej kulturę czy rozrywkę, nie sztukę. Zamieszanie trwa od kilkudziesiecu lat. To odnośnie postu poniżej. Pisałem o tym na swoim blogu na pocżatku tego roku.

      • 0 0

  • Wszyscy tacy mądrzy

    Miałam przyjemność poznać Pana Przyborka w pewnej szkole fotografii. Chociaż mnie samej nie odpowiada fotografia koncepcyjna uważam, że należy docenić także tę formę sztuki. Ale aby to zrobić trzeba, przede wszystkim, trochę zagłębić się w teorię fotografii i posłuchać co autor ma do powiedzenia na ten temat, a dopiero potem krytykować. Nie każdemu musi się to podobać ale myślę, że artyści przedstawieni na tej wystawie nie od parady są znanymi w świecie fotografami. A, niestety, najczęściej krytykujemy tych, którym po cichu zazdrościmy - z różnych względów :)

    • 1 0

  • kompleksy?

    Nie do końca rozumiem komentarze ukazujące ludzi interesujących się sztuką jako snobów, lanserów itp. Rozumiem że jak ktoś lubi dobre wino też jest zły, jak ma za dobry samochód też nie tak. A jak bym nosił koszulki tylko z wczesnych zbiorów bawełny to co? Może po prostu niektórzy nie dojrzeli do sztuki? Czasem trzeba się wysilić, pomyśleć, połączyć fakty. A może to zwykła polska zazdrość, że niektórzy robią to co chcą i mają się dobrze? Hm?

    • 2 0

  • ryba nie pozera ryby

    tylko ludzie to robia

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Pobożni i cnotliwi. Dawni gdańszczanie w zwierciadle sztuki (1 opinia)

(1 opinia)
20 zł
spotkanie, wystawa, warsztaty

Kultura ludowa Pomorza Gdańskiego

wystawa

Wystawa "Kajko, Kokosz i inni"

wystawa

Sprawdź się

Sprawdź się

W jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w Zielonej Bramie znajduje się:

 

Najczęściej czytane