stat
Impreza już się odbyła

Odsłonięcie muralu historycznego w Nowym Porcie

18 sierpnia 2019 r. przy ul. Floriańskiej 3 zostanie odsłonięty mural przygotowany przez najmłodszych mieszkańców Nowego Portu w Gdańsku z Dużego i Małego Domu na Skraju. Spotkania poświęcone historii dzielnicy, wykłady, oprowadzania oraz zajęcia warsztatowe prowadzone przez Muzeum Gdańska to efekt dotacji z programu Patriotyzm Jutra. Projekt zakończy się w listopadzie br. pokazem filmu w KinoPorcie.

"Nowy Port - nowe spojrzenie" ma celu przybliżenie mieszkańcom Gdańska i szerszemu gronu odbiorców fenomenu tej dzielnicy. Najmłodsi odbyli już cykl warsztatów i spacerów historycznych, dzięki którym przy ul. Floriańskiej 3 powstanie mural inspirowany historią i dziedzictwem ich małej ojczyzny. Praca grupy oraz proces powstawania muralu zostaną udokumentowane w formie filmu krótkometrażowego, obrazu-opowieści o dzielnicy Gdańska i jej obecnych oraz dawnych mieszkańcach.

- Naszym głównym źródłem inspiracji jest historia najnowsza i nieprzypadkowo rozpoczynamy ją od XIX w., gdy rozwijający się Nowy Port włączono do Gdańska. Forma, w jakiej uczestnicy podzielą się z innymi mieszkańcami dzielnicy, gdańszczanami czy gośćmi swoją wizją dziedzictwa tego miejsca nie jest przypadkowa. Od lat 90. XX wieku w Nowym Porcie zaczęła się rozwijać kultura uliczna reprezentowana przez miejscowych muzyków i graficiarzy. Tworzony mural 3 będzie nawiązywać nie tylko treścią, ale i formą do dziedzictwa dzielnicy. Uczestnicy mogą się zdecydować pokazać na nim "dużą" historię. Może mieć ona także charakter "intymny". O wyglądzie i treści zdecydują mieszkańcy - dodaje Anna Czarnota z Muzeum Gdańska, autorka projektu.

Podczas otwartego spaceru po dzielnicy, który rozpocznie się 18 sierpnia 2019 r. o godz. 11:00 przy ulicy Floriańskiej 3 o przygotowanej sztuce ulicznej będą także opowiadać jej twórcy, czyli podopieczni z Dużego i Małego Domu Skraju.

Przy realizacji projektu Muzeum Gdańska współpracuje ze Stowarzyszeniem Dom na Skraju, Towarzystwem Pomocy św. Brata Alberta, Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz artystami działającymi w przestrzeni miasta. W programie przewidziano także wydarzenia otwarte dla szerszego grona mieszkańców Nowego Portu.

Program "Patriotyzm Jutra" realizowany jest ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Muzeum Historii Polski jest jego operatorem od 2009 r. Na przestrzeni ostatnich lat rozdysponowano 24 mln zł i dofinansowano ponad 1100 projektów. Koszt realizacji projektu "Nowy Port - nowe spojrzenie" wynosi 29,15 tys. zł, z czego 26 tys. to dofinansowanie z programu.

Opinie

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Sprawdź się

W którym roku w Gdańsku powstał Dyskusyjny Klub Filmowy Studentów i Młodej Inteligencji?