• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

"Odpukaj Pan" - koncert sentymentalny

Festiwal na stałe zdążył wpisać się na Kulturalną Mapę Polski i Europy, stając się jedną z turystycznych - letnich wizytówek Pomorza. Wyjątkowe przestrzenie nadmorskiego Kurortu od lat wypełnia muzyka od baroku do współczesności tworząc wirtuozerski pokaz najlepszych przykładów polskiego i światowego dorobku muzyki klasycznej i rozrywkowej.

Festiwal wciąż ewoluuje, z każdym rokiem przynosi nowe inspiracje, pojawiają się pomysły, dzięki którym kolejne jego odsłony poszerzają się o nową stylistykę muzyczną, stając się mieszanką wysmakowanych, nowoczesnych brzmień i niekiedy zaskakujących rozwiązań muzycznych.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Wielokulturowy charakter Festiwalu nawiązuje do wielokulturowego dziedzictwa Sopotu i Pomorza. Dzięki swojej ciekawej i niekonwencjonalnej oprawie, występom wybitnych artystów (polskich i zagranicznych), również o randze międzynarodowej, spotyka się z dużym uznaniem krytyki, trójmiejskiej publiczności oraz gości z Polski i zagranicy odwiedzających nadmorski kurort u schyłku sezonu letniego.

Niedziela, 11 września 2022, godz. 19.00 "Odpukaj Pan" - koncert sentymentalny

Wykonawcy:

Dariusz S. Wójcik - bas & Cuarteto Re!Tango
w składzie: Paweł A. Nowak - bandoneon, Łukasz Perucki - skrzypce, Paweł Zawada - fortepian, Jędrzej Kacprzyk - kontrabas
Konferansjer Michał Fogg - prawnuk Mieczysława Fogga.


W programie:
"Mały biały domek" - tango z 1936 r.
muzyka: Zygmunt Lewandowski, słowa: Władysław Gen

"Niebieska chusteczka" - walc z 1940 r.
muzyka: Jerzy Petersburski, słowa: Stanisław Landau

"Tango Milonga" - tango z 1929 r.
muzyka; Jerzy Petersburski, słowa; Andrzej Włast

"Nic o Tobie nie wiem" - slowfox z filmu "Włóczęgi" (1939)
muzyka Henryk Wars, słowa: Emanuel Schlechter

"Może kiedyś, innym razem" - foxtrot kryzysowy z film "12 krzeseł" (1933)
muzyka: Władysław Daniłowski, słowa: Marian Hemar

"Serce matki" - tango z 1932 r.
muzyka: Zygmunt Karasiński, Szymon Kataszek, słowa: Ludwik Szmaragd

Anselmo Aieta - walc "Palomita blanca"

"Pamiętam Twoje oczy" - tango z 1930 r. z rewii "Halama u nas"
muzyka: Zygmunt Karasiński, słowa: Tadeusz Stach

"Jesienne róże" - tango z 1932 r. z rewii "Przebój Warszawy"
muzyka: Artur Gold, słowa; Andrzej Włast

"Ostatnia niedziela" - tango z 1935 r.
muzyka: Jerzy Petersbureki, słowa: Zenon Friedwald

Julian Plaza - milonga "Nocturna"

"Piosenka o mojej Warszawie" - walc z 1944 r.
muzyka i słowa: Albert Harris

"Ach, te Cyganki" - foxtrot z 1933 r.
muzyka: Artur Gold, Jerzy Petersburski, słowa: Andrzej Włast

"Odpukaj pan" - foxtrot film "Szczęśliwa trzynastka" (1938)
muzyka: Jerzy Petersburski, słowa: Emanuel Schlechter, Ludwik Starski

Dariusz Stanisław Wójcik - bas
W roku 1989 ukończył z wyróżnieniem studia obejmujące dwa kierunki (wokalny i aktorski). Szlify aktorskie zdobywał pod kierunkiem znakomitego polskiego aktora teatralnego i filmowego Henryka Bisty. Śpiew solowy studiował u wspaniałej gdańskiej śpiewaczki Anny Bartoszyńskiej. W 2020 roku Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznaczył Dariusza Wójcika Medalem "Zasłużony Kulturze GLORIA ARTIS" - najwyższym medalem przyznawanym w dziedzinie kultury. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w Dworze Artusa w Gdańsku podczas widowiska "Zimny drań" promującego najnowszy Album artysty z piosenkami 20-lecia międzywojennego. W listopadzie 2020 r. Album "Zimny drań" zgłoszony został do Prestiżowej Nagrody Muzycznej "FRYDERYKI 2021".

W czerwcu 2021 roku Dariusz Wójcik został laureatem pierwszego miejsca wojewódzkiego etapu Plebiscytu "OSOBOWOŚĆ ROKU 2020" w kategorii "kultura". W lipcu 2021 roku otrzymał tytuł Osobowości Roku Polski w kategorii "Kultura" zajmując 3 miejsce w Ogólnopolskiej edycji Plebiscytu "Osobowość Roku 2020". Uroczystość wręczenia statuetki Osobowości Roku Polski 2020 odbyła się 20 sierpnia 2021 na Zamku Królewskim w Warszawie. Dariusz S. Wójcik był wieloletnim solistą Teatru Muzycznego w Gdyni. Na deskach tego teatru zagrał szereg ról zarówno pierwszego, jak i drugiego planu.
Z rodzimym teatrem odbył liczne tournee po USA, Kanadzie, Wielkiej Brytanii, Finlandii, Niemczech.
Współpracował z Operą Bałtycką w Gdańsku, gdzie wykonał z ogromnym sukcesem partię Frosha w operetce "Zemsta Nietoperza" Johanna Straussa. Jako artysta niezależny koncertował na różnych scenach i estradach w Polsce, w Europie i na świecie. Do swoich niewątpliwych sukcesów artysta zalicza występ na nowojorskim Broadwayu w polskojęzycznej wersji musicalu "Jesus Christus Superstar" A. L. Webbera u boku lidera Zespołu TSA Marka Piekarczyka. Twórca i dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" w Sopocie oraz współtwórca Międzynarodowego Festiwalu "Muzyczne Dni Drozdowo-Łomża". Za swoją aktywność zawodową i społeczną oraz ogromną kreatywność artystyczną uhonorowany został wieloma prestiżowymi nagrodami i wyróżnieniami. Uczestniczył w szeregu festiwalach muzycznych w kraju i za granicą, m.in.: Międzynarodowy Festiwal "Muzycznie Dni Drozdowo-Łomża", Zabrzański Międzynarodowy Festiwal Organowy im. Ks. Antoniego Chlondowskiego, Festiwal "Musiques en Clain" Dissay (Francja), Śląski Festiwal Operetki, "Lato z Kulturą" Bielsko-Biała, Międzynarodowy Festiwal "Kalejdoskop Form Muzycznych im. Marii Fołtyn" w Sopocie, Międzynarodowy Letni Festiwal Organowy w Tucholi, "Międzynarodowy Letni Festiwal Kultury i Sztuki w Helu", "Festiwal Muzyki Kameralnej i Organowej Powiatu Legionowskiego 2018", Międzynarodowy Festiwal Muzyki, Sztuki i Folkloru "Podlaska Oktawa Kultur", Festival Musique et Patrimoine en Vienne et Gartempe 2019 (Francja), Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej w Kartuzach.

Laureat honorowego wyróżnienia "ZŁOTY LIŚC RETRO 2013" za działalność koncertową popularyzującą muzykę 20-lecia międzywojennego. Od lat największą fascynacją Darka Wójcika jest muzyka żydowska. Owocem tej fascynacji jest pierwsza autorska płyta CD "Shalom Alejchem" nagrana z Pojln Klezmer Quartett w lipcu 2008 r. w Wielkiej Synagodze w Tykocinie. Płyta nominowana była do nagrody muzycznej Polskiego Radia Program III w kategorii muzyka folkowa i etniczna. We wrześniu 2015 r. wraz z Szaweł Lipski Klezmer Quartet dokonał nagrania kolejnej płyty CD z muzyką bliską jego sercu. Płyta pod nazwą "Motywy żydowskie w muzyce świata" ukazała się w listopadzie 2015 r. nakładem Sopockiej Firmy Fonograficznej SOLITON. W styczni 2016 r. płyta zgłoszona została do nagrody Muzycznej FRYDERYKI 2016 w kategorii "ALBUM ROKU - Muzyka Folk". Dariusz Wójcik przez krytyków i publiczność określony mianem "Artysta Charyzmatyczny". Zaliczany do grona najlepszych wykonawców muzyki tego gatunku w Polsce. Na bogaty repertuar Dariusza Wójcika składają się formy kameralne, operowe, operetkowe, oratoryjno-kantatowe, pieśni i musicale. Posiada nagrania radiowe, płytowe i telewizyjne. Jest członkiem Związku Artystów Scen Polskich.

Cuarteto Re!Tango
Klasycznie wykształceni muzycy zespołu Cuarteto Re!Tango, fenomen tanga zgłębiają od lat, delektując się nie tylko jego ciemnymi barwami. Efektem tych doświadczeń i setek godzin spędzonych w studiu i na estradzie jest krążek "Milonga". Zawiera on ulubione kompozycje miłośników tanga na całym świecie, wyzwolone z trywialności, grane z dojrzałością i pietyzmem, gdzie każdy dźwięk ma swoja wagę, a efekt wywołuje dreszcze! Argentyńska muzyka złamanych serc w interpretacji Cuarteto Re!Tango zachwyca nie tylko niecodzienną wirtuozeria, ale także wyczuwalnym zaangażowaniem i szczerością wyrazu. Oni oddychają w rytmie tanga!

Paweł A. Nowak - akordeon
Akordeonista, bandoneonista, kompozytor, pedagog i kolekcjoner akordeonów. Współtwórca pierwszego w Polsce Muzeum Akordeonu w Kościerzynie. Właściciel liczącej ponad300 sztuk kolekcji akordeonów i harmonii. Dyrektor Międzynarodowego Festiwalu Akordeonowego w Sulęczynie. Specjalizuje się w argentyńskim tangu, francuskim musette oraz jazzie. Nagrał 16 płyt. Koncertuje solo, z orkiestrami oraz jako członek Cuarteto Re!Tango, Klezmoret, L'Aperitif, Aerophonic oraz Piaf po polsku. Prywatnie miłośnik kolei oraz smakosz kuchni włoskiej i chińskiej.

Łukasz Perucki - skrzypce
Skrzypek i aranżer, związany z Polską Filharmonią Bałtycką w Gdańsku. Koncertmistrz Orkiestry Kameralnej Progress. Absolwent gdańskiej Akademii Muzycznej. Koncertuje jako solista i kameralista. Do jego głównych projektów muzycznych zalicza się Kwartet Gdański oraz Cuarteto Re!Tango. Prywatnie nie ma sobie równych w grze w pokera.

Paweł Zawada - fortepian
Pianista, aranżer, kompozytor oraz specjalista w dziedzinie edytowania i redakcji nut. Akompaniator i pedagog w Ogólnokształcącej Szkole Baletowej w Gdańsku. Ceniony wśród wokalistów akompaniator. Koncertuje z Dariuszem Wójcikiem, Joanną Nawrot oraz Cuarteto Re!Tango. Znawca i miłośnik argentyńskiego tanga. Jest niezwykle ciekawy świata, a po godzinach śpiewa w scholi.

Jędrzej Kacprzyk - kontrabas
Urodził się w roku 1993 we Włocławku. W wieku 15 lat rozpoczął edukację muzyczną w klasie kontrabasu mgra Andrzeja Wyrwickiego w PSM we Włocławku. W 2017 r. ukończył Akademię Muzyczną w Gdańsku w klasie kontrabasu st. wykł. Janusza Dobrowolskiego. Obecnie pracuje nad doktoratem pod kierunkiem prof. Leszka Sokołowskiego oraz wykłada w gdańskiej uczelni. W semestrze zimowym roku 2015/2016 studiował na Universität für Musik und darstellende Kunst w Wiedniu w klasie wieloletniego lidera grupy kontrabasów Wiener Philharmoniker - Aloisa Poscha. Laureat nagród i wyróżnień na ogólnopolskich konkursach (Międzynarodowy Konkurs Muzyczny im. Michała Spisaka, Ogólnopolski Konkurs Kontrabasowy im. Adama Bronisława Ciechańskiego, Akademicki Konkurs Kontrabasowy w Łodzi, Polskie Spotkania Kontrabasowe w Mielcu, Przesłuchania CEA). W roli solisty występował z Polską Filharmonią Kameralną, Filharmonią Zabrzańską, Orkiestrą Akademii Muzycznej w Gdańsku oraz Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną. Prawykonywał wiele utworów solowych oraz kameralnych, m.in. "Duet na kontrabas i fortepian" Piotra Jędrzejczyka wraz z Izabelą Paszkiewicz oraz "Koncert na kontrabas i orkiestrę" Szczepana Magiera z Gdyńską Orkiestrą Symfoniczną.

Michał Fogg - konferansjer
Prawnuk nestora polskiej Piosenki Mieczysława Fogga.
Prezes Fundacji Retro im. Mieczysława Fogga, patron i współorganizator Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki Retro im Mieczysława Fogga, prowadzi wydawnictwo muzyczne Fogg Record zajmujące się propagowaniem i promocją kultury okresu dwudziestolecia międzywojennego. Jako animator i DJ prezentuje polską muzykę rozrywkową sprzed lat na dancingach i potańcówkach, organizuje koncerty i recitale - wszystko to żeby uczyć historii i edukować muzycznie młode pokolenia a starszym pozwolić na wspomnienia. Dziennikarz muzyczny, radiowiec, współtwórca audycji "Wieczorek przy mikrofonie", autor audycji "Muzyczny Kalendarz" i "Retrofonia" oraz cyklu koncertów "Retrofonia Koncertowo".

PATRONAT HONOROWY:
Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich
Prezydent Miasta Sopotu Jacek Karnowski

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury w ramach programu "Muzyka", realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca

ZREALIZOWANO Z UDZIAŁEM FINANSOWYM GMINY MIASTA SOPOTU

MECENAT:
Fundacja im. Franciszka Stefczyka
HOTEL SOPOT w Sopocie
JASZCZUK DEVELOPMENT Krzysztof Jaszczuk
ROTARY CLUB Gdańsk-Sopot-Gdynia

PARTNERZY:
Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce
Ogólnopolski Festiwal Piosenki Retro im. Mieczysława Fogga
Salon Pianin i Fortepianów Nord-Piano w Gdańsku
Parafia Garnizonowa pw. Św. Jerzego w Sopocie
Teatr Wybrzeże - Scena Kameralna im. Joanny Bogackiej w Sopocie

PATRONAT MEDIALNY:
Polskie Centrum Informacji Muzycznej POLMIC
SŁOWO ŻYDOWSKIE
Trojmiasto.pl
Dziennik Bałtycki

ORGANIZATOR GŁÓWNY:
Stowarzyszenie Przyjaciół Teatru Otwartego

Informacja o biletach

  • Bilet normalny
    40 zł
INFORMACJA O BILETACH:
BILETY W CENIE 40 PLN DO NABYCIA W MIEJSCU WYDARZEŃ FESTIWALOWYCH NA 2 GODZINY PRZED KAŻDYM KONCERTEM

REZERWACJA BILETÓW: tel. 600 290 214

Opinie

Sprawdź się

Kto napisał książkę zainspirowaną życiem w falowcu?