• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Wydarzenie już się odbyło

Odpominamy historię: debata online z Mikołajem Grynbergiem, Wojciechem Szotem i Marią Buko

Zapraszamy na debatę o pamięci i sposobach opowiadania o historii. Jaką historię tworzymy? Co wymaga badań i dopowiedzenia? Jak zapamiętujemy i jakie wyróżniamy rodzaje pamięci? Punktem wyjścia do rozmowy będą opowieści gdynian: jak wspominają lekcje historii? Co wiedzą o przeszłości swojej rodziny? Porozmawiamy z Mikołajem Grynbergiem i Wojciechem Szotem, w charakterze ekspertki wystąpi zaś Maria Buko.

Debata będzie transmitowana na żywo na stronie facebook.com/bibliotekagdynia

Mikołaj Grynberg fotograf i pisarz, z wykształcenia psycholog. Jego zdjęcia były prezentowane niemal na całym świecie. Wydał zbiór rozmów Oskarżam Auschwitz. Opowieści rodzinne (2014) oraz tom opowiadań Rejwach (2016), który w 2018 roku nominowany był do nagrody literackiej Nike i literackiej nagrody Europy Środkowej Angelus. W 2018 roku ukazała się Księga Wyjścia. Od lat zajmuje się problematyką i historią polskich Żydów w XX wieku. W całej swojej twórczości przyjmuje szczególną perspektywę dialogu, koncentrując się na spotkaniu z innymi, otwarciu na ich osobiste przeżycia i historie. W najnowszej książce Poufne, pełnej humoru i czułości, koncentruje się na historii żydowskiej rodziny, której traumy kładą się cieniem na codziennym życiu.

Wojciech Szot - był już księgarzem, wydawcą, redaktorem i recenzentem. W 2008 roku założył wydawnictwo Abiekt.pl specjalizujące się w literaturze gejowskiej i lesbijskiej. W latach 20122019 kierował założonym przez siebie Wydawnictwem Komiksowym. Publikuje na blogu Zdaniem Szota i w prasie. Miłośnik archiwów, bibliotek, kwerend i długich spacerów z psem. W 2020 roku debiutował biografią Panna doktór Sadowska, opowiadającą o lekarce, naukowczyni, działaczce społecznej, feministce, patriotce, automobilistce, przedsiębiorczyni, lesbijce bohaterce jednego z najgłośniejszych skandali obyczajowych międzywojennej Warszawy.

Maria Buko socjolożka i historyczka, badaczka pamięci. Kieruje Archiwum Historii Mówionej w warszawskim Domu Spotkań z Historią. Przygotowuje na Uniwersytecie Warszawskim doktorat na temat drugiego pokolenia w rodzinach więźniów kacetów. Razem z Katarzyną Madoń-Mitzner i Magdą Szymańską opracowały książkę Przetrwałam. Doświadczenia kobiet więzionych w czasach nazizmu i stalinizmu wydaną przez DSH. Jesienią 2020 ukaże się jej zbiór wywiadów Pogłosy. Dzieci więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych o swoich doświadczeniach.

Debatę poprowadzi Hanna Łozowska dziennikarka, doktorantka literaturoznawstwa, badaczka najnowszego polskiego reportażu literackiego, studentka Polskiej Szkoły Reportażu, specjalistka ds. marketingu i promocji literatury Biblioteki Gdynia.

Projekt Czytaj i działaj! Reportaż jest o tobie jest dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury oraz ze środków miasta Gdynia.

Opinie

Sprawdź się

Co w nazwie Teatru Dada von Bzdülöw oznacza człon "dada"?