• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Odkryj tajemnice wikingów! Zacznij wakacje śladami skandynawskich wojowników

Gry, zagadki, warsztaty pisma runicznego, tradycyjne ręczne garncarstwo i oprowadzania z przewodnikiem to tylko część atrakcji przygotowanych na najbliższą sobotę przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku.

Wystawa Truso. Legenda Bałtyku, stworzona we współpracy z Muzeum Archeologiczno Historycznym w Elblągu, prezentuje znaleziska archeologiczne z czasów, gdy skandynawscy wojownicy zamieszkiwali polskie ziemie. Wyeksponowane na wystawie artefakty prowadzą nas przez historię wikingów nie tylko przez pryzmat ich  podbojów i oręża, ale również pokazują ich jako szkutników, rzemieślników, doświadczonych żeglarzy i kupców. Bogactwo kultury, wierzeń i codziennych obyczajów dawnych mieszkańców Truso będzie można poznać bliżej już w najbliższą sobotę.

- Na najmłodszych gości będą czekać wikińskie kolorowanki, historyczne zagadki i nauka tworzenia skandynawskich wzorów zdobniczych. Podczas eventu rozszyfrujemy również alfabet używany przez ludy skandynawskie - kto go pozna, będzie mógł odczytać hasła zapisane w runach oraz samodzielnie wykonać pamiątkowy runiczny medalion z drewna. Zręcznych i cierpliwych zapraszamy natomiast na warsztat tradycyjnego garncarstwa, podczas których samodzielnie wykonamy proste gliniane naczynie - mówi Maria Jaroszewska z Działu Edukacji NMM.

Nie jest tajemnicą, że wikingowie byli świetnymi żeglarzami. Wraz z edukatorami będzie można zbadać na czym polegał fenomen ich umiejętności oraz poznać tajniki wikińskiej nawigacji.

- Prawdziwą gratką będą wikińskie rozrywki, wszak jedną z dziewięciu umiejętności godnych rozumnego męża i władcy w świecie wikingów była gra w gry planszowe! Jak wyglądały planszówki godne samego wodza? Jakie umiejętności zdobywali wikingowie w trakcie zwykłej z pozoru gry? W trakcie wydarzenia przekonamy się, kto ma najlepsze strategiczne umiejętności, rozgrywając prawdziwy wikiński turniej. Dowiemy się również, z czego wykonywane były ówczesne pionki do gry oraz jakimi zasadami rządziły się wikińskie rozgrywki - dodaje Maria Jaroszewska.

Dla tych, którzy chcą dowiedzieć się jak naprawdę wyglądał owiany legendami świat wikingów, przygotowano specjalne zwiedzanie z przewodnikiem. Dr Krzysztof Kurzyk, archeolog i kurator wystawy, odkryje tajemnice prezentowanych na ekspozycji zabytków, opowie o tym, czego nie widać gołym okiem i co artefakty z czasów wikingów mówią o życiu swoich dawnych
użytkowników.

Oprowadzania dla grup do 20 osób będą odbywać się w godzinach: 12:00, 13:00 i 14:00. Rozpoczęcie wakacji z wikingami zaplanowano 25 czerwca 2022, w godz.11:00 - 15:00.
Bilety wstępu do Spichlerzy na Ołowiance kosztować będą 3 zł.
 

Opinie

NIE PISZ Z NIENAWIŚCIĄ I HEJTEM.

TAKIE OPINIE SKASUJEMY.

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Nagroda Literacka Gdynia dla autorów najlepszych książek wydanych w poprzednim roku przyznawana jest rokrocznie od: