Wiadomości

stat

Oddać, sprzedać, wyrzucić? Co zrobić z niechcianymi książkami?

Jeśli egzemplarze, których chcemy się pozbyć, są w dobrym stanie i dysponujemy sporą liczbą nowych tytułów, a przy okazji chcemy zarobić parę groszy, możemy udać się do antykwariatu.
Jeśli egzemplarze, których chcemy się pozbyć, są w dobrym stanie i dysponujemy sporą liczbą nowych tytułów, a przy okazji chcemy zarobić parę groszy, możemy udać się do antykwariatu. fot. Dominik Staniszewski/Trojmiasto.pl

Chyba każdy z nas, nie licząc nałogowych bibliofili-zbieraczy, których mieszkania przypominają antykwariat, stanął kiedyś przed dylematem: co zrobić z niepotrzebnymi książkami? Możliwości jest wiele i - co bardzo ważne - większość z nich gwarantuje, że niechciane przez nas egzemplarze trafią do osób, które dadzą im "drugie życie".Są tacy, dla których literatura to hobby i nie wyobrażają sobie mieszkania bez choćby jednego wielkiego regału zastawionego od góry do dołu książkami. Dla innych - to kwestia estetyki, bo przecież nic tak nie upiększa salonu jak ładna biblioteczka ożywiająca wnętrze kolorowymi grzbietami okładek. Są też tacy, którzy wchodzą w ich posiadanie trochę przypadkiem i wbrew własnej woli, na przykład otrzymując kilka pokaźnych kartonów książek od kogoś z rodziny lub odnajdując pokaźne bibliofilskie zbiory na strychu odziedziczonego po babci mieszkania. I choć niektórzy twierdzą, że z książkami jak z pieniędzmi - nie można mieć ich za dużo, to czasem bywa tak, że z różnych powodów postanawiamy się pozbyć części z nich.

O tym, że to zadanie nie należy do najłatwiejszych, przekonuje Anna Mularczyk-Meyer, autorka bloga prostyblog.com, jedna z pierwszych osób, które zaczęły w Polsce propagować idee minimalizmu:

- Uporządkowanie księgozbioru było dla mnie największym wyzwaniem pod względem emocjonalnym. Często spotykam osoby, które nie mają problemów z pozbywaniem się rzeczy jako takich, ale nie wyobrażają sobie, że miałyby oddać choć jedną książkę. Bo książki nie są zwykłymi przedmiotami. Mają "wartość dodaną". Słowa, historie, inne światy. Potrafią wywołać śmiech i łzy. Czasem książka może odmienić czyjeś życie. Dlatego tak ciężko pozwolić jej odejść.
Jednak kiedy już zdecydujemy, że chcemy się rozstać z naszymi zbiorami, stajemy przed pytaniem: co dalej? Jednym z najprostszych i najbardziej oczywistych sposobów jest oddanie książek do miejscowej biblioteki. Ale uwaga: nie wszystkie lektury znajdą tutaj drugi dom.

- Podstawową zasadą, którą warto kierować się, oddając książki do biblioteki, jest myśl: oddajemy takie egzemplarze, po które sami chcielibyśmy sięgnąć - tłumaczy Przemysław CzajaWojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku. - Książki nie powinny być zniszczone i wydane po 2010 roku. Cezura nie dotyczy klasyki i lektur szkolnych - w tym przypadku o tym, czy książka trafi na biblioteczną półkę, decyduje jej stan "techniczny". Książki zniszczone, zabrudzone, z nieaktualną treścią, z brakującymi stronami nie powinny zajmować miejsca na bibliotecznych półkach.
Ciekawą ideą jest także bookcrossing, czyli akcja uwalniania książek. W wielu miejscach w Trójmieście funkcjonują punkty, które wyposażone są w specjalne półki, z których można pożyczyć lub zostawić swoją książkę. W tę popularną inicjatywę włączyły się m.in. CSW Łaźnia, Galeria Sztuki Warzywniak czy na Wydział Filologiczny UG. Bookcrossing jest jednak dobrą opcją tylko wtedy, gdy chcemy się podzielić pojedynczymi egzemplarzami, a nie, dajmy na to, kilkoma potężnymi kartonami książek.

Jeśli egzemplarze, których chcemy się pozbyć, są w dobrym stanie i dysponujemy sporą liczbą nowych tytułów, a przy okazji chcemy zarobić parę groszy, możemy udać się do antykwariatu. Zanim jednak spakujemy nasze zbiory do kartonów, wierząc w to, że wszystkie zostaną od nas odkupione, warto zrobić listę książek i wysłać ją mailowo do najbliższego antykwariatu. Może się bowiem zdarzyć, że dany tytuł będzie już w ofercie sklepu lub osoba pracująca w antykwariacie uzna, że nie jest on atrakcyjny dla potencjalnego nabywcy. Dobrze jest też po prostu przejść się do antykwariatu i podpytać sprzedawcę, jakie książki cieszą się największą popularnością. W wielu z nich znajdują się specjalne tablice, na których wywieszane są listy aktualnie poszukiwanych tytułów. To ułatwi nam proces sprzedawania i zagwarantuje, że nie będziemy musieli niepotrzebnie tracić czasu na na pakowanie i transport książek.Kolejna możliwość to skorzystanie z jednego z internetowych serwisów aukcyjnych. Tutaj również największym zainteresowaniem cieszą się nowości wydawnicze, ale też tzw. białe kruki, czyli wszelkiego rodzaju unikaty, które są namiętnie tropione przez kolekcjonerów. Warto jednak pamiętać, że wystawienie aukcji zabiera sporo czasu - każdej książce trzeba zrobić zdjęcie i odpowiednio ją opisać, aby uniknąć ewentualnych nieporozumień. No i doliczyć koszty przesyłki, które co prawda pokrywa kupujący, jednak za sprawą coraz wyższych cenników Poczty Polskiej mogą one skutecznie zniechęcić do zakupu nawet najbardziej zainteresowanych daną pozycją.

Warto również wypatrywać na przystankach autobusowych, tablicach w sklepach czy nawet na klatkach schodowych ogłoszeń, za pomocą których ktoś skupuje lub przyjmuje za darmo książki, często w niemal każdej ilości. Być może przyjedzie do nas i osobiście pomoże nam uporać się z problemem, czyli po prostu zabierze zalegające publikacje.

Dla zdesperowanych, zabieganych i tych, którzy dysponują mnóstwem książek wątpliwej jakości i w bardzo złym stanie, pozostaje jeszcze oddanie ich na makulaturę. Nie róbmy jednak tego pochopnie: nawet jeśli wydaje nam się, że nieco sfatygowane książki kucharskie z lat 80. lub odziedziczona po dziadku kolekcja podręczników majsterkowania nikogo nie zainteresują, upewnijmy się, czy rzeczywiście tak jest. Może ktoś, kto mieszka za rogiem, właśnie na takie tytuły od dawna poluje. A przecież warto dać książce drugie życie.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (113)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij
  • zgłoś do moderacji opinię 12079136
    2016-09-26 14:40
    sklepy charytatywne!
    wszystkie zbędne w domu rzeczy można oddawać do sklepów charytatywnych, jest ich w Trójmieście kilka, można nawet sobie wybrać, jakie działania się chce wspierać. tu jest kilka wymienionych http://damapikowa.pl/kiermasz-i-po-kiermaszu/
    wspierający

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

25

listopada

Aga Zaryan Gdańsk, Teatr Szekspirowski

27

listopada

Alosza Awdiejew. Moje ulubi... Gdańsk, Filharmonia Bałtycka

04

grudnia

Polita - musical 3D Live Gdynia, Teatr Muzyczny

Rozrywka

Za sukcesem filmu "Niepodległość" stoją twórcy z Trójmiasta
Trójmiejski wkład w film "Niepodległość"
Pierwsza odsłona Klif Fashion Friday Night za nami
Pierwsza odsłona Klif Fashion Friday Night

Kulinaria

Malika o wielokulturowości w kuchni
Malika o kulinarnej wielokulturowości
Kilkunastu szefów kuchni gotowało w szczytnym celu
Szefowie kuchni gotowali w szczytnym celu

Planuj z nami tydzień

Planuj tydzień: Narracje i dużo koncertów
Planuj tydzień: koncerty i nie tylko