• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Odcinek mizofoniczny (2 opinie)

ODCINEK MIZOFONICZNY został zaprojektowany jako sensualna podróż przez kolejne emocjonalno-dźwiękowe stadia, związane z doświadczeniem MIZOFONII. Główną trasę wydarzenia wyznaczać będą działania muzyczne Wielkiej Orkiestry Mizofonicznej, jedzenie i AFEKTYWNE odruchy ciała. Twoje też.

Jest ciemno. Jest MROK. Wyczuwasz spore amplitudy dźwięku i terenu. Wchodzisz w nadwrażliwe ucho miasta. Przechodzisz jego kolejne odcinki. Aktywowany twoją obecnością ekosystem pulsuje własnym rytmem. Masuje brzmieniem. Podłącz się. Spróbuj. Słuchaj: intymność sytuacji może zacząć szarpać nerwy.

MIZOFONIA. SELECTIVE SOUND SENSITIVITY SYNDROM. Powiązany z emocjonalnym odruchem bezwarunkowym stan neurologiczny, pojawiający się w ciele w odpowiedzi na odgłosy związane z fizjologią jamy ustnej i języka. Na odgłosy przełykania, żucia, gryzienia. Ssania, mlaskania, rozcierania. Zagryzania warg. Języka klejącego się do podniebienia. Na dźwięk obgryzania paznokci. Mrugania. Zgrzytania zębami. Na dźwięk litery "s". Na: sssssss... Im bliższa relacja, tym większa emocja. Dyskomfort, irytacja, gniew, furia. Poczucie klaustrofobii. Pragnienie natychmiastowej ucieczki. Mizo-bodźce wywołują skurcze mięśni. Brak śliny we własnych ustach na myśl o cudzej ślinie. Napięcie, szybsze bicie serca, pocenie się, przytłaczający niepokój. Lęk. Płytki oddech.

Mizofonia rzadko bywa diagnozowana i oficjalnie nie jest uznawana za chorobę. Czasem świadczy o wyjątkowych zdolnościach: o ultrawrażliwości na dźwięki lub o synestezji. Innym razem występuje w połączeniu z syndromem obsesyjno-kompulsywnym. Niezależnie od stopnia natężenia, jest tej chwili nieuleczalna, ale można sobie z nią radzić słuchając białego szumu lub unikając sytuacji, które dostarczają bodźców pobudzających stan mizofoniczny. Unikanie bodźców związanych z fizjologią najbliższych osób może jednak spowodować mimowolny rozpad relacji. Samotność i izolację.

ODCINKI:
Nowy cykl wydarzeń organizowany przez Instytut Kultury Miejskiej. Jego formuła łączy w sobie muzykę, sztukę wideo, elementy teatru, performansu oraz innych dziedzin sztuki. Każdy Odcinek to wydarzenie site-specific, czyli w pełni zanurzone w miejscu, w którym będzie się odbywało - z niego wyrosłe i do niego nawiązujące.

Odcinek to fragment, cząstka, wybrany segment, to, co - wyznaczone punktem początku i końca - znajduje się pomiędzy. Odcinek drogi i czasu, odcinek miasta - miasto w odcinkach. Po angielsku "odcinek serialu" to episode, który w dosłownym przekładzie na język polski oznacza zarówno krótkotrwałe i niewiele znaczące zdarzenie w życiu człowieka, jak i rzut choroby psychicznej. Epizod choroby może dotknąć nas tylko raz w życiu i nigdy się nie powtórzyć, a jednak - raz przebyty - zawsze predestynuje do kolejnego zachorowania.

Każdy Odcinek będzie jednorazową, niepowtarzalną interwencją artystyczną w wybranej przestrzeni, a jego dramaturgię wyznaczą wątki poruszane w kolejnych edycjach. Następujące po sobie Odcinki dotykać będą tematów ludzkich stanów cielesnych i emocjonalnych oraz zjawisk nie do końca zrozumiałych, ale rzeczywistych. Przełożone na język muzyki, sztuki i performansu stany i zjawiska umieszczone zostaną w ciekawym kontekście architektonicznym, historycznym lub przyrodniczym.

Wykonawcy:


Muzyka:
Wielka Orkiestra Mizofoniczna w składzie:
Joanna Bielawska - teksty, śpiew, gitara
Michał Jacaszek - elektronika
Błażej Król - teksty, śpiew, gitara (z towarzyszeniem Iwony Król - klawisze)
Felix Kubin - elektronika, sample, wokal
Dorota Masłowska - teksty, śpiew
Karolina Rec - wiolonczela, elektronika, wokal
Raphael Rogiński - gitara
Kuba Staruszkiewicz - perkusja
Jacek Stromski - instrumenty perkusyjne
Mikołaj Trzaska - saksofon
Olo Walicki - kontrabas, bas, elektronika, wokal
Natalia Zamilska - elektronika

Dramaturgia, video, scenografia:
Identity Problem Group [IP] + Fabien Lédé

Interwencje kulinarne:
Food Think Tank [FTT]

Kuratorka:
Natalia Cyrzan

Organizator: Instytut Kultury Miejskiej w Gdańsku, www.ikm.gda.pl

UWAGA: Wydarzenie będzie miało formę spektaklu. Prosimy o punktualne przybycie


www.odcinki.com
www.facebook.com/odcinki/
https://www.facebook.com/events/1596868333936622/

Opinie (2)

  • Dziwna nazwa

    Mizofonia to termin wprowadzony na poczatku tego wieku przez Pawła i Małgorzatę Jasteboff z USA, dwoje naukowców, zajmujących sie neurofizjologią i szumami usznymi. Opracowali oni skuteczną metodę leczenia nadwrazliwości dźwiekowej i mizofonii. To działa, tylko trochę trwa... No i na pewno nie polega na unikaniu drazniących dźwieków.... Bardzo niewielu lekarzy laryngologow i audiologów wie o co chodzi, bo tego nie uczą w Polsce... u nas mozna dostac Betaserc albo relanium albo kopa do psychiatry..

    • 6 0

  • było jak za dawnych lat !! Dzięki wielkie za ten gig!

    kiedy następna akcja na szańcu?

    • 1 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Sprawdź się

Czym był i do czego służył WILKOM?