stat
Impreza już się odbyła
PATRONAT

Od sinfonii do symfonii

Wouten Vossen - holenderski skrzypek, wytrawny kameralista, tym razem w roli lidera orkiestry. Zaproponowany przez niego repertuar jest bardzo jednorodny, obejmuje dzieła powstałe na przestrzeni niecałych 30 lat. Trzy klasyczne warianty cyklu symfonicznego: od najwcześniejszej, jeszcze trzyczęściowej Sinfonii Johanna Christiana Bacha po I Symfonię Beethovena, powstałej już na progu wieku XIX, który w muzyce był wiekiem romantyzmu.

Na początku zabrzmi jednak jedno z najbardziej znanych dzieł muzyki klasycznej - Serenada Eine kleine Nachtmusik Mozarta. Dzieło niezwykłej prostoty, ukazujące jak z najprostszych elementów Mozart potrafł tworzyć jedyne w swoim rodzaju, natychmiast zapadające w ucho melodie. Serenada była lżejszą formą od symfonii, miała w czasach Mozarta rozrywkowy charakter. Dlatego na ogół była zbudowana z pięciu, albo i więcej części, często zaczynała się marszem i zawierała parę części tanecznych. Dziś Eine kleine Nachtmusik znamy w formie czteroczęściowej. W tej formie mogłaby ona nosić tytuł symfonii, choć w tym czasie symfonie Mozarta mają już o wiele bardziej poważny charakter. Prawdopodobnie jednak serenada Mozarta miała pierwotnie jeszcze jedną cześć - drugiego menueta. To nie jedyna tajemnica tego bezpretensjonalnego dzieła. Serenady powstawały na ogół na zamówienie - w tym wypadku jednak nie mamy na ten temat żadnych informacji. Czyżby dzieło to było owocem czystej rozrywki genialnego kompozytora? Na szczęście możemy się rozkoszować tym dziełem, nie myśląc o okolicznościach jego powstania.

muzyka poważna - koncerty w Trójmieście


Orkiestra Symfoniczna PFB
Wouter Vossen - skrzypce, dyrygent

Program:
Wolfgang Amadeusz Mozart - Serenada Eine kleine Nachtmusik KV 525 [15']
Ludwig van Beethoven - Cavatina z Kwartetu smyczkowego B-dur op. 130 [6']
Arvo Pärt - Cantus in Memoriam Benjamin Britten [7']
Przerwa [20']
Johann Christian Bach - Sinfonia D-dur nr 3 op. 18 [14']
Ludwig van Beethoven - I Symfonia C-dur op. 21 [26']

Koncert objęty programem "filharmonia / ostrożnie, wciąga!!!". Program współorganizuje Instytut Muzyki i Tańca.

Przeczytaj także

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Teatr Leśny w Gdańsku zlokalizowany jest