Od piątku jesienna odsłona Festiwalu Jazz Jantar

Pulverize the Sound to trio stworzone przez intensywnie współpracującą, płodną i hybrydową scenę eksperymentatorów z Nowego Jorku.
Pulverize the Sound to trio stworzone przez intensywnie współpracującą, płodną i hybrydową scenę eksperymentatorów z Nowego Jorku. mat. prasowe

Festiwal Jazz Jantar to wydarzenie dobrze znane wszystkim miłośnikom muzyki jazzowej. Dzisiaj rozpoczyna się kolejna, 21 edycja imprezy, która potrwa do 18 listopada. W tym czasie czeka na nas 13 festiwalowych dni, 114 artystów, 25 koncertów i jedno spotkanie autorskie. Wszystkie wydarzenia odbędą się w Klubie Żak.Jesienna edycja festiwalu Jazz Jantar powinna spełnić oczekiwania nawet największych koneserów muzyki jazzowej. Podczas 13 festiwalowych dni (26-28 października, 8-12 listopada i 14-18 listopada) czekają nas zarówno koncerty młodych, polskich muzyków, jak i gości z Europy i Ameryki, a niektórzy z nich po raz pierwszy odwiedzą nasz kraj.

Festiwal rozpoczną koncerty pianistów - Kamila Piotrowicza i Grzegorza Raczkowskiego. W składzie Kamil Piotrowicz Sextet znajdują się przedstawiciele młodej sceny trójmiejskiej, tworzący m.in. takie składy jak Algorhythm, Kuba Więcek Trio czy Emil Miszk Sonic Syndicate. Natomiast Grzegorz Raczkowski wystąpi w duecie ze skrzypkiem Mikołajem Kostką, jako laureaci konkursu "Jazzowy Debiut Fonograficzny 2018".

Sprawdź wszystkie koncerty w ramach festiwalu Jazz JantarJednym z ważniejszych wydarzeń festiwalu będzie koncert Vijay Iyer Sextet, który został okrzyknięty Zespołem Roku zarówno w ankiecie "Downbeat", jak i w najważniejszym rocznym podsumowaniu Jazz Journalists Association. Po raz pierwszy w Gdańsku pojawią się też amerykańscy pianiści: Aaron Diehl i George Burton. Nie zabraknie też oczywiście pianistów pochodzących z Polski, wspomnianych Kamila Piotrowicza i Grzegorza Raczkowskiego, który na festiwalu wystąpi dwukrotnie - podczas koncertu rozpoczynającego oraz z Vibe Quartet.

Tradycyjnie, festiwal został podzielony na bloki tematyczne. Jednym z nich jest Młoda Polska, w ramach którego na scenie wystąpią Cukier oraz Pokusa XXL. Pokusę XXL tworzą muzycy związani z takimi nurtami (i ośrodkami) w muzyce i improwizacji jak Yass, Lado, Rytmisk Musikkonservatorium w Kopenhadze, Sejny, Eufemia, Warszawskie Combo Taneczne, Warsaw Improvisers Orchestra, Retarders Trio, Tania O, Łoskot. Dla tria Cukier, wywodzącego się z tego samego środowiska, co Pokusa XXL, koncert w Gdańsku będzie debiutem na Festiwalu.

Organizatorzy festiwalu nie boją się też zapraszać wschodzących gwiazd światowej sceny jazzu, które na koncertach w Polsce zagrają po raz pierwszy. W tym roku będą to Brave Noises z Litwy, amerykańscy muzycy: trębacz Josef Leimberg, wspomniany pianista George Burton, saksofonista Chris Pitsiokos, Dillalude z Islandii, The Thing With Five Eyes z Holandii oraz silna reprezentacja młodej brytyjskiej sceny: Snowpoet, Roller Trio i grająca na trąbce Yazz Ahmed.

W Żaku zagoszczą także zespoły z Litwy i Islandii - wileński Brave Noises oraz islandzki projekt Dillalude. Wśród gości zza oceanu znajdą się saksofonista James Brandon Lewis, pianiści: Aaron Diehl i George Burton, Chris Pitsiokos, czy występująca pod szyldem Avant Days gitarzystka Mary Halvorson z swoim Octetem.

Holendersko-belgijski-egipsko-rosyjski The Thing With Five Eyes zaprezentuje muzykę z kręgu darkjazzu - gatunku nieobcego publiczności Jazz Jantaru - z elementami muzyki północno-afrykańskiej. Kolejny ciekawy skład to Irreversible Entanglements, zaangażowany, wolnościowy kolektyw łączący spoken word z free jazzem. Do Żaka zawita ponownie perkusista Greg Fox ze swoim projektem Greg Fox Quadrinty, a trio Evans/Dahl/Pride zaprezentuje Pulverize The Sound czyli gęste, precyzyjnie wykonane i zaaranżowane przez całą trójkę kompozycje zawierające ściany hałasu, wyciszenia, improwizacje oraz repetytywne loopy.

Na finał 21. Festiwalu Jazz Jantar James Holden & Animal Spirits zaproponują elektroniczny spiritual jazz, silnie czerpiący z ducha twórczości Pharoah Sandersa czy Dona Cherry'ego, nasączony muzyczną psychodelią - od kraut rocka przez trance po tradycyjną marokańską muzykę Gnawa.

W najbliższą niedzielę (28 października) odbędzie się też spotkanie z Magdaleną Grzebałkowską, autorką książki "Komeda. Osobiste życie jazzu".

Bilety:

Bilety na koncerty 26.10, 27.10, 28.10, 11.11 i 18.11.2018
30 zł II pula - zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
35 zł II pula - ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
45 zł II pula - super zniżka* na Kartę do Kultury 
55 zł II pula - bez zniżek 

Bilety na koncerty 9.11.2018
40 zł II pula - zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
65 zł II pula - ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
90 zł II pula - super zniżka* na Kartę do Kultury 
110 zł II pula - bez zniżek 

Bilety na koncerty w pozostałe dni
30 zł II pula - zniżka* na Kartę Dużej Rodziny
55 zł II pula - ulgowe* dla studentów, uczniów, seniorów
75 zł II pula - super zniżka* na Kartę do Kultury 
90 zł II pula - bez zniżek 

Bilety obejmują wszystkie koncerty danego dnia.

* wyłącznie za okazaniem ważnej legitymacji i KARTY przy zakupie biletów (1 bilet na 1 legitymację / 1 KARTĘ)

Ulgowe bilety przysługują wyłącznie studentom studiów stacjonarnych i niestacjonarnych (licencjackich i magisterskich, do 26 roku życia), uczniom oraz emerytom i rencistom - za okazaniem aktualnej, właściwej legitymacji.

Sprzedaż biletów bez zniżek: www.tickets.klubzak.com.pl/

Sprzedaż biletów i karnetów oraz rezerwacje prowadzi kasa Klubu Żak codziennie w godzinach od 15 do 210 (w sb i nd od godz. 16). Kontakt: kasa@klubzak.com.pl; Tel. 58 344 05 73 lub 58 345 15 90 - w.117 / Płatność za bilety gotówką lub kartą.

Rezerwacje: kasa@klubzak.com.pl.

Opinie (3)

 • świetna impreza

  • 8 1

 • Żak jest najlepszy.

  • 6 0

 • Żaden jazz

  Tylko Zenek Martyniuk cała reszta to gniot

  • 0 4

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
Chopin & Friends - Koncerty Fortepianowe
muzyka poważna
maj 13-30.12
g. 19:30
Gdańsk, Kościół Św. Katarzyny

Rozrywka

Sprawdź się

Sprawdź się

Popularna aktorka Katarzyna Figura związana jest z: