Od palanta do belcanta, czyli dlaczego lubimy piękne melodie

 - Występuję na scenie już wiele lat. Zdążyłem zatem zaobserwować, co podoba się moim słuchaczom i podczas każdego koncertu staram się sprostać ich oczekiwaniom - mówi tenor Bogusław Morka, który wystąpi 1 marca w Sali Koncertowej Portu Gdynia prezentując "Najpiękniejsze melodie świata".
- Występuję na scenie już wiele lat. Zdążyłem zatem zaobserwować, co podoba się moim słuchaczom i podczas każdego koncertu staram się sprostać ich oczekiwaniom - mówi tenor Bogusław Morka, który wystąpi 1 marca w Sali Koncertowej Portu Gdynia prezentując "Najpiękniejsze melodie świata". mat. prasowe

Tenor Bogusław Morka w sobotę w Sali Koncertowej Portu Gdynia zaprezentuje "najpiękniejsze melodie świata". Od razu pojawia się pytanie: czyli jakie? Co decyduje o tym, że niektóre przeboje uznawane są za evergreeny i tak mocno chwytają odbiorców za serca?Choć artyści dobierają repertuar "pod publikę", starają się przemycić kompozycje, które sami uwielbiają: - Nasze muzyczne zainteresowania są różne. Jedna z koleżanek przemyca do repertuaru perełki muzyki dawnej, ja uwielbiam muzykę romantyczną - mówi Natalia Krajewska-Kitowska z zespołu Les Femmes, który 9 marca wystąpi w GTPS w Gdańsku.
Choć artyści dobierają repertuar "pod publikę", starają się przemycić kompozycje, które sami uwielbiają: - Nasze muzyczne zainteresowania są różne. Jedna z koleżanek przemyca do repertuaru perełki muzyki dawnej, ja uwielbiam muzykę romantyczną - mówi Natalia Krajewska-Kitowska z zespołu Les Femmes, który 9 marca wystąpi w GTPS w Gdańsku. mat. prasowe
"Najpiękniejsze melodie świata" to hasło tak wieloznaczne, że wręcz banalne. A jednak - kanon najpiękniejszych piosenek, choć nieformalny, istnieje. Przynajmniej można odnieść takie wrażenie studiując repertuar tego typu koncertów.

- Repertuar dobiera się pod publikę - nie ukrywa tenor Bogusław Morka, który w sobotę o godz. 19 wystąpi w Sali Koncertowej Portu Gdynia zobacz na mapie Gdańska z programem "Najpiękniejsze melodie świata". - Występuję na scenie już wiele lat. Zdążyłem zatem zaobserwować, co podoba się moim słuchaczom i podczas każdego koncertu staram się sprostać ich oczekiwaniom.

Tak naprawdę nie są one wygórowane. Publiczność najbardziej lubi muzykę, którą dobrze zna. Ogromną popularnością cieszą się zatem dzieła popularnych kompozytorów: Mozarta, Rossiniego, Pucciniego, Verdiego, Straussów (ojca i syna) czy Offenbacha. Lubimy również muzykę filmową oraz piosenki z musicali.

- Największą popularnością cieszą się nieskomplikowane utwory, które możemy po jednym wysłuchaniu powtórzyć czy wystukać ich rytm palcem w bucie. Magia przeboju udziela się również nam - wykonawcom. Zdarza się, że podczas prób jakiś utwór tak bardzo zakorzeni się w naszej głowie, że nucimy go wracając do domu, choć nie my go wykonujemy, tylko na przykład koleżanka. Taką siłę rażenia mają tylko największe hity - twierdzi Natalia Krajewska-Kitowska, sopranistka z gdańskiego kwartetu Les Femmes, który wystąpi 9 marca w Gdańskim Towarzystwie Przyjaciół Sztuki zobacz na mapie Gdańska.

Podczas sobotniego koncertu Morki będzie można usłyszeć popularne utwory z operetek, musicali, pieśni neapolitańskie czy przeboje muzyki filmowej. Tenor wykona takie utwory, jak m.in. "Księżniczka Czardasza", "Wesoła Wdówka", "My Fair Lady" "Evita", "El Condor Pasa", "O sole mio" czy "Mamma". Bilety kosztują od 90 do 110 zł.

- Nie da się wykonać wszystkich największych przebojów w trakcie jednego koncertu, ale jestem przekonany, że każdy znajdzie dla siebie coś interesującego. Jak to mówię: "od palanta do belcanta", czyli dla każdego coś miłego - dodaje tenor.

Opinie (10) 1 zablokowana

 • (1)

  Mi sie podobają melodie, które już wcześniej słyszałem. To przez reministencję.

  • 4 1

  • Inzynier Mamoń to jest gość!

   A mi sie podoba wypowiedż inż. Mamonia.
   Gość pisze z sensem.
   RaPa71

   • 1 1

 • Choć artyści dobierają repertuar "pod publikę", starają się przemycić kompozycje, które sami uwielbiają (3)

  Jak się nastawiasz na komercję to tak jest, tylko czy zostajesz sobą w takim wypadku? Czy jesteś szczęśliwy? Czy się szanujesz, realizujesz? Szołbizbes to śmierdzące bagno, wolę podziemie

  • 3 4

  • Przesadzasz, np.taki Bajor- i nastawiony na komercję, i widać, że kocha to co robi (2)

   i jest mistrzem, i ma kasę

   • 1 2

   • Taki Bajor sie nie prosil... (1)

    ...sami do niego przyszli bo jest profesjonalistą i ma charyzmę oraz świetny głos. Bardziej chodziło mi o masowe wynalazki radiowo-telewizyjne ;-)

    • 1 0

    • ok, ale wszedł świadomie w machinę showbiznesu , by zarobić

     i to ok, bo każdy chce żyć
     ale wchodząc w ten biznes musi iść także na niesmaczne kompromisy

     p.s. głos ma i charyzmę,
     i to co rzadkie---ma wewnętrzną radość i kocha to co robi

     • 0 0

 • Ja wiem! Ja wiem! (1)

  Piękne melodie lubimy dlatego, że są piękne!

  • 12 1

  • Do tego trzeba dodać, że każdy ma swój gust i każdemu podoba się co innego :)
   I na tym można skończyć cały wywód a nie pisać bezsensowny artykuł...

   • 0 0

 • A dlaczegoartysta tej klasy nie występuje np. w teatrze muzycznym ?, administrato chce za dużo kasy zedrzeć cy co ?

  ta sala port to przystosowana bardziej na zebrania partyjno zarządowe i wiece . - akustyka !?...

  • 3 0

 • tytuł artykułu

  "dlaczego lubimy piękne melodie" to tak jak "dlaczego lubimy smaczne potrawy" albo "dlaczego lubimy śmieszne dowcipy" - bez sensu

  • 7 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Wydarzenia

Do DNA
Do DNA
wystawa
lut 13-31.12
g. 10:00 - 16:00
Gdańsk, Narodowe Muzeum Morskie
John Faltin - fotograf Sopotu
John Faltin - fotograf Sopotu
wystawa
maj 10-17.10
g. 10:00 - 16:00
Sopot, Muzeum Sopotu
Design Oskara Zięty w zabytkowych wnętrzach Dworu Artusa i Domu Uphagena
Design Oskara Zięty w zabytkowych...
wystawa
maj 12-28.11
Gdańsk, Muzeum Gdańska

Sprawdź się

Sprawdź się

Największą teatralną widownię w Trójmieście ma...?