stat
Wydarzenie już się odbyło

Ocean opowieści. Fragmenty Krótkiej wymiany ognia Zyty Rudzkiej przeczyta Małgorzata Brajner

Zapraszamy na kolejne czytanie w cyklu "Ocean opowieści". Fragmenty Krótkiej wymiany ognia Zyty Rudzkiej przeczyta Małgorzata Brajner.

25 czerwca 2020, godz.19.00, Księgarnia Smak Słowa, ul. Bohaterów Monte Cassino 6A

Krótka wymiana ognia to przepełniona ironią oraz błyskotliwym humorem opowieść o kobiecie, której ciało, bez jej zgody, postanowiło się zestarzeć. Dawni wielbiciele, byli mężowie, postać matki powracają w groteskowych wizjach bohaterki, która rozpatrując swoje klęski, pozostaje wierna dewizie - "Kiedy jest smutno, to niech będzie chociaż wesoło".

Zyta Rudzka jest pisarką, poetką i dramatopisarką. Jej debiutancka powieść "Białe klisze" uhonorowana została nagrodą im. Stanisława Piętaka. Inne powieści autorki to m.in. "Mykwa" (1999), "Dziewczyny Bonda" (2004) i "Ślicznotka doktora Josefa" (2006). Sztuka "Cukier Stanik" według jej scenariusza zdobyła prestiżową Gold Remi na Worldfest Independent Festival w Houston. Laureatka Gdyńskiej Nagrody Dramaturgicznej za dramat "Zimny Bufet". Twórczość Zyty Rudzkiej przetłumaczona została na język niemiecki, rosyjski, chorwacki, włoski, czeski i francuski.

Małgorzata Brajner jest absolwentką PWST w Krakowie. Od 1998 roku aktorka Teatru Wybrzeże. Dwukrotna laureatka Nagrody Teatralnej Marszałka Województwa Pomorskiego. W 2002 otrzymała ją w kategorii najlepsza rola żeńska za grę w spektaklu Noże w kurach w reżyserii Rudolfa Zioło. Rok później otrzymała Nagrodę Teatralną za role w spektaklach: Beczka prochu i Monologi waginy. W teatrze współpracowała z takimi reżyserami, jak: Krzysztof Nazar, Rudolf Zioło, Grzegorz Chrapkiewicz, Grażyna Kania, Marcin Liber, Ewelina Marciniak, Remigiusz Brzyk, Krystyna Janda, Adam Orzechowski, Jan Klata. Od 2016 r. współpracuje z Teatrem Polonia w Warszawie. Jako animatorka kultury zainicjowała i prowadziła cykliczne spotkania dla dzieci Gdańsk czyta dzieciom, które odbywały się w latach 2013-2015 w Nadbałtyckim Centrum Kultury oraz powstanie spektaklu Ćwiczenia stylistyczne, Raymonda Queneau w teatrze BOTO w Sopocie, w 2016 r. Reżyseruje czytania performatywne.

Na wydarzenie obowiązują zapisy https://app.evenea.pl/event/oceanopowiesci/
Ilość miejsc ograniczona.

Grafika autorstwa Joanny Czaplewskiej.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Który z teatralnych budynków w Trójmieście w "Blaszanym Bębenku" Güntera Grassa nazwany został "młynkiem do kawy"?