stat
Wydarzenie już się odbyło

Ocean Opowieści. Mirosław Baka czyta Mapę Barbary Sadurskiej.

Zapraszamy na kolejne czytanie w cyklu "Ocean opowieści". Mirosław Baka przeczyta opowiadanie "Mapa" Barbary Sadurskiej. Premiera online, 27 października 18.30, YT Goyki 3 Art Inkubator. Czytanie będzie tłumaczone na język migowy.

"Mapa" to zbiór siedmiu opowiadań połączonych motywem piętnastowiecznej mapy świata.

"Mapy niegdyś pokazywały znany świat i jego krańce, koiły lęk. Ale też rozpalały wyobraźnię. Białe plamy wzywały. Mapa Barbary Sadurskiej literacko zadziorna i odświeżająca, narracyjnie łotrzykowska i nostalgiczna, konstrukcyjnie nielinearna i precyzyjnie domknięta nie próbuje pokrywać wyślizganego przez pisarzy terytorium. Ona idzie znacznie dalej. Bawiąc, uczy. Ucząc, przeraża. Że tyle człowiek wie o sobie, ile pierwsi kartografowie wiedzieli o świecie".  - Adam Pluszka

Barbara Sadurska, autorka nagradzanych scenariuszy filmowych, teatralnych i radiowych, pisarka, prawniczka. W 2019 wydała zbiór opowiadań pt. "Mapa"(Nisza 2019), za który otrzymała Nagrodę Literacką im. W. Gombrowicza. Mieszka w Krakowie.

Mirosław Baka, polski aktor filmowy, teatralny i telewizyjny. Jest absolwentem Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu. Od 1988 roku jest nieprzerwanie aktorem Teatru WYBRZEŻE w Gdańsku. Na małym ekranie zadebiutował jeszcze podczas studiów w 1985 roku w filmie telewizyjnym Mirosława Borka pt. "Daleki dystans". "Krótki film o zabijaniu" Krzysztofa Kieślowskiego, w którym zagrał rolę młodego mordercy taksówkarza okazał się być spektakularnym sukcesem. Wśród wielu innych nagród film zdobył  przyznaną po raz pierwszy Europejską Nagrodę Filmową "Felixa". Mirosław Baka zagrał w ponad pięćdziesięciu spektaklach na deskach Teatru Wybrzeże w Gdańsku, a także warszawskich teatrów Polonia, Syrena, Komedia. Ma na koncie kilkadziesiąt ról filmowych w produkcjach polskich i zagranicznych. Pracował z Kieślowskim, Wajdą, Pasikowskim, Barańskim, Krzystkiem i wieloma innymi doskonałymi reżyserami. Jest laureatem wielu nagród za role teatralne i filmowe. Otrzymał np. m.in. nagrodę prezydenta Gdańska za rolę tytułową w "Hamlecie" w Teatrze Wybrzeże na Festiwalu Szekspirowskim w tym mieście (1997), rok później ZASP przyznał mu za tę rolę doroczną nagrodę im. Leona Schillera, nagrodę za rolę tytułową w przedstawieniu "Tytus Andronikus" w reżyserii Moniki Pęcikiewicz w Teatrze Wybrzeże w Gdańsku na II Ogólnopolskim Konkursie na teatralną inscenizację dawnych dzieł literatury europejskiej (2007), doroczną nagrodę im. A. Zelwerowicza dla najlepszego aktora za 2015 rok, za rolę Georgea w spektaklu "Kto się boi Virginii Woolf?" Edwarda Albeeego w reżyserii Grzegorza Wiśniewskiego na scenie Teatru Wybrzeże. W roku 2014 został odznaczony Srebrnym Medalem "Gloria Artis". W 2020 roku za rolę Willyego Lomana w "Śmierci Komiwojażera" w reż. Radka Stępnia otrzymał Grand Prix 60 Kaliskich Spotkań Teatralnych.

Opinie

Walczymy z przemocą słowną

Kasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Twoja opinia

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

Sprawdź się

Akcja powieści "Hanemann" Stefana Chwina dzieje się w: